Blog Yazarı Olarak Dengeyi Bulmak - Yeni Bloglara TavsiyelerBlog yazarlığı bir meslek midir? Blog yazarak para kazanılır mı? Sıklıkla sorulan sorular. Meslek olarak işi gücü bir yana bırakıp blog yazarak geçimimizi sağlamaktan bahsediyorsak, bunu başaran az sayıda da olsa blog var. Ancak milyonlarca blog içinde kaç tanesinin aradan sıyrılıp bu aşamaya geldiği ortada. Diğerleri için ise keyifli bir hobi. Blog yazmak dünyanın en keyifli işlerinden biri. Tabii ki çeşitli konularda yazmayı seviyorsanız. Günümüzün teknolojik gelişimine bakarsak, geleceğin bir çok mesleği de artık internet üzerinden yapılacak. Belki ofislere bile gerek kalmayacak. Bir dizüstü bilgisayar, bir akıllı telefon ve kendi birikiminiz. Bu hayal gibi görünen mesleklerden birini uygulayanlardan biri neden siz olmayasınız? Online satış siteleri, bloglar, online danışmanlık gibi bir sürü branş oluştu bile. Hatta Avusturya' da online satış eğitimleri veriliyor devlet tarafından. Mesela bir süpermarkette satış elemanı olmak için burada üç yıl sürecek bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bunun her yıl iki ay olmak üzere altı ayı okul ve geri kalan aylar staj şeklinde. Ama birçok süpermaketin online sipariş imkanı da olduğu için, bu eğitime ilave olarak; online satış elemanı eğitimini de alabiliyorsunuz. Bu sadece bir örnek. Bu tarz bir online meslek, size her ay standart bir maaş kazandırır.

Kısa yoldan para kazanmayı hedefleyen bloglar açılıyor her gün. Ancak blog yazarlığında standart bir gelir olmadığını ve aslında kısa yoldan zengin de olunmadığını fark edince pes edip kapatıyorlar. Bazen süratlice ilerlemek ve milyonlarca blog arasından sivrilmek uğruna dengeyi bozup büyük hatalar da yapabiliyorlar. Nedir bu denge diyeceksiniz? Ben hayatta herşeyin bir dengeye bağlı olduğunu düşünürüm. Bu dengeyi bozarsanız, terazinin bir tarafı ağır basar ama diğer tarafının tamamen kontrolünü kaybedebilirsiniz. Yıllar boyunca bu işin içinde olan insan ister istemez bir koruma mekanizması oluşturuyor. Ben de kendimce dengemi korumak adına bazı teknikler geliştirdim. Hem kendi yaptığım hataları, hem de çevremde gözlemlediklerimi ve bunlardan kaçınmanın yollarını sizlerle de paylaşmak istiyorum. Dengeyi aştığımı düşündüğümde, bir frene basıp yeniden oluşturmaya çalışırım.

Yeni Blogların Sıkça Yaptıkları Hatalar

Acelecilik 

Bloğumu ilk açtığım zaman benim de düştüğüm en öldürücü hata acelecilik. İnsan blog açınca, istiyor ki bir an önce bir sürü yayınla dolsun, bir an önce takipçisi olsun, milyonlarca tıklamaya ulaşsın ve google' da en başlara çıksın. İlk üç ay sadece kendim yazdım, kendim okudum diyebilirim. Blog takibi nedir, bloglar nasıl takip edilir, yeni blog açanlar ne yapmalıdır bilmiyordum. Sonra teker teker başka bloglar ve bloğu olmayanlar takibe almaya başlayınca mutlu olmuştum. Bir dükkan açtığınızı düşünün. Buna öncelikle uzmanlık alanınızı ve sermaye yatırırsınız. Herşeyi hazırlarsınız, sonra da müşterinizin gelmesini beklersiniz. Ancak müşterinizi de memnun etmeniz gerekir ki tekrar gelsin; hatta dükkanınızın devamlı müşterisi olsun. Bunun için belirli bir zamana ihtiyaç var değil mi? Önce kendinizi ve yaptığınız işi tanıtacaksınız, güven kazanacaksınız ve müşterinin tekrar gelebilmesi için devamlı bir sebep vereceksiniz. Acele etmek sizi kalitesiz yayınlar yapmaya zorlayabilir, ki bu da ancak zarar verir.
Acele öne çıkmaya çalışırken de yine ahlaki yönden asla ve asla yapılmaması gereken, başka bloglara zarar vermeye çalışmamaktır. Teknik yönden bilgili kişilerin bloglara dışarıdan uyguladıkları bazı yöntemlerle zarar vermeye çalıştığını, son zamanlarda sıkça duymaya başladım. Blog kopyalamak da diğer bir ahlaksızca davranış biçimi. Her insanın kendi yeteneği ve harcadığı emek kadar yeri vardır. Ve her blog kendi okur kitlesini oluşturur sabırlı olup üretmeye devam ettikçe.

