2021 Yılında En Severek Okuduğum 10 Kitap
 

Eveeet, gelelim 2021 yılında en severek okuduğum 10 kitap listesine:) Bu yıl kendimle gurur duyuyorum. Okuma konusunda işlerimin tüm yoğunluğuna rağmen çok aktiftim. Her yıl kendime goodreads'de okuma hedefi koyuyorum. Sanırım 40 kitapla başladım ama okudukça arttırmak zorunda kaldım. Bu yazı yayınlanana kadar 54 kitap okumuşum. Sanırım yılın sonuna kadar 55'i bulurum. Aslında yıllık okunan kitap sayısı kişinin zamanına ve kitapların kalınlığına göre de değişiyor. Örneğin geçen yıl pek çok sayfalı kitap okumuşken, bu yıl şansıma az sayfalılar da denk düştü:) 

Aslında kaç kitap okuduğumuz çok önemli değil ama hedef koymak beni motive eden bir şey. Hayatta her yaptığım iş için kendime hedef koyarım, ulaşınca da mutlu olurum. 

2021 Yılı Top 10 Kitap Listesi

Okuduklarımın hepsini henüz blogda yazamadım. Yorum yazmış olduklarımı resimlere tıklayıp ilgili yazıdan okuyabilirsiniz. Kitapların yazıları yayınlandıkça güncelleyeceğim. Şu an okuduğum iki kitap da listeye girmeyeceği için listem tamamlanmış oldu. 

1. Auris serisi 3. kitap-TodesrauschenSerinin ilk iki kitabını geçen yıl okumuştum. Bu ay da son kitabı okudum. Oldukça maceralı ve sürükleyici bir seri. İkinci kitapta tempo yavaşlasa da son kitapta artmış. Ancak serinin tamamını okuyunca okurun kafasında bir bütünlük oluşuyor, yani kitaplar birbirini tamamlıyor. Tek tek okunabilse de, kahramanları anlayabilmek açısından sırayla okunmasını tavsiye ederim. 

2. Jose Saramago - KainKain kitabını sevme nedenim, Saramago'nun dinlere farklı bir bakış açısıyla yaklaşması ve kalıplaşmış şekilde kabul edilen bazı şeyleri sorgulamaya açması. Yok ben sorgulamadan inanırım diyenlere uygun olmayabilir.

3. Jusi Adler Olsen - Opfer 2117Yine oldukça ilginç bir gerilim, cinayet romanı. Jussi Adler Olsen, yeni tanıştığım ancak kitaplarını sevdiğim yazarlardan oldu. Bu tarzı sevenlere tavsiye ederim.

4. Sebastian Fitzek - Die Therapie

Artık sevgili yazarım hakkında daha fazla ne yazayım bilmem. Bıktınız belki de bu kadar çok kitabından bahsedince:) Ünlü psikiyatr Viktor Larenz'in kaybolan 12 yaşındaki kızını arayışı ve yaşadığı bunalım usta yazarın kaleminde heyecanla okunuyor. 

5. Jo Nesbo - MesserJo Nesbo sevenlerdenseniz Hary Hole serisini de bilirsiniz. Bıçak-Messer bu seriden bir kitap. Aslında ben seriyi karmakarışık okudum bira ara zamanım kalırsa bir sıraya sokup tekrar okuyayım. 

6. Shibumi - TrevanianKitabın gündeme nasıl geldiği malum ancak daha önce de bahsettiğim gibi ben Erol Mütercimler' in bir programında duydum ve merak ettim. Gerçekten tek solukta okudum diyebilirim. Eşim de ben de çok beğendik. İlginç bir casusluk romanı ama sadece casusluk demek de haksızlık olur.

7. Mein Leben- Alma Mahler WerfelSevgili Klio'nun Şarkısı'nın sanat kokan blogunda haberdar olup okuduğum Alma Mahler Werfel'in biyografisi. Oldukça ilginç geldi, özellikle de tanımış olduğu ünlü sanatçılar... İyi ki okumuşum dediğim kitaplardan oldu. Bu sayede eşi Gustav Mahler'in klasik müzik eserleri ile de tanıştım. 

8. Sebastian Fitzek - Der SeelenbrecherFitzek'ten yine tüyleri diken diken eden bir roman. Bir akıl hastanesinde sapık bir katille kapalı kalsanız nasıl kurtulurdunuz? Üstelik katil aranızdan biriyse ve kim olduğunu bilmiyorsanız...

9. Tanrılar OkuluTanrılar Okulu yıllardan beri okumayı ertelediğim bir kitaptı. Eğlenmekten ziyade eğitici ve düşündürücü bir kitap oldu. İlk zaman gerçekten anladım mı diye kendimden şüpheye düştüm ama yazıyı yazınca sanırım anladım dedim:) Ayrıca Tanrılar Okulu bu yıl en severek hazırladığım kitap yazısı oldu. 

10. Sebastian Fitzek - Das Joshua Profilİnternet'in hayatımıza ne kadar girdiğini ve bu yolla bazı hayatları da zora sokabileceğini dehşet bir şekilde anlatan bir roman. Okuduktan sonra nereye hangi bilgiyi verdiğinizi sorgulatacak cinsten:)

Aslında top 10 listemi belirlemekte zorlandım. Çok sevdiğim gerilim, cinayet alanında pek çok favori yazarım var. Bu ara Sebastian Fitzek başı çekse de, Tess Gerritsen, Jo Nesbo, Hakan Nesser, Jusi Adler Olsen gibi yazarları da keyifle okuyorum. Baş tacım Agatha Christie zaten başlıbaşına bir kraliçe ama bu yıl onun kitaplarından okumadım. Bir ara eski okuduklarımı da yazacağım. 


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu sene ne kadar az kitap okuduğumu fark ettim.. 2022 de bu açığı kapatmak olsun o zaman ilk dileğim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok yoğunsun canım Allah kolaylık versin 💞

   Sil
 2. Sağlıklı, huzurlu, güzel mutlu yıllar Deryacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Hepimize bol sağlık,huzur ve mutluluk getirsin 💖

   Sil
 3. Çok nitelikli kitaplar seçmişsin Deryacığım. Saramago hiç okumayıp da okumak istediklerim arasında. Yeni yılda tüm isteklerinin gerçekleşmedi dileğiyle güzel insan 😍🤗🌷😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni sardı Saramago fena değilmiş yazar olarak 😃. Mutlu yıllar canım

   Sil
 4. Hepsi birbirinden ilgi çekici görünüyor. Henüz hiçbirini okuma fırsatım olmadı. Listeme ekleyeyim. Tavsiyeleriniz için teşekkürler, mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim mutlu yıllar 💞

   Sil
Daha yeni Daha eski