Leonardo Di Caprio Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler

 Leonardo Di Caprio Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler


Los Angeles’ın California şehrinde 11 Kasım 1974’de dünyaya gözlerini açan Leonardo Wilhelm Di Caprio,  yasal sekreter Irmelin ve çizgi roman sanatçı ve yapımcısı George Di Caprio'nun tek çocuğu olarak hayatını geçirmiştir. Di Caprio'nun babasının İtalyan (Napoli) ve Alman (Bavyera) kökenli olduğunu biliyoruz. Di Caprio'nun anne tarafındaki dedesi Wilhelm Indenbirken Alman olarak karşımıza çıkıyor. Anneannesi ise Helene Indenbirken (d. Yelena Smirnova 1915-2008) Rus doğumlu olan Alman vatandaşı idi. Di Caprio, Rusya’da verdiği bir röportajda kendisine "yarı-Rus" şeklinde değinmiş ve iki dedesinin ve anneannesinin ile babaannesinin de Rus olduğunu ifade etmiştir. Di Caprio'nun ailesi üniversite sıralarında tanışmış ve Los Angeles, Kaliforniya'ya taşınmıştır.

 


Di Caprio Oyunculuk Hayatına Ne Zaman, Nasıl Başladı?

Di Caprio oyunculuk hayatına 1990 yılı içerisinde aynı adlı filmden uyarlanmış olan Parenthood dizisi ile başlangıç yapmıştır. Parenthood'dan sonra ise Di Caprio The New Lassie ile Roseanne'nin dışında Santa Barbara gibi diziler içerisinde küçük roller almıştır. Parenthood dizisi ile de Genç Sanatçı Ödülleri'nin En İyi Genç Erkek Oyuncu adaylığına layık görülmüştür.İlk Filmi ve Aldığı Bazı Ödüller

DiCaprio'nun ilk filmi ise korku, komedi ve bilim kurgu türüne ait olan Mahlûklar 3 olmuştur. Kısa zaman içerisinde Growing Pains dizisi için rolünü tekrarlamakta olan bir oyuncu olarak bulunmuştur. Di Caprio büyük ekranda çıkışını ise 1992'te Bu Çocuğun Hayatı filmi başrol için Robert De Niro aracılığı ile 400 genç erkek oyuncu içerisinden özen ve dikkatle seçilerek yapmıştır. 1993'te Gilbert'in Hayalleri filmi için zihinsel engelli bir çocuğu canlandırmış ve ilk Akademi ve Altın Küre adaylıklarını da elde eden kişi olmuştur. Bunların yanı sıra En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu National Board of Review ödülünü de kazanmıştır.

Di Caprio'nun bir diğer yapımı Kumsal filmi olmuştur. Film gişe içerisinde başarılı gözükse de eleştirmenler bir hayli uğraşmıştır. Di Caprio ertesi sene En Kötü Erkek Oyuncu Altın Ahududu Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Di Caprio 2002'de Steven Spielberg'in yönetmiş olduğu Sıkıysa Yakala filminde rol almıştır. Film 52 gün içinde 147 birbirinden farklı mekânda çekilmiştir.

Di Caprio bu film doğrultusunda üçüncü Altın Küre adaylığını da elde etmiştir. Aynı sene içerisinde Martin Scorsese ile ilk filmi olacak New York Çeteleri filminde bulunmuştur. 2004'te Howard Hughes'un hayatını anlatmakta olan Göklerin Hâkimi filmi ile ilk Altın Küre ödülüne ve ikinci Akademi adaylığına hak kazanmıştır.

2006 yılında Kanlı Elmas ile Scorsese ile üçüncü filmleri Köstebek filminde bulunan Di Caprio Kanlı Elmas filmi ile üçüncü Akademi adaylığını elde etmiş, Altın Küre'de iki filmi ile birlikte Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu adaylığını kazanmıştır. 2008 yılında ise Yalanlar Üstüne filminde bulunurken, aynı sene içinde Hayallerin Peşinde filmi ile yedinci Altın Küre adaylığına layık görülmüştür.

J. Edgar-Leonardo di Caprio - Film Yorumu

Filmografi

1991 Mahlûklar 3 Josh.

1992 Poison Ivy Çocuk.

1993 Bu Çocuğun Hayatı Tobias Wolff.

Gilbert'in Hayalleri Arnie Grape.

1995 yılında ise Hızlı ve Ölü Fee "Çocuk" Herod.

Günlük Jim Carroll.

Tutkunun Şairleri Arthur Rimbaud.

1996 Romeo + Juliet Romeo Montague.

Marvin'in Odası Hank.

1997 Titanic Jack Dawson.

1998 Demir Maskeli Adam Kral XIV. Louis/Philippe.

Şöhret Brandon Darrow.

2000 Kumsal Richard.

2001 Don's Plum Derek.

2002 Sıkıysa Yakala Frank William Abagnale Jr.

New York Çeteleri Amsterdam Vallon.

2004 Göklerin Hâkimi Howard Hughes.

2006 Kanlı Elmas Danny Archer.

Köstebek Billy Costigan.

2007 The 11th Hour Anlatıcı.

2008 Hayallerin Peşinde Frank Wheeler.

Yalanlar Üstüne Roger Ferris.

2010 Hubble Anlatıcı.

Zindan Adası Edward "Teddy" Daniels.

Başlangıç Cobb.

2011 J.Edgar J.Edgar Hoover.

2012 Zincirsiz Calvin Candie.

2013 Muhteşem Gatsby Jay Gatsby.

Para Avcısı Jordan Belfort.

2015 Diriliş Hugh Glass.

The Audition Kendisi (Kısa film).

Tufandan Önce Kendisi - Anlatıcı.

Sırasıyla oynadığı filmler bu şekildedir.

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Tek çocuk olduğunu bilmiyordum. Hayat ağacı itibarı ile de dünya vatandaşıymış neredeyse. Son günlerde herkes oynadığı Don't Look Up filminden bahsediyor. Ben de dün gece izledim. Dedikleri kadar beğenemesem de filmi, verdiği mesaj güzeldi. Emeğine sağlık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrusu ben de hayat ağacını bilmiyordum yazarken öğrendim:) Don't Look Up filmini eşim izledi hiç beğenmedi ben de merak ediyorum ama bu ara hiç bir şey izleyemiyorum nedense.

   Sil
 2. Çok seviyorum, listeye baktım da çok az filmini izlemişim, Titanik, Kanlı Elmas, Köstebek, bir tanesinin ismini hatırlamıyorum ama üçkağıtçı bir pazarlamacı rolündeydi milyarder oldu sonra iflas etti, hapse girdi çıktı filan, çok müthiş oyuncu çok. Titanik'te de çok iyiydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar çok filmi olduğunu ben de bilmiyordum. Epeyce filmini izlesem de izlemediğim var yine de.

   Sil
 3. Çoğumuz Titanic ile tanıdık sanırım kendisini. Birkaç filmini daha izlemiştim. Diğerlerine nazaran sevdiğim bir oyuncuydu. Arda Kural ile olan benzerliği de değinmeden geçemeyeceğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arda Kural'ı tanımıyorum desem çok mu cahil olurum:) Genç oyuncuları pek tanımıyorum Türkçe yapım pek izleyemediğim için:)

   Sil
  2. Genç değil, 41 yaşındaymış. :) Gençlik hali Di Caprio' nun Titanic' teki haline benziyor. Şimdi bayağı çöktü, hastalığından sonra, ekranlarda pek gözükmüyor.

   Sil
  3. Şimdi merak ettim internete baktım evet biliyorum ben oradayken henüz çocuk rollerinde oynuyordu. Adını hatırlayamamışım. Hasta olmasına üzüldüm.

   Sil
 4. Sevdiğim bir oyuncu. En son film hele "dont look up" müthişti. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben henüz izleyemedim. Eşim sevmedi ama bakalım ben beğenecek miyim?

   Sil
 5. Benim oyuncu olarak pek sevemediklerimden. Don't Look Up'ı da izledik dün. Film güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir canım herkesin zevki farklı farklı oluyor. Bazı çok sevilen oyuncular da bana sevimsiz geliyor. Tamamen kimya uyuşmasına bağlı sanırım. İzlediğimiz oyuncularda da bunu bekliyoruz.

   Sil
 6. bazı filmlerini çok sevdim ama bazıları vasat bence...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok gençken oynadığı bir filmi ben de sevmemiştim. Diğer izlediklerimi beğendim ama her filmini izlemedim tabii:)

   Sil
 7. Gilbert'in Hayalleri'ndeki rolünü en çok severim. Bir de instagram hesabını görünce hayran oldum. Sadece doğal hayatı korumaya yönelik şeyler var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Instagram hesabını bilmiyorum bak merak ettim şimdi:)

   Sil
 8. Parenthood severek izlediğim bir diziydi ama Di Carpio'yu o filmde hatırlayamadım. Kumsal filmi de şu an elimde, fırsat buldukça bakıyorum. İnsanın Tayland'a gidesi geliyor o cennet misali doğayı görünce :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Parenthood'u izlemedim Kumsal'ı izlemiştim doğa gerçekten çok güzeldi hele o yüzdükleri gölet:)

   Sil
 9. Di Caprio deyince benim aklıma Zindan Adası ve Başlangıç geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmlerin isimlerini hatırlayamadım belki de izlemişimdir:)

   Sil
Daha yeni Daha eski