Özgün olamamak

Örnek aldığınız, özendiğiniz birçok blog var. Nasıl başarılı olduklarını, nasıl devamlı okunduklarını merak edip duruyorsunuz. Çabucak onlar gibi olabilmek için yayınlarını okuyor ve ne olacak canım deyip orasını burasını değiştirip kopyalıyorsunuz. Onu okuyan beni de okusun diye düşünüyorsunuz. Pekiii. :Hesaba katmadığınız bir şey yok mu? Bu bloglar ne kadar zamandır varlar? Bir blogda yüzlerce yayın olması sizce ne kadar emek, uykusuz geceler, saatler boyu çalışma gerektirir? Dukan Diyeti' nin Karanlık Yüzü yazımı yazmadan önce üç ay araştırma yapmıştım. Özgün fikirleri düşünüp bunun için emek veren insanların çabalarına saygı duymak gerekmez mi? Sizin aklınız fikriniz yok mu? Siz de kendi özgün fikirlerinizi bulun. Tabii birçok blog aynı konuyu ele alabilir. Ancak her yiğidin farklı yoğurt yiyişi olduğu gibi, her özgün bloğun da konuyu ele alışı farklıdır. Bir kitabı 100 kişi okur veya filmi 100 kişi izler, ancak ele alışı ve anlatacakları farklıdır. Bir örnek vereyim en çok kopyalanan yazılarım iç dökmelerim ve motivasyon yazılarım. Bunlardan birer bölüm tırtıklanıp yazı oluşturulduğunu çok gördüm. Hatta cümleler ve kelimeler bile değişmemişti. Bu sizi özgün değil, sadece kopyacı yapar. Yasak değil belki karşı bir yaptırımı da yok ama ne kadar ahlaki olduğu tartışılır. Alıntı veya birebir çeviride kaynak göstermek en doğrusudur. Birçok yayın okuyup kendi yazınızı oluşturacaksanız da özgün bir yazı oluşturmaya dikkat edin.
İnanın ki çok blog okuyan kişilerin gözünden kaçmıyor bu tarz numaralar. Bana da bazı arkadaşlar yazıp Derya senin yazından araklama var diye yazdıkları gibi, benim de başka blog arkadaşlarımın yazılarından yapılan tırtıklamalar dikkatimi çekiyor.

Google Trend Bloğu Olmak

Google' da çok aranan anahtar kelimelere göre yazı yazmak uzunca bir süredir kullanılan bir yöntem. Ancak unutmayın ki bunu sizinle birlikte milyonlarca blog kullanıyor. Öne çıkabilmek için de yazınız mükemmel ötesi olmalı. Yoksa nete dağılmış milyonlarca birbirinin kopyası yazıdan biri olmanın ötesine geçemezsiniz. Çoğu yazar ne yazık ki google trendlerinden faydalanıyor ama içi boş bir yazı yazıyor. Doğrusunu söylemem gerekirse google' da neyin trend olduğu çok da umurumda değil blog yazarı olarak. Hep kendi yaşadığımı veya doğru bildiğimi yazdım. Belki yazdığım şey o anda hiç trend bir konu değildi ama buna rağmen okuruna ulaştı.

Amatör Ruhu Kaybetmek

Aslında sadece blog yazarlığında değil, her alanda amatör ruhu ve heyecanı kaybetmeniz size zarar verir. İnsan ben en iyiyim, en profesyonelim havasına girdi mi sevimsiz bir elektrik yaymaya başlar karşısındakilere. Çevresindeki insanları ya kendi uzaklaştırır; ya da onlar bıkıp uzaklaşırlar. Yıllar sonra bile her gelen yoruma ve takipçiye seviniyorum. Sanırım asla da profesyonel olamayacağım. Keyfimin kahyası olarak takılmak en güzeli. 2012' de Kadınlar Kulübü forumunda Leslie Sansone başlığının yöneticisi idim. O dönem tanıdığım arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Belirli bir sebepten bir insanla tartışmamışsam, asla ilişkimi sonlandırmam.

Blogların para kazanma kaynakları nedir?

Bazı insanların bu işte büyük bir rant varmış gibi davranmalarını ben hiç anlayamadım. Varsa da ben bilmiyorum. Bazı blog yazarları o kadar hırs ve yarış halindeler ki başkalarıyla ne elde etmeyi umduklarını düşünürüm arada bir. Tabii ki bloglara az ya da çok gelir getiren birkaç yer var.

Google reklamları

Her ne kadar tıklanma ve buralarda para birikme zamanı oldukça uzun sürse de, uzun vadede bir gelir kaynağıdır.

Bağımsız reklamlar

Bir ajans veya firmadan size verilen reklam ilanları veya yazılar. Burada alacağınız ücret aradaki anlaşmaya bağlıdır. Size reklam verecek kişilerin neden blogunuzu seçtikleri çeşitlilik gösterir. Ufak çaplı bloglara ucuz olduğu için veriliyor olabilir, çok okunan bloglara ise daha fazla kitleye ulaşmak için. Yine her seçenekte olduğu gibi sabit bir gelir oluşturmaz.

Etkinlikler

Eğer ürün hediyesi veya etkinliğe katılım için ücret karşılığı bir işbirliği arıyorsanız bu yolla çalışan ajanslarla işbirliği içine girmek doğru olur. Tabii bu tarz ajansların da belirli kriterleri vardır, blogunuzun bunlara uyması gerekir.

Ücretli Hizmetler

Bazı bloglarda danışmanlık veya ürün satışı hizmetleri olabilir. Ya da teknik destek veren insanlar blog yoluyla müşterilerine ulaşabilir. Bu da yine sabit bir gelir oluşturmaz.

Blog Yazma Hedeflerinizi Belirleyin

Bütün yukarıda saydığım bilgilerden önce, blog açarken neden açtığınızı kendinize sormalısınız. Eğer keyif için yazıyorsanız ve para kazanmak umurunuzda değilse zaten yazımdaki bilgilere hiç ihtiyacınız yok. Reklam alma amacındaysanız, kendinize şunu sormalısınız. Neden bir firma bana reklam versin? Kendinize karşı dürüst olur, blogunuzun gerçek değerini tahlil edebilirseniz; firmaları beklemeden siz de bazı yerlere mail yazabilirsiniz. Sonuçta alacağınız bir ret cevabından daha kötü ne olabilir?
Ürün karşılığı çalışmak isteyen bir blogsanız da bu tarz çalışan ajanslara başvurup, aradıkları kriterleri öğrenebilirsiniz.
Biliyorum oldukça uzun bir yazı oldu ama zaman zaman deneyim ve gözlemleri toparlamak başkalarına faydalı olabiliyor. Bunların dışında yeni bloglara tavsiyeler olarak yazabileceklerim, anlaşılabilir özgün ve okuru bıktırmayan yazılar yazmak. Temiz ve göz yormayan blog teması kullanmak, bloglarla iyi ve ahlaklı iletişim halinde olmak. Kazanç uğruna başkalarına zarar vermemek. Emeğinizin karşılığını almak her zaman güzel ve motive edicidir. Ama bu başkasının hakkını ihlal ederek olmamalı. Ve yine denge konusuna gelecek olursak, herşeyi kararında, zamanında ve dengeli yapmak. Ben kendi adıma yazacak olursam, artık ellisine merdiven dayamış, çocuklarını büyütmek üzere olan ve blogdan geçinmek zorunda olmayan bir insanım. Blog yazmayı seviyorum ve hep kendi kendimle yarış halindeyim daha iyi bir blog yazarı olabilmek için. Sizlerle paylaştığım bu deneyim yazıları asla ahkam kesme amaçlı değil, gözlemlerimi aktarmak sadece. Amacımız ister para kazanmak olsun, ister olmasın hem kendimize hem okurumuza karşı kendimizi geliştirme sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Hırsla ve başka bloglarla yarış haline girip blog yazmak uzun vadede sizi sadece yıpratır.
Sizler bu yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Ekleyeceğiniz noktalar var mı? Düşüncelerinizi gerçekten bilmek isterim.92/YORUM GÖNDER / YORUM

