2022 İçin Pozitif Bir Bakış Açısı Kazanın

Hayatımız hakkında pozitif kararlar almak , özellikle yılın başında çok popülerdir. Daha fazla egzersiz yapın, daha fazla okuyun, daha az sigara için, daha düzenli çalışın, daha sağlıklı yiyin, daha fazla gülün, ailenizle daha fazla zaman geçirin: bu liste uzar gider... Kendinizden çok fazla şey beklediğiniz zaman başarısız olursunuz. Motivasyonunuzun bir anda hüsrana dönüşmemesi için size birkaç pratik ipucu vermek istiyorum 2022 yılının bu ilk yazısında.

Ritüelleri güçlendirmek

Olmalı, yapmalı gibi tek başına ifadeler genellikle bizi baskı altına alır. Yasaklar ve emirler koymak yerine ritüeller daha fazla yardımcı olur. Yeterince değişiklik içeren güzel, yeni ritüeller, aynı zamanda uygulanabilir de olmalı. Bir örnek: Birisi akıllı telefonunu sabah ilk iş hemen eline  almamaya karar verirse, güzel bir alternatifi olması daha iyidir. Yani sadece cep telefonu yasağı değil, onun yerine tekrar arkanı dön ve eşine sarıl veya çocuklarla biraz sohbet et gibi ritüellerle yer değiştirebilir. Veya açık pencerenin yanında birkaç derin nefes alın. Yeni ritüeller, geleneksel alışkanlıkları geride bırakmayı kolaylaştırıyor.


Gerçekçi kalın

Çoğu zaman insanlar kendi iddiaları nedeniyle başarısız olurlar. İlk başta  şevk ve hevesle dolu, ancakYeni Yıl'da gerçekçi bir şekilde yönetemeyecekleri şeylerle uğraşıyorlar. Kendinize küçük hedefler belirleyin! Tekrar okumaya başlamak istiyorsan yatağın yanına 1000 sayfalık üç cilt koymamalısın. Kısa, heyecan verici bir romanla başlamak ve günlük yaşamda kendinize okuma molaları oluşturmak daha iyi olacaktır. Özellikle çocuklar çok fazla şey üstlenirler ve sonra çabucak hayal kırıklığına uğrarlar. Bu nedenle, çocuğunuz gelecekte daha fazla şey öğrenmek istiyorsa, daha az cep telefonu oynamak veya daha sık ortalığı toplamak istiyorsa, motivasyonun tekrar kaybolmaması için iyi kararları nasıl uygulayabileceğinizi önceden düşünün:

Birlikte gerçekçi bir zaman çerçevesi oluşturun. "Günlük" genellikle mümkün değildir, ancak "haftada üç kez" olabilir.

Çocuğunuzla ilgili ilerlemeyi ve başarıları belgeleyin.

Alternatifler yaratın! Cep telefonu zamanı yerine çocuğunuzla oyun oynayabilir veya ona bir şeyler okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu çabalarında destekleyin ve cesaretlendirin.

Adım adım

Bazı kararlar da aşamalara ayrılabilir. Her zaman aynı anda çalışmak zorunda değildir. Küçük kilometre taşları belirlemek daha mantıklı olabilir. O zaman daha uzun süre motive olursunuz çünkü kısmi başarıları kutlayabilirsiniz. Ve biz ebeveynler bile bazen çocukların motivasyonunu kaybetmesine neden oluruz. Çünkü biz yetişkinler çoğu zaman “küçüklerimizin” eksiklikleri karşısında hipnotize olmuş gibi görünürüz. Ancak, çocuğun öğrenme sevincini ve motivasyonunu ancak sürekli olarak onlara zayıflıklarını veya eksikliklerini hatırlatmazsak sürdürür ve güçlendiririz.

 • Çocuğun zaten iyi olduğu şeylerle bağlantı kurun,
 • Çocuğun ne yapmaktan hoşlandığını öğrenin,
 • kendi öğrenme arzularını ve öğrenme hedeflerini keşfetmesine izin verin.

Kendine inan!

Neyin peşindeyseniz, kendinize inanın! Motivasyon aynı zamanda bir tutum meselesidir. Başından beri bir şeyi yapamayacağını düşünen birinin aslında başarısız olma olasılığı daha yüksektir. Ve her zaman sebat edemeseniz bile: Hatalar normaldir, insanidir ve yapılması gerekenler vardır. Bize yaptıklarımız ve kendimiz hakkında bilgi verirler ve bizi kendimiz üzerinde düşünmeye davet ederler. 

Yeni yılınız pozitif geçsin. Umarım herşey bu yıl çok daha olumlu ve pozitif şekilde gelişir.

Yeni Yılda Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu yazımı da faydalı bulabilirsiniz.

13 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. teşekkürler paylaşımın için, ufak adımlar ile uzun yollar kat etmek mümkün ama biz hep hepsi bir anda olsunculardan olduk sanırım :) iyi yıllar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sabırsızım bazı konularda:) Mutlu yıllar:)

   Sil
 2. Güzel bir yıl olmasını dilerim :)

  YanıtlaSil
 3. 2022 umarim tum.insanlik icin daha olumlu olur ve hayalleri gerceklestirebilecek motivasyonu verir

  YanıtlaSil
 4. 2022 hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl olsun inşallah.

  Yazınızı okurken bir yerde takıldım ve geri dönmek zorunda kaldım. "Daha fazla egzersiz yapın, daha fazla okuyun, daha az sigara için, daha düzenli çalışın, daha sağlıklı yiyin, daha fazla gülün, ailenizle daha fazla zaman geçirin." cümlelerinin içinde geçen "daha az sigara" için ifadesini "daha fazla sigara için" diye okudum. Nasıl yani, dedim. Cümleleri baştan alınca AZ ibaresini fark ettim. Sanırım diğer maddelerin fazla yapılmasını söylerken zihin bunun da fazla yapılması gerektiğini söyledi otomatik olarak. Bu karmaşayı gidermek için en azından o kısım cümlenin sonuna alınabilir hatta yanına az yapılması gereken bir iki madde daha eklenip anlam sağlam hâle getirilebilir. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bence kelimeler birbirine pek benzemiyor acele okuyunca insan öyle algılayabilir ama ben bir iki kez daha okudum bana pek anlaşılmaz gelmedi:)

   Sil
 5. Yeni yıl yeni güzellikler getirsin hepimize. Olumlu başlayalım olumlu olsun her şey. Zamların geri alındığını hayal ettim bir an:)

  YanıtlaSil
 6. Kendimize daha çok tolerans ve şefkat göstermeyi ekleyim ben de...Son dönemde aldığım danışanlarda bunun çok eksik olduğunu görüyorum çünkü.
  Mutlu yıllar canım benim :)

  YanıtlaSil
 7. Bu yıl gerçekten de kendime karşı pozitif olmak istiyorum :) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Ben bu pozitif düşünceyi şehir değişikliği hakkımda kullanmak istiyorum. İnşallah güzel bir şekilde hedeflerimize ulaşabiliriz. Mutlu bir yıl olsun canım:)

  YanıtlaSil
 9. Kendimize yeni güzellikler katacağımız bir yıl olsun.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski