Mein Leben von Alma Mahler Werfel - Kitap Tavsiyesi

biografi

 

Geçtiğimiz aylarda blog yazarı sevgili Sezer Eser Perker'in blogunda ünlü Avusturya'lı ressam Oscar Kokoschka ile ilgili bir yazı okumuştum ve orada tavsiye ettiği kitap ilgimi çekmişti. Kitabı ararken kütüphanede Alma Mahler'in günlüğü olan Mein Leben von Alma Mahler Werfel'i bulunca önce onu okuyayım dedim. 

Sanatla dolu blogunu okumaktan büyük keyif aldığım Sezer hanımın ilgili yazısını okumadıysanız mutlaka tavsiye ederim: https://sezer-eser.blogspot.com/2021/04/bir-ressam-bir-resim-12.html

Mein Leben von Alma Mahler Werfel Kitap Özeti

Güzel ve zeki bir kadın olan Alma Mahler-Werfel, bu kitapta olağandışı hayatını günlük şeklinde anlatıyor. Bu rapor, elbette, biyografinin ötesinde, bir çağın tanımı olarak bilgilendiricidir: 20. yüzyılın başlangıcı ve ortası film şeridi gibi insanın gözünün önünden geçiyor. Bu kadının hayatında Avusturya'da yaşamış büyük figürler rol oynadı: Walter Gropius, Gustav Mahler, Kokoschka ve Hofmannsthal, Romain Rolland ve diğerleri. Ve gizemli bir şekilde, onu tanıyan hiç kimsenin unutamayacağı bu kadının büyüsü ve çekiciliği bu erkekleri yaşamları boyunca etkisi altına aldı.

kitap-tavsiyesi


Alma Mahler-Werfel, 1879 yılında ünlü Viyana ressamı Emil Jakob Schindler'in kızı olarak dünyaya geldi. 1902'de kendisinden on dokuz yaş büyük olan besteci ve orkestra şefi Gustav Mahler ile evlendi. Hayatının son dokuz zor yılını onunla paylaştı. 1915'te Oskar Kokoschka ile kısa ve tutkulu bir ilişkiden sonra mimar Walter Gropius ile evlendi. Gropius'tan ayrıldıktan sonra 1929'da Franz Werfel ile evlendi ve onunla birlikte Fransa ve İspanya üzerinden ABD'ye göç etti. 1945'te Werfel, Beverly Hills'de öldü. Alma Mahler-Werfel, hayatının son yıllarını geçirdiği New York'ta 11 Aralık 1964'te öldü. 


Çocuklarını acı bir şekilde kaybetmesi hayatta kalan tek kızı Anna ile ilişkisi ve herşeye rağmen ayakta kalabilme azmi okurken bu kadına hayranlık duymaya neden oluyor ister istemez.

Kitabı okurken, benim gibi kitap aşığı olan arkadaşımla kitap hakkında konuşunca, Alma Mahler'in Avusturya'da oldukça tanındığını öğrendim. Yaşadığı dönemde Viyana'nın ilham perisi olarak tanınıyormuş. Nazilerden kıl payı kaçmayı başarmış, ve aslında müzikte çok iyi yerlere gelebilecekken ilk eşi Gustav Mahler'i desteklemek için geri planda kalmış ve onun tüm bestelerinde onunla çalışmış ancak alkışı eşi toplamış.

Daha sonra Gustav Mahler'in bestelerini dinledim, Oscar Kokoschka'nın resimlerini inceledim. Okuduğumuz bir yazı ve kitap bize neler öğretebiliyor... Özellikle yaşadığım yer olduğu için Avusturya ile ilgili konular ilgimi çekiyor ve yeni şeyler öğrenmekten de mutlu oluyorum. Hayatım zenginleşiyor yeni bilgilerle.

Kitabı tavsiye eder miyim? Kitapta dünyadan da tanınmış birçok yazar, ressam, müzisyen bulacaksınız Alma Mahler'in tanıdıkları arasında. Bu konular ilginizi çekiyorsa okuyabilirsiniz. Aksi takdirse sıkılabilirsiniz. Ben kendi adıma özellikle Alma Mahler'in güçlü kişiliğinden çok etkilendim. Tanıdığı onca ünlü insan da şaşırttı. Severek okudum ancak dediğim gibi konu ilginizi çekiyorsa ancak tavsiye edebilirim.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Die Schwarze Baronin - Kara Barones

Stefan Zweig - Clarissa 

Albert Camus-Yabancı

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Alma Mahler ismini görünce çok heyecanlandım. Yakın zamanda Robert Seethaler'in Son Senfoni (Gustav Mahler'in hayatından bir kurgu) adlı kitabını okudum. Blogda o kitabın tanıtımını yazarken keşke biri de Alma Mahler'i anlatsa diye not düşmüştüm. Bu biyografinin bizde çevirisi yok galiba, keşke çevrilse çok severek okuyacağımı düşünüyorum. Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alma Mahler ve eşleriyle ilgili çok kitap var. Ancak biografisini gerçekten okumaya değer o kadar doğal yazmış ki günlük havasında. Türkçesi var mı bilmiyorum belki İngilizcesi olabilir. Bulursam yazarım size ☺️

   Sil
 2. Öncelikle, Derya'nın Spor Günlüğü'nü severek takip ettiğim halde bu blog hesabını yeni öğrendiğim için üzüntülerimi belirtmek isterim. Benim hatam. Geç olsun ama güç olmasın diyerek hemen takibe aldım:) Güzel sözlerin için çok teşekkür ediyorum Sevgili Derya.
  Bahsettiğin gibi, ben de bir kitaptan maksimum keyfi ve bilgiyi almayı çok severim. Okurken durup araştırmalar yapmak, bahsi geçen mekânları incelemek, müzikleri dinlemek, insanları tanımak ne güzeldir. Alma Mahler ise... Dehşet bir kadın. Yazında bahsettiğin gibi Viyana'nın ilham perisi. Muhakkak ilgi çeker gibi geliyor bana:) Bunca yıl sonra, hâlâ...
  Sevgiler Derya... Güzel günler, hep keyifli okumalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında diğer bloga hep uğradığın için ben de farketmdim birçok arkadaş beni farklı kişi sanıyor hala 🙈🙈🙈. Olsun geç olsun güç olmasın. Daha bu konu hakkında kitaplar okuyacağım sanırım ilgimi çekti çünkü. Konuya dikkatimi çektiğin için teşekkürler sevgiler 💞

   Sil
  2. Bir de evet kitapla yetinemiyorum. Yazarı araştırırım, kitapta ilgimi çeken şeyleri araştırırım böylece birçok şey öğreniyoruz bu da beni mutlu ediyor ☺️

   Sil
 3. Derya, thank you for telling about the interesting book. I like reading too and I read much.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I believe that this book is suitable to your taste too ☺️

   Sil
 4. thanx, bir araştırayım piku :)

  YanıtlaSil
 5. Yazarın özel yaşamı biraz fırtınalı geçmiş gibi.Tabi bu da eserlerine yansımıştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten de öyle çok maceralı yaşamış.

   Sil
Daha yeni Daha eski