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazinda belirttigin bir durum var bazi bloggerlar blogundan milyon liralar kazaniyor gibi bir hirs icinde bende bunu hic anlamiyorum.Iyi bir is yaparsin takipcin cogalir hemen seni bir kiskanmalar taslamalar baslar cok yazik gercekten.Herkes hobi olarak yazi yaziyor blogunu besliyor karsi blog biraz goze carpar bicimde iyi bir yazi dili kullaniyorsa hemen adsiz yorumlar gelmeye basliyor adsiz cunku bizim cok iyi tanidigimiz arkadasimiz dedigimiz birileri bunlar insanlari kirip yaralamayla ne oluyor bilmiyorum ve sanirim sonuna kadarda anlayamayacagim sen herkesten uzaksin cok farkinda degilsin belki ama blogger dunyasi garip bir hirsla kapli ve saldirmaya hazir bicimde bekliyor.Allah kotu insanlardan hepimizi korusun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cok güzel bir katkin oldu yazima canim. Inan uzakta da olsam asiri hirs icine girenleri gözlemliyorum ve anonim yorumlardan ziyadesiyle nasibimi aliyorum. Bubkonuda cok haklisin cevremizde ve tanidigimiz kisiler yapiyor.

   Sil
 2. Öncelik işini iyi yapmak olmalı. İnsan bloğuna değer vermeli. Birincil amaç para kazanmamak olmalı. Sizin de belirttiğiniz gibi bu işe kazanç amaçlı girenler hemen kazanamadıklarını görünce bloglarını kapatıyorlar. Sabır bu işte gerçekten çok önemli. Sonuna kadar okudum yazınızı. Büyük bir emek var, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sabri olmayan instagram gibi alanlarda sansini deneyebilir. Blog yazmak severek yapilabilecek bir is. Bir okurum da olsa kendim icin de yazsam yazarim diyen kalici olabiliyor.

   Sil
 3. Para kazanma kaynaklari olarak hangi siteler var ozellikle etkinlik basligi altindakini merak ediyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de yasayan bloglarla iletisime gecip bilgi alabilirsiniz bu konuda. Ben kendim yazmadim simdiye kadar.

   Sil
 4. Siteler degil yazimda da bahsettigim size reklam verebilecegini düsündügünüz marka veya firmalara yazabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 5. Kontrolsüz Güç Güç değildir....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dengeyi kurmayi tam da o anlamda da kullandim canim. Insanlar baskasina zarar vermeye calisacak kadar hirstan körlesebiliyor.

   Sil
 6. Emeğine sağlık, gayet güzel toparlamışsın. Faydalı bir paylaşım, hem yenilere hem eskilere 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Begenmene sevindim canim. Eskiler bu bilgileri artik ögrenmistir diye düsünmek istedim ama haklisin 😂

   Sil
 7. Şu yazının alnı olsa da öpebilsem Derya abla!😁Son attığım twettin ekran görüntüsünü alıp bırakmak istedim şuracığa da beceremedim🙈😂Son günlerde bazı şeyler beni çok rahatsız ediyor öyle ki blog ziyaretleri yapıp,yeni blogları keşfetmeyi seven ben kimseye gitmez oldum.
  Yeni moda “içerik kopyacılığı”olmuş çünkü.Başlık değiştiriliyor sadece öyle söyleyeyim.
  Sorsan neden böyle yapıyorsunı diye kimsin ki sen de çalıyım senin konunu derlerr,ama yazıya bakınca taklit akar.
  Can sıkıcı,sinir bozucu.
  Ben çok doluyum bu konuda biliyorsun.🙏🏻Daha da konuşmayayım😁🙈

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu senin de farketmene sevindim canim. Zaman gectikce insan bircok sey gözlemliyor hepsi de bir yaziya sigmadi daha da uzatmayayim dedim 😂

   Sil
 8. Kaleminize sağlık 😊 oldukça anlamlı bir yazı olmuş . Yazmayı çok sevdiğim için yazıyorum ben de şimdi düşündüm 2016 Mart ayında yazdıklarımı artık paylasmalıyım düşüncesi ile acmıstım blog, iyi ki acmısım her zaman şunu düşündüm 10 kişiye bile ulaşıp bir detay bırakabiliyorsam ne mutlu bana 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazmayi seven insan her yerde yazar ama blog sistemi kullanisli oluyor. Iyi ki acmissin sen de canim ben de hic pisman olmadim 😊

   Sil
 9. Amatör ruhu kaybettiğin zaman yazı yazamazsın. Blogerlık şimdi biraz daha ikinci plana atıldı. Youtuberlık ise birnci sırada. İnsanlar okumaktan çok izlemeyi tercih ediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazmayi sevdigim icin video isi pek cazip gelmiyor. Gencler yapsin o isleri de 😊

   Sil
  2. Bundan dört yıl sonra sadece bu işi yapmayı düşünüyorum

   Sil
 10. Ah Derya, neler gördük, fark ettik ve birebir fırtınanın içinde de kaldık. Çok gerekli bir paylaşımdı, bunun için sana teşekkür borçluyuz.
  Ben amatör ruhumu hiç kaybetmedim. Kaybetmem de, zira yazmayı heyecanla seviyorum. O kopyalamalar çok kişinin başına geldi, hep duyduk. Belki benim de başıma gelmiştir ama anlayamıyorum ben :(
  Blog tutmakta hırsın yeri olmamalı. Birbirimizi takip etmek,değişik şeyler öğrenmek, bundan güzel ne olabilir.
  Bazen google reklamı aldığım için pişman oluyorum. Ama vazgeçsem de onları kaldıracak teknolojik bilgiye sahip değilim. Şimdilik kalsın bakalım diyorum.Sana başarılarının devamını dilerim Derya. Kapsamlı bir yazıydı. Çok teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yillar gectikce biz de kendimize g8re gözlem ve deneyim biriktiriyoruz. Biz gencler gibi degildik yüzmeyi bilmeden suya atladik gibi oldu ve kandirilmaya cok aciktik bu yüzden. Artik yogurdu üfleyerek yiyorum.

   Sil
 11. Yavaş yavaş sindire sindire okudum, 10 dakikayı geçti. Bazı konuları daha iyi etüt etmiş oldum sayenizde. Tarzınız ve yazıdaki duygusal yoğunluk da tam size özgü. Benim gözümde "Fenowomen"sınız...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biraz uzun oldu bu sefer 😃. Yok ben kendimi hep amatör tabir ediyorum umarim da öyle kalirim. Faydali olmasina sevindim 😊

   Sil
 12. Başarılı bir yazı, tebrikler. Emeğinize sağlık, faydalı bir içerik :)

  YanıtlayınSil
 13. canim detayli anlatimin icin tesekkurler , cok guzel ozetlemisin herseyi .... blog dunyasi icin soyleyecek cok seyim olsada susumayi tercih edip kendi yolumda gidiyorum ... insanlar bazi seyleri yasayarak ogreniyor ne yazik ki .umarimyeni baslayan blogger arkadaslarim bu yazidan alamalari gerekeni yasamadan alirlar .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yasayarak ögrenilir sözlerine katiliyorum. Cogu insan isine gelmedigi icin yasananlara kulak tikar. Zaman icinde yasayip görecek herkes.

   Sil
 14. Çok güzel bir yazı olmuş ve her zamanki gibi samimi...
  Blog yazmak öncelikle keyif almak için yapılmalı. Diğerleri - izleyici sayısı, reklam gelirleri vs. - bunun sonucunda olabilecek şeyler.

  Ayrıca çok okunmak kavramı çok önemli gelmiyor bana. Önemli olan yazdıklarınıza gerçekten ilgi duyan, sizinle benzer zevkleri paylaşan kişilerin katkıları. Ben bu şekilde çok şey öğreniyorum.

  Blogger savaşlarını duydum. Mutlaka herkesin kendince sebepleri var ama blog yazmak sadece ve sadece keyif alarak yapılacak bir şey. Hırs sadece kısa vadede kazandırır sahibine. Ama bizim yolumuz uzun, değil mi? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sonucunda olmasi gereken ilk hedef olunca dengeler bozuluyor. Ben hic keyfimi bozamam. Zatrn gelmisim elli yasima keyifle yaziyorum. Tabii ki hepimiz takip edilmek okunmak isteriz ama zamanla oluyor zaten 😊

   Sil
 15. Faydalı bir yazı olmuş. Ben yazmayı ve paylaşmayı sevdiğim için buradayım. Emek hırsızlığını ise hiç anlayamıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim filtremden gecirdigim, dost bloglardan birisiniz. Mutlaka okurum veya dosttur samimi insandir filtresine takilan cok oluyor 😃

   Sil
 16. Öncelikle yazınızda vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Blog da bende bir ara trende göre yazmak istedim ama konunun önemindense kelimeler öne çıktı ve böyle yapmaktan vazgeçtim. Çoğu hataya düşüyoruz ama bunlara karşı pes etmektense neden benim siteme girmiyorlar diye düşünüp blogu bırakmaktansa tecrübe ettik düşüncesiyle yola devam etmemiz gerek... Selam ve Dua ile ...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda google anahtar kelimeleri yazilarda kullanmak önemli ama o günün trend yazisini yazacagimiz zaman binlerce kisinn daha yazacagini da hesaba katmaliyiz.

   Sil
 17. Yazdıkların çok doru canim.Blog açmadan senim yazımı okusalar çok iyi olur. Blogu olanlarında öğrenecekleri var..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazim eski bazi bloglara da faydali olabilir 😄

   Sil
 18. O amatör ruhu kaybetmemek önemli gerçekten. Bir dönem daha profesyonel takılmak, daha ciddi olmak istemiştim blogta ama sonra fark ettim ki blogum benden izler taşımayı bırakmış. Bir de iş gibi görmeye başlayınca zorlaşıyor ama hobi olarak görünce her anından keyif alıyor insan :)))

  Teşekkürler yazı için :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Iste tam da duygularima tercüman olan bir yorum. Seo güzel ve faydali ama takinti halini alirsa blogumuzun kimligini de kaybetme tehlikesiyle karsilasabiliriz 😊

   Sil
 19. Baştan sona dikkatle okudum Deryacığım. Daha güzel anlatılamazdı. Samimi olmayan, taklitçi bloglar bir şekilde doğal seleksiyona uğruyor zaten. Emeğine sağlık canım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni blog acanlara en önemli tavsiyem kimliklerini yansitabilecekleri samimi blog acmalari olur😊

   Sil
 20. ben yorumları da okurum çoğunlukla .sevgili yıldızın dediği gibi taklitçi olan ve samimi olmayan bloglar zamanla silinip gidiyorlar.şu arama motorunda en çok aranan kelimeye göre yazı yazmak ya da o kelimeleri kullanmak insana ne büyük dert yaa.sen sen olmaktan çıkarsın o zaman :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Robotlasmak istemem cok okunmak ugruna. Isteyene de engel olmayayim ama icimden gecen konu neyse onu yazabilmeliyim. Memuriyet zihniyetiyle blog yazmak bana göre degil 😊

   Sil
 21. Blog yazmak zor iş artıklarını eksilerini ortaya net koymak gerekir. Sonra üzülmeyelim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazmak kolay bir is degil uzun soluklu kaliteli bir blog olmak da kolay degil.

   Sil
 22. hımm,çok değerli bir yazı,elinize sağlık..🙂 bence meslek olsun blog yazarlığı, o zaman kopyala-yapıştırmalar,araklamalar olmaz 😀 en azından azalır, çünkü meslek olursa devlet destekli olmuş olursa araklamacılar da zamanla kaybolup gider,tabii umarım..🤔 youtuber meslek olyoda, blog yazarlığı neden meslek olmasın ki,bence meslek olsun,başka kurtuluş yok..✔😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazarligi meslek de olsa ahlaksizligin önüne gecilemez. Bireylerin kisiliklerini meslek olunmasinin degistirecegini sanmam.

   Sil
 23. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben de öncelikle Blog yazma kolay değil gönül işi derim hep. Çok büyük emek veriliyor açıkçası.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blog yazmak severek yapilacak bir is. Cok hirs yapmak ve makinelesmek beni bunaltir.

   Sil
 24. blog yazarlığı konusunda harika bir paylaşım olmuş gerçekten kaleminize sağlık ( ariveyasam.com arivehayat.blogspot.com olarak değiştirildi artık yeni yazılarımı orada paylaşıyorum takibe alırsanız sevinirim:)

  YanıtlayınSil
 25. Teşekkürler derya hanım yine litaretüre girecek bi yazı yazıp bloggerlerı aydınlatmışsınız saygılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazimi begenmenize sevindim 😊

   Sil
 26. Çok güzel öneriler.Yeni başlayan için klavuz olmuş.Çok fazla görüntülenmek adına anahtar kelimeleri kullanarak içi boş yazılar yazmayı ben de ben de etik bulmuyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin kendi secimi tabii yazacagi yazilar ama insanvkendini okur yerine de koyup empati yapabilmeli. Kendim okumayacagim yaziyi niye yazayim ki 😃

   Sil
 27. Her şeyin kolay para kazanmaya endeksli olduğu bir yaşam sürüyoruz. İçeriği güzel bloglar zaten alıcısını buluyor. Onu da geçtim, yazmak birçok kişi için ihtiyaç. Yazabilen, yazmaya çalışan, yazamayan herkes serbestçe içini dökebiliyor. Bence mahzuru yok:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki burasi özgür bir platform herkes blog acabilir ve istedigi gibi yazabilir. Ben sadece yeni bloglara faydali olabilecegini düsündügüm birkac noktayi paylastim 😊

   Sil
 28. Yeni bloglara tavsiyeler çok düşünceli bir tavır ve içerik olmuş. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 29. Yazı yazarken bu dediklerinizi kesinlikle uygulayacağım. Blog yazarları için güzel tavsiyeler :)

  YanıtlayınSil
 30. Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler.

  YanıtlayınSil
 31. Yeni bloglara tavsiyeler yazınız çok faydalı oldu. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 32. Cok iyi geldi bu bilgiler teşekkürler

  YanıtlayınSil
 33. Ben daha çok yeniyim bunlar hakkında bilgilerim pek yoktuuuu. Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bloglara tavsiyeler yazim tam size göre o zaman okumaniza sevindim 😊

   Sil
 34. Bunun için üniversitedeki öğretmenliğini bırakıp, youtuber falan olanlar var. Blogger olarakta TR'de ciddi paralar kazanılıyor. Fakat marka güvenilirliğinden kuşkuluyum. Çnkü pr edilen ve lanse edilen ürünler hep birbirlerinin ahbabı olanlar arasında dönüyor ve markanın adamı olabilmek için her ürün çok iyi diye sosyal medya da dolaşıyor. Blogger, youtuber ismi ne olursa olsun amaç dürüst bir şekilde diğer insanlara faydalı olabilmek olmalı.
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ilkecim kozmetik veya ürün farkli bir konu ancak blog yazmak sadece ürün tanitmak ve satmakla sinirlanmamali. Hikaye yazar, ani yazar, gezi yazar, kitap yazar her bir türü para kazanabilir ancak kaliteli ve kopyala yapistir olmayan, yazarin kimligini tasiyan yazilar olmali diye düsünüyorum. Cok detayli bir konu bu ama ucundan kiyisindan düzelme ve gelisme adina tartisilabilmeli arada 😊

   Sil
 35. Didicim ben Ayşe :) İlk defa yorum yazıyorum ama bütün yazılarını okuyorum ilgiyle arkadaşım. Hatta arkadaşlara da tavsiye ettim onlar da okuyor hele anı yazılarını. Sanırım buraya sadece blog yazarları ve yeni bloglar yazmış ama yazın çok ilgimi çekti ben sadece bir okur olarak düşüncelerimi yazmak istedim. Ben nacizane seni ve genelde sağlık, kitap, film tarzı blogları okuyan biri olarak şunu söyleyebilirim kopyala yapıştır birbirinin aynı yazıları yazan bir sayfaya girdim mi arkama bakmadan kaçıyorum. Bana hiç samimi gelmiyor, hatta robot yazmış gibi hissediyorum. Sanırım okunuruz diye bu şekilde düşünülüp yazılıyor ama ben ve aramızda konuştuğumuz başka arkadaşlar da sevimsiz buluyoruz hazır buraya bir çok blog yazarı okumaya giriyorken düşüncelerimi yazmak istedim. Hepimizin zamanı değerli ve nitelikli yayınları seçip okumak da hakkımız. Kimsenin okurun zamanını boşa harcamaya hakkı olmadığını düşünüyorum. İnsanların yazmayı sevmesi ve bu işten para kazanmak istemesini saygıyla karşılıyorum ama kalitesiz işten para kazanmak da dolandırıcılık gibi geliyor. Kusura bakma didicim beni bilirsin açık açık söylerim düşüncemi. İyi ki yazmışsın bunları insanlar umarım okur da biraz kendine çeki düzen verir. Her zaman yorum yazamıyorum tembelim o konuda kusuruma bakma :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayseee nasil mutlu ettin beni beni bilemezsin. Blog yazari olmayan bir okurun bu yaziya yorum yazmasi benim icin cok degerli. Biraz utandim da su an umarim ben yeterince özenli yaziyorumdur. Kendimizi hep blog yazari degil de normal okur yerine koyup bir bkusak makalelerimizi daha iyi oluyor aslinda. Yorum konusuna takilma canim okuman yeter inan cok mutlu oldum. Tüm arkadaslara selam söyle 😊

   Sil
 36. Harika bir yazı olmuş yine canım. İlk blog yazılarıma götürdü beni . Yorum geldiği zaman ne kadar mutlu olmuştum . O mutluluğu asla unutamam. Çok doğru noktalara değinmişsin. Benim en kızdığım nomtakardan birisi de blogu olmadığı halde blogger teriminin sosyal medya hesabı sahipleri için kullanılması. Aradaki fark bilinmiyor mu yoksa bilmezden mi geliniyor anlamadım fakat ben bundan rahatsızım .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda tüm dünyada kullaniliyor maalesef. Twitter blogger, pinterest blogger bile diyorlar sanirim kendine ait paylasim yapan herkes bu tanima giriyor artik. Sosyal medya tabii daha gözde ama ben yazmayi seviyorum blogda yazmaya devam 😊

   Sil
 37. Derya canım yazın, yeni başlayacaklara ya da başlayanlara ön söz niteliğinde olmuş. Sanırım ben de hiç profesyonel olamayacağım :))))

  YanıtlayınSil
 38. Blog yazma konusunfa kendini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir yazı. Insan sevdigi iste başariya ulasabiliyor. Cunku basari hem emek hem de zaman gerektiriyor. Sevmedigin ise neden zaman veresin ki? Sevdigin isi yapinca profesyonellik ya da para cok onem arzetmiyor acikcasi. Size katiliyorum. Kendini zorlayarak yazilan bloglar cok gecmeden kapaniyor zaten...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz icin tesekkür ederim. Zorla hic bir is basarili olmaz ben de ayni sekilde düsünüyorum 😊

   Sil
 39. iyi günler Derya Hanım.Blogunuzu yeni keşfettim.Keşfimin de böylesi bir yazıya denk gelmesi daha da hoş oldu.Blog aleminde uzun süredir sadece okuyucu olarak yer alıyordum.Takip ettiğim blogların sayısı da 20'yi geçmemiştir belki.O yüzden yazı ve içerik çalma kısmını hiç bilmiyordum.Öğrendiğim iyi oldu.Tavsiyelerinizi beynimin bir köşesine not ettim.Herkes blog işine para için girmeye başladı.Hele son dönemlerde daha da bir fazlalaştı.İnsan nereden 3-5 kuruş kazansam iyidir diye düşünüyor.Bende şimdi bir yazıma 1 yorum gelse mutlu oluyorum.Amatör durumdayım farkındayım.Bu alanda 10 yıldır bulunanlar var.Emeklerin bir yazı da harcanıp gitmesini,çalınmasını hiç kimse hoş bulmaz.Yazınız için teşekkürler.Bilmediklerimi de öğrenmiş oldum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazdiklarimi faydali bulmaniza sevindim. iki üc kazanmak icin emek calinir mi, insanin emegine deger bicilebilir mi? Ne yazik ki bu kadar da alcalabiliyor kimileri.

   Sil
 40. Yılların blogger'ı olan arkadaşlar, ağabeyler, ablalar ile tanışmak çok güzel. Blogunuzu takip ediyorum ve biraz burada kalmayı planlıyorum. :)

  YanıtlayınSil
 41. gerçekten hepsine harfiyen katılıyorum inanın özgün içerik üretmek gerçekten zor tavsiyeleriniz için teşekkür ederim 😊❤️

  YanıtlayınSil
 42. Gercekten çok guzel bir yazı olmuş blog bence de sevgi ile yapılıyor . Tek amaç para kazanmak olursa da tadı kaçar blogun

  YanıtlayınSil
 43. Yazınız gerçekten çok faydalı oldu. Bu kadar yorum almanız beni ayrıca şaşırttı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkürler. Yorum almam sizi neden sasirtti anlamadim. Bunu yazmaniz da beni sasirtti.

   Sil
 44. Yazınız güzel olmuş sagolun.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski