Kendine Ait Bir Oda - A Room Of One' s Own - Virginia WoolfDoğrusu sıkı bir feminist olarak Virginia Woolf kitaplarını daha önce neden okumadım bilmem. Sanırım sıra gelmedi :) Okur okumaz dedim ki : Bu kadın beynimi okumuş dostum :) Şaka bir yana, daha ilk kitabında sevdim; kimyamız tuttu Virginia Woolf ile.
İlk olarak amazon kindle' da bulup indirdiğim Kendine Ait Bir Oda- A Room Of One' s Own  ile başladım. Aslında kütüphaneden aldığım Almanca kitapları daha rahat okuyorum, kindle' da genelde İngilizce buluyorum aradıklarımı ama dayanamayıp indirdim. Kitabın adını ilk gördüğümde aklıma ilk gelen, ah zavallı Virginia' nın da benim gibi kendine ait bir odası yok nerede boş yer bulursa oraya çöküp yazıyor ama kitap çok daha derin meselelerden; kadınların edebiyattaki yeri gibi konulardan bahsediyor.
Kendine Ait Bir Oda ilk olarak 24 Ekim 1929' da yayınlanmış ve daha o zaman çok büyük ilgi görmüş. Altı bölümden oluşan kitap; feminizm, cinsiyet eşitsizlikleri, kadının edebiyat ve şiirdeki yerine ilişkin yazarın düşüncelerini ve araştırmalarını içeriyor. Önemli örneklerden biri, William Shakespear' in kızkardeşinin aynı şartlarda olsaydı abisi ile aynı yeteneği gösterebileceğini savunması. Jane Austen' in kendine ait bir odası olmamasına rağmen etrafında aile üyeleri ve karmaşası arasında kitaplarını yazabilmesi dikkatimi çeken en önemli detaylardan. Üzülme Jane, hala değişen bir şey yok :)
Aslında kitaba feminist bir kitap değil de insan ve fırsat eşitliği olarak bakmak gerekir. Eşit ortama sahip olunca kadın olsun, erkek olsun, yetenekli kişilerin ortaya başarılı eserler çıkarabileceğini savunuyor Woolf ki bence de haklı. Kendi zamanında kadınların tek başına kütüphaneye girip bir konuda araştırma yapması bile yasakmış. Ancak bir erkek eşliğinde veya onay alarak gidebiliyorlarmış.

Virginia Woolf


Virginia Woolf Kimdir?

Yazar hakkında da biraz bilgi vermek isterim izninizle. Virginia Woolf, 1882' de Londra' da dünyaya gelmiş. 1941' de dünyaya veda edene kadar edebiyat alemine birçok değerli eser hediye etmiştir.

Başlıca Eserleri: 

Mrs. Dalloway
Orlando
To The Lighthouse
A Room of One' s Own
The Common Reader
Jacob' s Room
The Waves
Three Guineas
The Pargiters: A Novel-Essay
Flush

Esas olarak Mrs. Dalloway ve To The Lighthouse romanları ünlü olsa da, yazar artistik teori, edebiyat tarihi, kadın yazarlığı ve gücün politikası gibi konularda da eserler yazmıştır. 20. yüzyıl edebiyatında önemli bir yeri vardır.
Sırada Mrs. Dalloway var bakalım onu da sevecek miyim ? Siz Virginia Woolf' un hangi kitaplarını okudunuz? Bana tavsiye edebileceğiniz başka kitapları var mı?
Son olarak eklemek istediğim, okumak güzeldir, okumak bilgidir, özgürlüktür. Kalın sağlıcakla...

33 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Birde, Yazarlık Dersleri kitabı varmış. Onu da merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bulabildigim her kitabininokumak istiyorum Virginia Woolf un gec basladim ne yazik ki 😊

   Sil
 2. Ben de bu kitabı okuduğumda çok sevmiştim.

  Sonrada bir de Mrs Dalloway'ı okudum. O bir merdiven basamaklarından yuvarlanıyormuş da kendimi durduramıyormuşum ritminde yorucu bir kitaptı. Sevdim ama :) Başka kitaplarına da bakacağım .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mrs. Dalloway i de indirdim okuyacagim elimdekiler bitince 😊

   Sil
 3. Three Guineas ı okumuştum ama çok yıllar önce.bu yazıdan sonra diğer kitaplarınıda okumayı çok isterim.ama son iki yıldır alıp hala okumadığım 70 e yakın kitap var.sadece not alıyorum kendi kendime cezalıyım zira:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de listem o kadar uzadi ki anlatamam. Buna ragmen her hafta da kütüphaneden kitap aliyorum.

   Sil
 4. ben woolfu okumadım,o kadar çok yoğunum ki dertler pitmiyo..virginya woolf ingiliz feminist yazarmış,ne güzel kadın haklarını savunması..googleda alıntılar yapılmış,güzel sözleri vardı;

  "Güzel bir yemek yemeden iyi düşünebilen, sevebilen ya da iyi bir uyku çekebilen kimseyi tanımadım. / Eğer kurmaca bir metin yazmak istiyorsa, bir kadının parası ve kendine ait bir odası olmalıydı. / Yaşamdan kaçarak huzur bulamazsın."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Secilmis sözlerini okuyordum önceden virginia Woolf un ama kitabini okumak yeni kismet oldu 😃

   Sil
 5. Kitapları ince mi, 7'li seti 70 lira çok uygun. Bir de kitapların üzerindeki kendi resmi galiba. Şöyle bir algı var onu kırmak için sordum: "Bir yazar kitabının kapak resmine kitabın içeriğiyle ilgili değil de kendi fotoğrafını koyuyorsa o kitap zayıftır, ünlü olduğu için o kitabı sattırmak istiyordur."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yazarın bu işte pek suçu yok, çoktan aramızdan ayrılmış :) Ama yayınevi yapıyor olabilir tabi. Bendeki baskıda onun resmi yok örneğin.

   Sil
  2. Bu kitabi inceydi digerlerini bilmiyorum. Handan a katiliyorum cok baskisi var kitaplarinin, yasarken bile cok okunuyordu böyle bir kaygisi o zaman da yoktu sanirim. Dünyanin en cok satanlar siralamasinda yukarlarda 😊

   Sil
 6. Ilk kez duydum nit aldim

  YanıtlaSil
 7. Virginia Woolf dan henüz hiç bir kitap okumadım ancak hep okumayı istediğim yazarlardan biri oldu.
  “Mrs. Dalloway” eseri esas alınarak çekilmiş "THE HOURS-SAATLER" adlı filmi de izlemenizi tavsiye ederim. Başarılı bulduğum bir filmdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mrs Dalloway kitabi sirada. Filmi bulursam izlemek isterim cok tesekkür ederim 😊

   Sil
 8. hiç bir kitabını okumadım ve çok üzüldüm şu an...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okursun canim baslamak icin asla gec degil 😊

   Sil
 9. Yazarı ve kitaplarını çok duydum ama okumadım hala. Gençlik yıllarında çok okuyordum. Onu atlamışım... Kadınlara 2. Sınıf insan muamelesi her devirde varmış. Hala devam ediyor olması acı... Ataturk'e çok şey borçluyuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de gencken okumadim bazi yyazarlari nedense ama baslamak icin gec degil 😊

   Sil
 10. Yaşadığı dönemde yalnız gidemediği kütüphanelerden mi olsa böyle çarpıcı sözlere imza atmış.
  "Bir kadın olarak, ülkem yok. Bir kadın olarak, bir ülkem olsun istemiyorum. Bir kadın olarak, bütün dünya benim ülkem." Virginia Woolf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadinlara yapilan haksizliklara büyük bir tepkisi olmus tabii 😊

   Sil
 11. Yazarın bu kitabı bambaşka bir tat bırakıyor .

  YanıtlaSil
 12. Ben de şuan Üst Kattaki Deli Kadın kitabını okuyorum sonunu nasıl bağlayacak bilemiyorum ama Bronte lerden başta olmak üzere kadın yazarlardan bahseden genelde sevimli bir roman onu da öneririm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu da not alayim tavsiye icin tesekkürler 😊

   Sil
 13. Virginia Woolf edebiyat dünyasının ilginç bir karakteri. Yaşamı çok ağır psikolojik sorunlarla geçmiş ve sonunda da intihar ederek, yaşamına son vermiş. Bahsettiğiniz bu kitabı ben de okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok fazla detayli düsünen bir kadinmis . Mutluyum gec de olsa okuyabildigim icin 😊

   Sil
 14. Las fotos son preciosas! Que tengas feliz semana! 💚💚💚

  YanıtlaSil
 15. Mrs Dollaway gayet güzel. Hours filmini tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 16. Virginia Woolf'un bu kitabı bende hemen oturup yazma isteği uyandırmıştı.Ama tabiki de her odası olan kitap yazmıyor 😉😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yazamaz herkes ben de nereyi bos bulursam orada yaziyorum 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski