Salzburg Kapuzinerberg ve Stefan Zweig Weg

Evet biz yine Salzburg'daydık:) Legoland dönüşü bir gece Salzburg'da kalıp benim her zaman gitmek istediğim ancak diğer gelişlerimizde fırsat bulamadığımız Kapuzinerberg tepesine çıkıp Stefan Zweig Weg, yani Stefan Zweig'ın yaşadığı yerlere gitmeyi planladık.
 
Salzburg'da yer gök Mozart olsa da bu minik şehir içinde çok daha fazla tarihi barındırıyor. Tabii görmeyi ve hissetmeyi bilenlere... Ben sevdiğim yazarların, müzisyenlerin, sanatçıların yaşadığı yerlerde olmaktan ve soluduğu havayı solumaktan mutlu olanlardanım.
 
 

Kapuzinerberg'e çıkış. Geçmiş zamanlarda Keltler'in yerleşim bölgesi olan bu tepeden Salzburg'un kale, Salzburg meydanı, Mozart meydanı kısımlarına tepeden bakılabiliyor. Serin ve yağışlı bir günde gittik ama yürümek için uygun bir gündü. Tepeye çıkış ve iniş yaklaşık 2 saat sürüyor. Yol bir yerde üç bölüme ayrılıyor. Ortadaki yol tepedeki Kapunizer Kloster yani manastıra, diğer yol Stefan Zweig Weg diğeri de yanılmıyorsam Basteiweg'di. Hangisini tercih ederseniz edin muhteşem bir orman turu sizi bekliyor. Orman inanılmaz derecede temiz ve bakımlı.


Yol boyunca İsa'nın çarmıha gerilişine kadar olan hikayesi heykellerle tasvir edilmiş. Oldukça detaylı ve çarpıcı hazırlanmış bir yol. Adeta doğada bir müze gezer gibi.Ve Stefan Zweig'in villasının önündeki yola Stefan Zweig, eşi Frederike ve eşinin ailesinin isimlerini taşıyan anıt taşlar konmuş. Villa şu an UNESCO korumasında. Villaya girmedik girilip girilmediğini de bilmiyorum açıkçası artık bir dahaki gidişte de bunu araştıracağım:) Villa Pashinger Schlössl adıyla anılıyor. Bulunduğumuz yerden net resim çekmek pek mümkün değildi ancak internette resimleri var.


Ve ormanda Stefan Zweig Weg yolunun girişi. Biz çıkarken manastıra kadar çıkıp inerken bu yoldan inmeye böylece en azından iki yolu da görmeye karar verdik. Sıradan bir orman yolu ama ben gezerken buralarda Zweig'in kimbilir kaç kez tur attığını ve hatta belki elinde not defteri romanları için notlar aldığını düşündüm hep. 

Ve manastır. Yolun sonu olsa da final değil. Çünkü asıl buraya çıktıktan sonra nefesleri kesen bir Salzburg manzarası sizi bekliyor. Gerçi aralara da hep karşı tarafa bakılabilecek teraslar yapmışlar ama tepedeki görüntü eşsizdi. 


 Işıktan olsa gerek bu resmimiz çok nostaljik çıkmış ama ben çok beğendim. 


Kuş evleri tüm ormanda belirli mesafelerle bulunuyordu.

Orman yolu boyunca dağlardan inen soğuk ve tertemiz suyun aktığı bu çeşmeler var. 

Tabii Salzburg'a sadece bu yolu görmek için gitmek uzaktaysanız değmeyebilir ancak şehre geldiyseniz heryeri gezdikten sonra, zaten ücretsiz olan bu yola iki saatinizi ayırabilirsiniz. Bence görülmeye değerdi. Tarihi hissettiğimiz bir gün oldu. Ben kendi adıma Salzburg'a her gelişimde bu şehirde birkaç gün geçirmekten mutlu oluyorum. Yaşamak istermisin derseniz, hayır derim çünkü yaşadığım yeri de seviyorum. 

Diğer Salzburg gezilerimizde şehrin diğer görülmeye değer bölümlerini okuyabilirsiniz:

Salzburg gezimiz 2016-1 (Salzburg'da Noel Panayırı)

Salzburg gezimiz 2017 yaz 

Salzburg gezimiz 2017 kış 

Salzburg gezimiz 2020 

Avusturya Gezileri
 

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Sizinle gezmiş gibi olduk biz de. Teşekkürler. Kuş evlerine ve çeşmelerin stillerine bayıldım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çeşmenin yalağı agaç gövdesinden yapılmış gerçekten oradaki doğal ortama uygun ☺️

   Sil
 2. Ormanlık alanlar çok güzel gözüküyor. Türkiye de yaşayan biri olarak imrendim doğrusu. :))
  Stefan Zweig severim. Ve bende sevdiğim sanatçıların, şairlerin, yazarların daha öncesinde bulunmuş olduğu yerleri ziyaret etmeyi çok severim. Sizin gibi düşünürüm. Güzel bir yazıydı. Fotoğraflar da çok güzeldi. Emeğinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Edebiyatı, sanatı seven insanlar ortak duygular içinde olacaktır ilgi duymayan bir geziden farklı şeyler bekliyor bunu da anlayısla karşılamak lazım ☺️

   Sil
 3. Salzburg hakkında övgü dolu sözler duymuştum arkadaşlarımdan ama senin fotoğrafladığın görüntülerle daha da pekişti. Orman, kuş evi, binalar, yapılar, tepeden manzara.. hepsine bayıldım. Görsel şölen için teşekkürler Derya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazımda bahsettiğim sadece bir orman turu diğer yazılarımda Salzburg'un farklı yönlerinden de bahsettim. Oldukça fazla gezilecek görülecek şey var ☺️

   Sil
 4. Fotoğraflarla birlikte harika bir anlatım olmuş, kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
 5. Derya hanım hava soğumaya başlamış gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bizde hep yağmur, yazın da aşırı sıcak olmuyor ortalama yaz sıcaklığı 25derece.

   Sil
 6. ay yaa bir şato turu yapmalıııı :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski