Stefan Zweig - Bir Kadının 24 Saati

Stefan Zweig kitapları

 

Sahil otelinde skandal! İyi çevrelerden bir kadın kocasını birkaç saat önce tanıştığı bir adamla terkeder. Diğer otel müşterileri olayın şokunu yaşarken, yaşlıca bir kadın yazara gençliğinde başına gelen bir olayı anlatmaya başlar.

Genç yaşında iki çocuğu varken dul kamıştır. Monte Carlo'da bir kumarhanede genç bir adamla tanışır. Adam kumar illetine yenik düşmüş ve mahvolmanın eşiğindedir. Kadın onu intihardan kurtarır ve bir otelde geceyi birlikte geçirirler. Ancak ne yazık ki genç adam ertesi gün yine kumarhaneye gider ve kadın durumun ümitsiz olduğunun farkına varır. 

Stefan Zweig'ın Bir Kadının 24 Saati romanını lise yıllarında okumuş ve çok da sevmemiştim açıkçası. Biraz ağır ve sıkıcı gelmişti. Geçtiğimiz yıllarda Satranç kitabıyla başlayarak birkaç kitabını okuyunca bir şans daha vermek istedim. Daha önce gençlik yıllarımda okuyup, yıllar sonra tekrar okuduğum birçok kitapta olduğu gibi her seferinde farklı duygularla okudum ve kitaplardan çıkardığım anlamlar da farklı oldu. Artık bazı kitapları anlayabilmek için bir takım yaşanmış hayat tecrübeleri olması gerektiğine eminim. Aynı şekilde gençken çok beğenip şimdilerde tekrar okuyup hiç beğenmediğim kitaplar da var.

Yazarlar kitaplarını yazıp okura sunduktan sonra, o kitaplar yaşamaya ve hayattan hayata girip herkese farklı bir şeyler sunmaya devam ediyor. Siz ne dersiniz?

Okuduğum diğer Stefan Zweig kitapları:

Clarissa

Satranç

Eine Auslese


14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Sevdiğim bir yazar, bu kitabını okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de çok okunan kitaplarından biri bu ☺️

   Sil
 2. Kesinlikle ilk gençlikte okunanlar tekrar okunmalı.

  YanıtlaSil
 3. Okumakta zorlandıgım bır yazar. Ama kesinlikle okunması gereken bir yazar.

  "bazı kitapları anlayabilmek için bir takım yaşanmış hayat tecrübeleri olması gerektiğine eminim." bu yorumuna katılıyorum. İçinde kendimizden hayat tecrübelerimizden kırıntılar bulduğumuz kitaplar bizi daha çok etkiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında her yazarı okuyacağız diye bir kural yok. Ben de Kafka pek okuyamam yine de inatla birkaç kitabını okudum 🙈

   Sil
 4. It is always interesting reading books from youth with an adult perspective. It really can make a huge difference!

  YanıtlaSil
 5. Gayet 30lu yaşlarımda okudum Zweig'ı yine de sevemedim. Ama küçükken okuduğumuz kitapları ileriki yaşlarımızda tekrar okuma fikrine katılıyorum kesinlikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes her yazarı sevecek diye bir kural yok tabii. Hepimizin kitap ve yazar beğenisi farklı olabiliyor.

   Sil
 6. Stefan Zweig sevdiğim bir yazardır. Birkaç kitabı kenarda bekliyor nedense okuyamıyorum artık. Gereksiz iş yükü beynimizi de boş yere meşgul ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zweig biraz sakin kafayla okunması gerekenlerden ☺️

   Sil
 7. Ben de öyleyim üniversitede aaa süper dediğim kitaplara bunun nesini beğendim acaba diyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi mutlaka farklı bir algılama oliyor değişik zamanda okuyunca 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski