2021 Yılı Nasıl Geçti? Deli Kızın Bohçası'ndan Yıl Sonu Bilançosu

 Herkese merhaba. Adet olduğu üzere bir yıl sonu bilançosu ve bir yeni yıl başlangıcı uğur yazısı yazmasam olmaz. Genel olarak hayatım için de her yıl şöyle bir geriye bakar ve durum değerlendirmesi yaparım. Geçenlerde izlediğim ünlü bir orkestra şefinin belgeselinde de söylediği şu cümleler dikkatimi çekti:

Yukarıya neden yavaş ulaşıyorum diye üzülme

Merdiven basamaklarında dur ve aşağıya doğru bak

O basamağa kadar başardıklarını göreceksin

Şimdi bir basamak daha çıkmaya hazırsın

Dolayısıyla geçen günlerin ve yapılanların muhasebesini yaparak ben de doğru bir iş yaptığımı bir kez daha anladım.

Son birkaç yılımız hep pandemi gölgesinde geçti. Hayatımızı buna göre yaşamaya ve konulan kurallara uymaya çalışarak bu zamanı geçirdik. Ama ben artık son yıllarda iyice kendime bir evde çalışma düzeni kurduğum için yerimde oturup sızlanacak zamanım pek olmadı. Hep çalışarak geçti günler.

Zaman zaman soruluyor nasıl yetişiyorsun bloglara diye. Sanırım en büyük avantajım evde olmam. Dışarıda bir işte çalışsam veya bir öğrencilik yaşamım olsa asla zaman bulamazdım. En azından belki haftada bir yazı yazabilirdim. 

İkinci bir avantajım da çok az uykuyla yetinmem ve programlı olmam. Günümü programlamışsam ve o güne sürpriz bir iş çıktıysa bu beni çok huzursuz eder:) Sabah 6 gibi uyanırım, günde 5-6 saat uyku yetiyor. Çocuklar 7 gibi servise binip okula gidiyor. Ben de 4-5 saatimi ev hazır sessiz ve sakinken yazı işlerime ayırırım. Bu sadece blog değil, yaptığım çeviri ve makale işlerini de kapsıyor. 

Sonra yemek ve ev işleri, çocukların derslerine sıra geliyor. Haftada 3 gün okul sonrası gittikleri kurslar var dans, piyano, tiyatro gibi. Neyse ki Ada mopet ehliyeti aldıktan sonra kendi gidiyor her yere. Eşim vardiyalı bir işte çalıştığı için zaten onun programına da uymak zorundayız. 

Artık Ege yok, Ada da büyüdü kendi odasında zaman geçiriyor ama akşamları Karya ile ya biraz oyun oynamak, bir film izlemek veya bir kitap okumak için zaman ayırırım. En son da mutlaka uyumadan birkaç sayfa kitap okur ve yatarım. 

Evet lafı fazla uzattım ama merak edenler olduğu için genel bir yanıt vermiş olayım, bir çalışma haftam böyle geçiyor dostlarım:) Ben bu düzenden dolayı çok mutluyum. Evde çalışmayı seviyorum. Yazmak için daha çok zamanım olsa daha da çok sevinirdim. Bir bilgisayar başına oturdum mu beni kaldırmak çok zor:)

Bloglarda 2021 yılına gelecek olursak...Deli Kızın Bohçası'nda 2021

En çok okunan yazım

Yılın en çok okunan yazıları hep sürprizli çıkıyor. Genel olarak da eski yazılardan biri oluyor. Bu yıl en çok okunan yazım En Kinci ve İntikamcı Doğaya Sahip 4 Burç olmuş:)

En severek okuduklarım

Bu konuda daha detaylı bir yazı yazdım, ama buraya en çok sevdiğim yılın kitabını yazayım sadece. 2021 yılında Vincent Klietch ve Sebastian Fitzek'in ortak olarak yazdıkları Auris serisi benim için yılın şampiyonları oldu. Seriye bu yıldan önce başlamıştım ama son kitap yeni bitti. Diğer sevdiğim kitaplar için:

2021 Yılında En Severek Okuduklarım yazısına bakabilirsiniz.

En severek izlediklerim

Bu konuda da bir top 10 yazısı yazdım tabii ama 2021 yılında en severek izlediğim Queen's Gambit dizisi oldu. 

2021 Yılında En Severek İzlediklerim

En çok okunan kahve konuğum

Bu yıl çok az blog yazarına yer verebildim. Konuk ettiklerim içinde en çok okunan Yaşamdan Yazılar arkadaşımızın yazısı olmuş:)

2022 yılında da bu çalışma ve yaşam düzenimi koruyabilmeyi diliyorum. Sağlık en önemlisi. Şimdiden herkese mutlu bir yıl, bol sağlık, huzur ve bereket dilerim.


18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. sağlıklı huzurlu mutlu yıllar dilerim... keyifle yazdığın günler olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimize sağlıklı bir yıl olsun canım 💞

   Sil
 2. Ne güzel bir blanço bu. Dertsiz, borçsuz. Kültür, sanat , yazma, okuma, aile gibi eşsiz güzelliklerle dolu ... Ziyadesiyle daim olsun inşallah Deryacığım. Arkana dönüp baktığında çıktığın basamakaların upuzun bir yola dönüştüğünü gören nadir insanlardansın bence. Mutlu yıllar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür kimseye borcum da eyvallahım da yok canım. Bu yaşımda sevdiğim şeylerle uğraşıyorum, ailemle zaman geçiriyorum. Gerisi de sağlıktan başka bir dileğim yok 😊💖

   Sil
 3. Ne kadar güzel hazırlanmış bir yazı:) İnşallah 2022 yılı hepimize güzel gelir, yeni yılınız şimdiden kutlu olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ☺️. Hepimizin yılı güzel geçsin.

   Sil
 4. harika bir yıl olmuş, GAmbit hala izleneceklerim arasında ama hala konsantre olma sürem 30 dakikadan fazla değil, artarak devam ederse daha çok şey izleyebilirim. Mutlu yıllar canımcım, ailenle, sağlıkla inş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka tavsiye ederim ☺️. Mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim ☺️

   Sil
 5. Önce okuyucularına ve sonra da sana çok teşekkürler Derya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ☺️. İnşallah uğur getirir.

   Sil
 6. Derya hanım sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yıl dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ben de mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim ☺️

   Sil
 7. her şey güzelmiş, ev düzeni de, iyi yıllaaaar :)

  YanıtlaSil
 8. Çocukların büyümesiyle daha çok zaman kalmış sana, spor yapmakta düzene disipline sokuyor insanı. Ben bu açıdan çok şanssızım. Oğlumun rahatsızlığı nedeniyle uykularımız çok düzensiz. Ve hayatta öyle...
  2022 yılı hepimize güzellikler getirsin diliyorum canım, mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil
 9. Şu az uyku ile yetinmek ne büyük nimet, ben kesinlikle yapamıyorum, ya kaşam çok erken yataktayım ya öğlen günün yarısı gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyuyamıyorum fazla elimde değil uyandım mı kalkmam lazım yataktan 😃

   Sil
Daha yeni Daha eski