Legoland Almanya Günzburg 2021 Gezimiz

 Aslında Ağustos'un başında kızımın doğum günü için gitmiştik Almanya Günzburg'daki Legoland'a 2 yıldır ailece çıktığımız ilk tatildi malum korona nedeniyle. Tam da Türkiye'deki yangınlara denk gelince, hem tadımız kaçtı hem gelir gelmez yazmaya elim varmadı. Biraz da daha önce yazdığım Legoland yazısından sonra Legoland'a nasıl gidilir? Legoland'da nerede kalınır, ne yenir ne içilir gibi  sorular geldiği için bu kez biraz daha kapsamlı yazayım merak edenler bilgi edinsin diye düşündüm. 

Daha önce yazdığım yazıyı okumadıysanız:

Legoland Almanya Gezimiz (2015)

 

Ara ara yağmur atıştırmasına rağmen hiç oralı olmadık. Zaten hazırlıklı gitmiştik 9 saat boyunca gezdik. Aslında bu artık son resmimiz Legoland'a veda ederken.


Legoland'da Corona Önlemleri

Hazır maskeli resim gelmişken corona önlemlerinden biraz bahsedeyim. Girişte kimse kontrol etmedi. Online bilet almıştık gösterip girdik. Gezerken maske zorunluluğu yok, kapalı alanlarda ve yer aldığınız aktivitelerde maske zorunluluğu vardı. Ancak herkes heryere dokunduğu ve çok kalabalık olduğu için sadece maskeye dikkat etmek ne kadar yeterli olur bilemiyorum. Sıra beklerken de insanlar çok birbirine yaklaşıyor. Yanımızda aşı pasaportumuz ve teslerimiz olduğu halde göstermemize gerek kalmadı.

Legoland'a Türkiye'den gidecekseniz öncelikle Günzburg şehrine seyahat etmeniz gerekiyor. Online tüm bilgileri https://www.legoland.de/ sayfasından alabilirsiniz. Ayrıca konaklama ve ailece tatil olanaklarını da https://www.legolandholidays.de/booking/package/search.html sayfasında bulabilirsiniz. Legoland içinde konaklama oldukça pahalı. Ancak ben sadece orayı gezeceğim başka yere gidip yemek içmek aramayayım derseniz her ihtiyacınızı burada karşılayabilir ve uzun uzun Legoland'ı da gezebilirsiniz. 2 kişilik konaklama için oda ücreti neredeyse 250€. Vereceğiniz tarih ve kişi sayısına göre fiyat belirleniyor.

Biraz uzak çevresinde kalınırsa fiyatlar oldukça düşüyor. Günzburg şehir merkezinde bad&breakfast konaklama olanakları var ayrıca tüm yemek yenecek yerler de yakın olduğu için zorluk yaşamıyorsunuz. Her damak zevkine uygun Türk, Yunan, İtalyan, Hint, Alman restoranları bulmak mümkün.

Genel olarak neresinden kısarsanız kısın pahalı bir gezi. Yani 2 yetişkin, 2 çocuk o fiyatlara rahat bir hafta tatil yaparsınız. Ancak bu tatili Karya'ya uzun zamandır söz verdiğimiz için 10. yaş gününde gitmeye karar verdik. 

Kendiniz düzenlemek istemezseniz turlar da düzenlendiğini okudum. Belki turla gitmek fiyat olarak daha uygun olabilir.

Avurtusya'dan gidecekler için, biz arabayla 7 saatte gittik. Yol oldukça rahat.


Legoland'da oldukça fazla aktivite var. Herkese göre bir şeyler bulunabilir. Yaz zamanı gidilince suların içindeki aktivitelere katılmak da daha keyifli oluyor. Resimde gördüğünüz korsan gemileri birbirine su sıçratıyor, şelalelerden kayan tekneler var gerçekten detaylı düşünülerek hazırlanmış devasa bir eğlence parkı. 

Sabah başlayıp akşama kadar gezilirse 8-9 saatte her tarafını gezmek mümkün. Böylece iki gün gidip iki kez masraf yapmaya gerek kalmaz. Ancak bu tabii kaç saat gezebileceğinize bağlı.


Karya katılabildiği her aktiviteye katıldı günü dolu dolu değerlendirdi.Mısır piramidinin içinde arabalarla ailece katılıp oynayabileceğiniz lazerli bir oyun var. 


Mini lego müzesinde, legonun ilk çıkışından bugüne tarihini görebilirsiniz.


Einstein binasında çocuklar legolarla birşeyler yapma imkanı bulabiliyor ancak hep kuyruk oluyor. Müze de burada.Dinazor legolar nedense bana Ankaradaki dinozorları hatırlattı resim çekerken güldüm. Neyse ki bunlar işlevsel:)


Çocuklar yükselip dönen balon oyununu da çok sevdiler.


Legoland'da yemek içmek

Legoland'da ne yenir ne içilir? Legoland'ın içinde sayısız restoran var. Her damak zevkine uygun. Çin yemeğinden tutun, şnitzele hamburgere kadar, vegan yemeklerden dondurmaya, kafelere varana kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Dışarıdaki yerlere göre tabii fiyatlar daha yüksek ancak orda gezerken insan acıkıp susayabiliyor doğal olarak.Lego şehirler kısmında bu kez çok zaman geçirmedik geçen sefer gördüğümüz için. Çocukların aktivitelerden olabildiğince faydalanmasını istedik. Ancak ilk kez gidenlerin kaçırmaması gereken bir görsel şölen. Bu yıl birkaç yeni dünya şehri de eklenmişti. O kadar büyük alanda her yer tertemiz, legoları pırıl pırıl tutuyorlar.Günzburg şehri

Günzburg, Almanya'nın Bayern eyaletinde, Tuna nehri kıyısında 55,4 km2' likbir şehir. Nüfusu 20.000 kişi bile değil. Ancak Legoland nedeniyle oldukça kalkınmış. İş yerleri, oteller, lokantalar hep dolu.

Şehre uçakla da ulaşmak mümkün.Şehir merkezini gezmek bir saat bile sürmüyor. Ancak çevresinde oldukça yerleşim var.Legoland'a gitmeye değer mi?

Açıkçası 7-10-12 yaş arası çocuklar için bir kez de olsa gitmeye değer. Tabii lego sever büyükler için de çok eğlenceli. İyi bir organizasyonla tatili kendiniz planlayabilirsiniz. Çok ülkeden turist gittiği için yemek yenilen yerlerde ve diğer yerlerde İngilizce bilen çok. Derdinizi Almanca bilmeseniz de anlatabilirsiniz. 

Bir de uyarıda bulunayım. Günzburg'da aşırı sivrisinek oluyor. Yanınızda mutlaka fişe takılan sivrisinek koruyucular, spreyler gibi koruyucu malzeme götürün:)

Doğrusu neredeyse hiç önlem alınmaması ve insanların dikkatsizliği bizi ürküttü bu yıl artık başka bir yere gitmeyiz sanırım Avusturya dışında.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Hallstatt Gezi Rehberi

Schlossberg Graz 

Burg Deutschlandsberg

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Danimarka'da bileti aldığınızda iki gün girme hakkı vardı. Doya doya geziliyordu. Karya ne kadar büyümüş, delikanlı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Almanya'da günlük aile bileti aldık ama yine de pahalı. Ada 14 oldu, Karya 10 Ege de 21 artık o bizimle takılmıyor 🙈🙈🙈

   Sil
  2. Ay ben Ada'dan bahsediyorum tabi :) Karya'nın delikanlı olacak hali yok. Hahaha nice güzel yılları olsun yazacakken gözüm Ada'ya ilişip mükemmel bileşim yapmışım. Ve şu açıklamayı yaparken Vizontele'deki uzun uzun sigara açıklaması yapan tip aklıma geldi kahkaha attım. Ay açım ben gelmeyin üzerime :D

   Sil
 2. eğlenceli oğlum ufak olsa giderdik..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet belli bir yaştan sonra pek cazip değil.

   Sil
 3. Derya, your family is GREAT! Your children are very sweet. Thank you for telling about your travelling in Germany.

  YanıtlaSil
 4. 9 saat gerçekten çok ciddi bir zaman ama zaten verdiğiniz bilgilere göre de anca gezilebilecek sayıda aktivitesi olan bir yer:) İstanbul'da da var ama bu kadar kapsamlı değil. Hem şehir hem de legoland ile ilgili verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 5. Legoland'te çocuklar çok eğlenmişlerdir eminim. Türkiye'den gelmek hayal gibi o yüzden sayende biz de görmüş olduk.
  Corona'ya alışıldı galiba eski önlemlerin alınmaması bundan olabilir.

  YanıtlaSil
 6. legoland, giderim işallah bir gün, bavyera da hemi de pekuuu :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski