Opfer 2117-Kurban 2117 - Jussi Adler Olsen

 

victim-2117

Opfer 2117- Kurban 2117, Jussi Adler Olsen'in özel Q serisinin 8. cildi. Tabii ben yine her zamanki gibi seriyi çorba yaparak okuyorum:) Daha önce blogumda yazdığım Selfies kitabı da serinin başka bir kitabıydı.


Jussi Adler Olsen'in "Opfer 2117-Kurban 2117" Kitap Özeti:

Batan bir mülteci gemisinde ölen insanlar... 2117 numara, Kıbrıs sahilinde denizden ölü olarak çıkan bir kadın ve kimliği bilinmediği için sadece numara olarak anılıyor. Kopenhaglı genç bir adam olan Alexander, kadını tanımasa da, kaderi onu çok üzüyor. Bu yüzden bir video oyunu oynayarak ve ardından insanları ayrım gözetmeksizin öldürerek intikam almaya karar veriyor. Özel polis bölümü Q' yu arayarak kimliğini vermeden bu planını anlatıyor. Komiser Carl Morck' un meslektaşı Assad, ölen kadını çok iyi tanımaktadır. Böylece Bölüm Q olaya tam olarak karışmış olur.

 Jussi Adler Olsen, İskandinav suç ve gerilim yazarları söz konusu olduğunda en başarılı temsilcilerden biri. Ben de bu yıl yazarla tanıştığıma çok memnunum. 

Her şeyden önce, kitap ağır bir tempoda başlıyor ve bu bazı okurları devam etmekten vazgeçirebilir.  Jussi Adler Olsen, kahramanlarını tanıtmak ve ana konuya girmek için oldukça uzun bir giriş yapmış. Ancak hikaye de karmaşık olduğu için belki bu ağır girişe gerek duymuştur bilemiyorum. Mülteci sorunuyla birlikte Jussi Adler Olsen  herkesin dilinde olan bir konuyu ele alıyor. Bununla birlikte, materyali, ders verecek bir şekilde değil de bir polisiye cinayet romanına harmanlayarak kullanıyor. Yazar yakın zamanda bir röportajda ortaya koyduğu gibi, dünyaya açık gözlerle baktığınızda fikirler size gelirler. Kitaplarına fikir sıkıntısı çekmiyormuş bu yüzden.

Genç bilgisayar oyuncusu Alexander ve Carl Morck' un etrafındaki ekibin yanı sıra, mülteci akışını araştıran ve iyi bir makalenin peşinde olan İspanyol bir gazeteci de romanda önemli bir rol oynuyor.

Uzun giriş sonrası kitabın temposu hızlanıyor. Özellikle Essad karakteri ile ilgili serinin diğer kitaplarında soruları olan okurlar varsa burada tüm yanıtları bulacaklar.

İskandinav yazarlar bu tarzda oldukça başarılılar ve kaliteli kitaplar yazıyorlar. Gerilim, polisiye cinayet tarzını sevenlerin mutlaka repertuarına katması gereken yazarlardan biri Jussi Adler Olsen. Kitabın Türkçe' sini bulamazsanız Victim 2117 diye de araştırabilirsiniz.5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. bu yazarı okumaya başlayım o zamansa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oku deep seversin ama sırayla oku bunları.

   Sil
 2. heeey bu yazarı okumamışım ama romanlarından uyarlanan filmleri izledim, kafesteki kadın ve sülün katilleri, izleyip yazdımdı, ikisi de iyi polisiye, izle sen dee :)

  YanıtlaSil
 3. bak üstte iki filmin linkini gönderdim, yazarı da okurum tabiii, tenk yuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Linkleri kaydettim bakacağım canım sağol 💖

   Sil
Daha yeni Daha eski