Die Therapie-Sebastian Fitzek

 


Die Therapie

Tanık yok, iz yok, ceset yok. Tanınmış psikiyatrist Viktor Larenz' in on iki yaşındaki kızı Josy, gizemli koşullar altında ortadan kaybolur. Kaderi açıklanamayan bir olay olarak kalır.

Dört yıl sonra: Kederli Viktor yaşamdan el etek çektiğinden beri ücra bir yerde olan evinde yaşamaktadır. Ama güzel bir yabancı onu orada takip eder. Gizemli olaylar zinciri başlar.  Josy' nin bir zamanlar yaptığı gibi iz bırakmadan kaybolan küçük bir kız ona tekrar tekrar görünür. Viktor, giderek dramatik bir sorgulama haline gelen terapiye başlar...

Sonuçta hiç tahmin edilmeyen sürpriz bir şekilde korkunç gerçekle karşılaşır.

Yine Fitzek, yine nefes nefese okunan bir roman. Üstelik de ilk romanı. Belki bu yıl bu kadar çok kitap okumamın nedenlerindendir Sebastian Fitzek romanları. Bir başladım mı meraktan 2 günde bitiyor. Her kitapta da birbirinden farklı hikayeleri nereden buluyor bilmem. 

Die Therapie detaylı yorum (Spoiler İçerir !!!)

Romanın ana karakteri Viktor Larenz. Viktor, medyada ve basında çok iyi tanınan bir psikiyatristtir. Kendisi çok saygı duyulan bir insan ve yıldız bir psikiyatristtir. Ancak kızı Josy'nin ortadan kaybolmasıyla kariyeri sona erer. 
Bir doktorun muayenehanesinde oturmuş Josy'yi bekliyordu ama o gelmedi. Onun bulamadıkları için zihinsel bir çöküntü yaşadı. Daha sonra mesleğini bıraktı, karısından uzaklaştı ve küçük bir adaya çekildi. Orada sadece köpeğiyle birlikte yaşıyordu ve sonunda huzuru bulmak istiyordu.

Ta ki Anna Spiegel kapısının önünde durup onun tarafından tedavi edilmek isteyene kadar. Çocuk kitabı yazarı olduğunu söyleyen kadının iddiasına göre yazdığı tüm karakterler canlanıyordu. Küçük bir kız olan Charlotte da öyle. Charlotte da o zamanlar Viktor'un kızı Josy gibi hastaydı. Charlotte da tıpkı Josy gibi alerjiden muzdaripti. Anna Spiegel'in bunca zamandır peşinde olduğu kişinin aslında kayıp kızı Josy (sadece farklı bir isimle) olduğunu kısa sürede anladı. Anna Spiegel, Viktor'a Charlotte'un neden hastalandığını, nerede yaşadığını, nasıl yaşadığını ve neler yaşadığını anlattı. Bütün bunlar Viktor'a tanıdık geliyordu çünkü bunu zaten kızı Josy'den biliyordu.

Charlotte, sonu olmayan bir kitaptaki çocuk kitabı karakteriydi. Anna Spiegel kitabı henüz bitirmemişti. Viktor, Anna Spiegel ile terapiye başladı ve onu her gün dinledi. Bilmesi gerekiyordu çünkü kızı Josy'nin nerede olduğunu bilmek istiyordu. Josy ve Charlotte'un zehirlendiğini ve bunun sonucunda hastalandıklarını öğrendi. 

Terapi sırasında Viktor, Anna Spiegel hakkında birçok ipucu farketti. Onun kim olduğunu ve söylediği her şeyin doğru olup olmadığını araştırmaya başladı.  Anna Spiegel diye biri aslında yoktu.

Viktor hikayenin sonunu tartışmak için Anna Spiegel ile tekrar buluştuğunda gerçeği öğrendi. Charlotte'un nasıl öldüğünü, nedenini  öğrendi. Ancak Viktor başka bir şeyin de farkına vardı: Anna Spiegel'in kim olduğu. O, onun hayal gücünün bir ürünüydü ve Viktor'u yansıtıyordu. Anna'nın yaptığı her şeyi Viktor yapmıştı. Kapalı bir özel hastanede yatarken kendini içinde bulduğu kendi fantezisiydi. Kızının ortadan kaybolmasının ardından Viktor, bir daha asla iyileşemediği bir çöküntü yaşadı. Bu olay 4 yıl önce gerçekleşti ve o zamandan bu yana özel bir klinikte hasta olarak komada yatıyor.

Viktor, biri şizofreni, diğeri ise Münchausen Steller sendromu olan iki hastalıktan muzdarip. Bu duruma sahip kişiler istemeden başkalarına zarar verirler. Ölüm noktasına kadar acıma duygusu uyandırmak istiyorlar. Buna şizofreninin sanrıları da eşlik ediyor. Viktor, Anna Spiegel'in kendisine söylediği her şeyi kendisi yaptı.O zamanlar Viktor, karısı Isabell'in kızı Josy için iyi olmadığı hissine kapılıyordu. Onu ondan korumak istiyordu ve kızı için her şeyi yaptığını düşünüyordu ama durum böyle değildi. Viktor yavaş yavaş kızını zehirliyordu ve sonra da doktor doktor gezdiriyordu. Ne yaptığının farkına vardığında, klinikteyken yaşadığı sanrılarla  zamanı geri almak istedi. Hayalinde  bir alerji uzmanıyla görüşüyordu; bunca yıldır oraya gitmemişti çünkü Viktor, Josy'nin sorununun ne olduğunu biliyordu ve başkalarının da bunu bilmesini engellemek istiyordu.  Onu alerji uzmanına ancak özel klinikteyken hayalleri içinde götürmüştü. Josy muayene odasına gitti ve bir daha geri dönmedi. Viktor daha sonra bir kriz geçirdi ve ardından adasına çekildi - ama tüm bunlar sadece hayalindeydi, çünkü gerçekte kızının ortadan kaybolmasından bu yana tepkisiz kaldığı özel bir klinikteydi.

Viktor, kızının ölmediğini ancak bunca yıldır annesiyle birlikte yaşadığını öğrendi. Anne, Viktor'un onu öldürmeye yönelik istenmeyen girişimini fark etmişti ve Viktor'u kabul ettirmek ve tüm mal varlığını almak için bunu istismar etmişti. Viktor hasta olduğu için davranışına engel olamıyordu. Karısı ise açgözlüydü! Sonunda tutuklandı.

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Das Paket

Noah

Sekizinci Gece

Ruh Kırıcı

Uyurgezer

Joshua Profil

ve Vincent Klietsch ile yazdığı

Auris serisi

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazarın kitaplarını çok merak ediyorum. Bir türlü fırsat bulamadım okumaya. :) Aklımda bulunsun yine de. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki online kütüphanelerde vardır ☺️

   Sil
 2. türkçe çeviri varsa okurum konuyu beğendim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı kitapları var Türkçe olarak 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski