J. Edgar - Leonardo di Caprio - Film Tavsiyesi

J. Edgar Filmi

FBI'ın direktörü ve kurucusu J. Edgar Hoover (Leonardo DiCaprio), Amerika'da onlarca yıldır kolluk kuvvetlerinin lideriydi ve Federal Soruşturma Bürosu'nu bugünkü haline getirdi. 1908'de kurulan ajans, Hoover'ı devasa bir parmak izi koleksiyonuyla donatılmış ve en son teknolojiyle donanmış güçlü bir polis gücüne yükseltti. Edgar'ın adamları, Al Capone'un tutuklanması ve Bonny & Clyde veya John Dillinger avı sırasında ölüm raporlarıyla Amerika'nın en çok aranan suçlularını alt etmeyi ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardılar. Hoover, 1972'deki ölümüne kadar, siyaset ve şov dünyasının en saygın kişilikleriyle sürekli olarak içli dışlıydı. Kendini nasıl ön plana çıkaracağını biliyordu. Faaliyet alanında sevilmeyen insanlardan biri olmasına rağmen, geniş bir muhbir ağına erişimi vardı ve birinin başı belaya girdiğinde bunu ilk olarak o biliyordu. Ancak muhtemelen zamanının en güçlü adamının bile, kariyerine, imajına ve hayatına zarar verebileceği ve hatta yok edebileceği için sakladığı sırları vardı. Özellikle, en yakın yardımcısı Clyde Tolson (Armie Hammer) ile sözde eşcinsel ilişkisi bugüne kadar açıklanamamıştır.

J. Edgar Hoover, inanılmaz bir 48 yıl boyunca ABD Federal Polisi FBI'ın başındaydı.Görev süresi boyunca çok farklı inançlara sahip sekiz farklı cumhurbaşkanı deneyimledi. Hiçbiri militan memur Hoover'a zarar veremezdi ve bu yüzden Washington koridorlarında kapalı kapılar ardında FBI direktörünün aslında ülkedeki en güçlü adam olduğu söylendi. Muhafazakar ve komünist düşmanın çalışmaları bugüne kadar oldukça tartışmalı ve özel hayatı efsanelerle örtülü. Hoover'ın siyasi muhalifler, kişisel rakipler ve diğer nahoş insanlar hakkında tuttuğu suçlayıcı bilgileri içeren kötü şöhretli gizli dosyaların varlığı hala kulislerde konuşulan bir konu.

 Senarist Dustin Lance Black ve yönetmen Clint Eastwood,  biyografik film “J. Edgar "'da daha temkinli bir yaklaşım benimsemeyi tercih ediyor. Hoover hakkında yargıda bulunmuyorlar, bunun yerine kariyerinin başlangıcını ve ölümüne kadar olan dönemi konu ediyorlar. Neredeyse altmış yıla yayılan bir yayda, Hoover'ın kendi bakış açısını çeşitli başka bakış açılarıyla karşılaştırmada son derece etkili bir film... 1960'lar: FBI direktörü J. Edgar Hoover (Leonardo DiCaprio) anılarını genç ajan Smith'e (Ed Westwick) yazdırır. Olay, 1919'da FBI'ın öncül teşkilatındaki ilk günleriyle ve Hoover'ın üst düzey yöneticisi Mitchell Palmer'ın (Geoff Pierson) evine komünist bir aktivist tarafından düzenlenen saldırıyla başlar. Hoover solun sistematik ve amansız bir rakibi olarak çabucak isim yaptı ve kasten modernize ettiği teşkilatın başına geçti. Bu arada, hala dominant bir kişiliği olan annesi Anne (Judi Dench) ile birlikte yaşıyor ve sekreter Helen Gandy (Naomi Watts) ile randevusu aceleyle yapılan evlilik teklifinin reddedilmesiyle sona eriyor. Edgar, onu karısı olarak almak yerine, hayatının sonuna kadar yanında olacak olan Helen'i kişisel asistanı olarak işe alır. Helen, sağ kolu ve en yakın sırdaşı olur, her gün onunla yemek yer ve onunla tatile çıkar. Hoover, 1932'de Lindbergh bebeğinin sansasyonel olarak kaçırılmasını FBI'ın yetkinliğini genişletmek ve modern soruşturma yöntemlerini tanıtmak için kullandığında oradadır ve otuz yıl sonra bir gerilla savaşına karıştığında hala paranoyak şefinin yanındadır. 

Bir zamanlar anılarını yazan ajanlardan biri Hoover'a daha önemli olanın ne olduğunu sorar: tek bir adamın mirası ve çıkarları mı yoksa bir kurumun itibarı ve bütünlüğü mü? Bu anahtar soru, hikayenin ana motifi olarak ortaya çıkıyor, Hoover'ın dikteleri, yarım yüzyılı aşan geçmişe dönüşler için bir parantez görevi görüyor. 

J. Edgar Hoover özel hayatını bir sır olarak tutmayı başardı ve bu nedenle eşcinselliğine ya da kadın kıyafetleri giymeye yönelik sık sık söylentilere eğilimi olduğuna dair net bir kanıt yok. Filmde ise hareketli ve dokunaklı bir sahnede, Clyde ve Edgar arasında, agresif hüsran ile yüceltilmiş hassasiyet arasındaki bir kavgayla sonuçlanan ve  Leonardo DiCaprio'nun dudaklarında boğulmuş bir "Seni seviyorum" ile biten bir duygu patlaması yaşanıyor. 

Sonuç: "J. Edgar, "kalbinde dokunaklı bir aşk hikayesinin yattığı, mükemmel bir şekilde sahnelenmiş ve hassas bir şekilde oynanmış bir film-biyografi. Clint Eastwood, kaliteli sinemanın ne kadar zeki ve eğlenceli olduğunu ne  kadar iyi bildiğini bir kez daha gösteriyor. Leonardo di Caprio ise gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış. Keyifli bir izlemelik.

Leonardo di Caprio - Hayatı ve Filmleri

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. bunu izlemedim daha ama izlerim. leo, günümüzün en iyi oyuncusu sayılır ama dont look up da pek oynamamış :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eşim izledi beğenmedi o filmi ben de merak ediyorum dont look up i 😃

      Sil
Daha yeni Daha eski