Dünya’da Konuşulan En Zor Diller Nelerdir? En Zor Diller Sıralamasındaki 15 Ülke


Sizce dünyada konuşulan en zor diller nelerdir? İletişim insanların anlaşabilmeleri için gerekli olurken dünya genelinde birçok dil bu amaca hizmet eder. İnsanlar arasındaki önemli anlaşma araçlarından biri olan konuşma kabiliyeti ayrıca onu diğer canlılardan da ayırır. Her dil kendine özgü özellikler taşır. En Zor Diller Sıralamasındaki 15 Ülke nedir diye merak ettim ve araştırıp yazmak istedim. Sonuç beni de şaşırttı.


 

İşte Dünyada Konuşulan En Zor Diller Sıralamasındaki 15 Ülke

 • Hırvatça
 • Macarca
 • İskoçca
 • Vietnamca
 • Arapça
 • Çince
 • Galce
 • Urduca
 • İbranice
 • Korece
 • Sanskritçe
 • Japonca
 • Arnavutça
 • İzlandaca
 • Tayca

Dünyada Konuşulan En Zor Dil

Birçok millet dünya genelinde farklı dilleri konuşarak anlaşır. Bu diller arasında yer alan Çince de en zor dillerden biri olarak kabul edilir. Dünyada Konuşulan En Zor Dil dendiğinde ilk akla gelen isim olan Çince kendine özgü bir dildir.

Dünya genelinde yaygın olarak konuşulan bu zor dil, dünya nüfusunun beşte biri tarafından kullanılır. Dünyanın En Zor Dili Olarak kabul edilmesinin ise birçok nedeni bulunur.

Çin genelinde bile konuşanlar arasında anlaşma güçlüğüne yol açan bu dilin kendine özgü yanları bulunurken Çince ’de harflerin olmayışı en önemli nedenler arasında kabul edilir. Çince ‘de yer alan karakterlerin öğrenilmesi güçtür. Bu karakterlerin kendine özgü şekillerinin olması ise ayrı bir konudur.

En Zor Diller Nelerdir?

Birçok dil farklı milletler ya da toplumlar tarafından kullanılırken En Zor Diller Nelerdir? Merak edilmektedir. Dillerin zor ya da kolay olarak belirtilmesinde kullanılan ayırt edici kriterler okuma, telaffuz ve yazmaya bağlı olarak şekillenir. Her karakterin ezberlenmesi gerektiğinden Çince’nin zor öğrenildiği görülür.

Konuşma süreçlerinde de kelimelerde tonlama yapılması mecburidir ve  bu durum dilin zorlukları arasında kabul edilir. Tonlama yanlış yapıldığında anlamda değişme olması kaçınılmazdır. Bu durumda da yanlış anlaşılmalara zemin hazırlanır.

Öğrenilmesi en zor diller içinde yar alan Çince sıralama gerekli olduğunda ilk başta yer alması ile dikkat çekerken dilin en zor kısmını konuşma aşaması oluşturur. Bunun yanı sıra gramer konusunda bazı kolay öğrenilen tarafları olduğu da görülür.


 

Dünyanın En Zor Dilleri

Dünya genelinde öğrenilmesi en zor diller sıralamasında Çince başı çekerken bunun dışında da zor diller olduğu görülür. Her dilin kendine özgü yanları olması nedeni ile farklı lisanlardan söz etmek mümkün olurken Dünyanın En Zor Dilleri için sıralama yapılacağı zaman Hırvatça ile söze başlanabilir. 

Korece, Sanskritçe, Macarca, İskoç’ça ve Japonca da zor öğrenilen diller arasında kabul edilirken Tayca ve Vietnamca da bu grupta yer alır. Ayrıca Arapça da zor diller kategorisindedir.

Kelt dilinin bir kolu olan Galce, Galler’de kullanılırken Urduca da Hindistan ve Pakistan’da kullanılan bir dildir. Urduca olarak adlandırılan dilden söz edildiğinde Hintçe ’den bahsediliyor demektir.

Bunun yanı sıra İbranice olarak adlandırılan ve çok eski bir geçmişi olan dilin İsrail oğullarına ait semitik bir dil olduğu görülür bu dilde sağdan sola doğru yazılan bir alfabe kullanır. Dünya genelinde ise 9 milyona yaklaşan sayıda insanın modern İbranice kullandığı görülmektedir. İbranice 22 harften oluşan bir dildir.

Macarca da zor bir dildir ve Ural dil ailesine aittir. Dünya genelinde yaklaşık olarak 15 milyon kişinin bu dili konuştuğu düşünülmektedir. Macarca’nın benzerlik gösterdiği diller arasında Fince, Türkçe ve Moğolca da sayılabilir. Macaristan’da resmi dil olarak Macarca kullanılır.

Zor dillerden biri de Tayca’dır. Tayland’da resmi dil olarak kabul edilen Tayca yaklaşık olarak 20 milyonun konuştuğu bir dildir. Bu dilin kökeni hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Tay-Kayday dil ailesine ait olan bu lisan kendine özgü bir alfabeye sahiptir. Tüm bu dillerin dışında da pek çok dilden söz edilebilirken her birinin kendin özgü yanları bulunur.

Araştırma yapmayı sevmemin nedenlerinden biri, tabii yeni şeyler öğrenmek. İlgi duyduğum konuları araştırmayı çok seviyorum. Ne işine yarıyor derseniz, genel kültür oluyor, bilgi oluyor ilgi duyduğum konularda daha fazla şey öğrenmemi sağlıyor. Böylece en zor diller sıralamasındaki 15 ülke neymiş onu da öğrendim ve sizlerle de paylaştım. İnsanlar konuşa konuşa, bloggerlar yaza yaza anlaşır:)

Bilgi güzel şey, okuyarak bilgileri arttıralım. Kalın sağlıcakla... 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Tayland'da Yüzen Çarşı ve Turu

Geleceğin Cinsiyeti Dişi 

İlerleyen Yıllarda Tarihe Karışacak 7 Meslek 

En Akıllı 3 Burç-Siz De Bu Dahiler Arasında Mısınız?

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çince bence de en zorlardan biri. Japoncayı zorlaştıran da bence Çin kökenli kanjiyi kullanmaları, yoksa normal alfabeleri kolay. Japoncanın dil bilgisi Türkçeye benziyor. Ayrıca konuşması da kolay bir dil.
  Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Kendi ilgi alanınla ilgili araştırman güzel olmuş. Bu türden bilgileri bazen ben de aklıma geldikçe araştırıyorum. Eminim başkaları da aynı şeyi yapıyordur. En kolay diller nelerdir peki? Neden kolaydırlar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da başka bir yazı konusu olabilir 😃. Bana Türkçe en kolay geliyor.

   Sil
 3. Türkçe kaçıncı sıralardaydı acaba Deryacığım. Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe yoktu bile listede, bence de kolay öğrenilip konuşulan bir dilimiz var. Sade olması avantajlı yanı.

   Sil
 4. Dear Derya, what about Russian? I am glad our language is not very difficult. And all people of the world can easily learn Russian.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Russian was at the list but these are only the 15 difficult languages. Actually I find Russian a little bit difficult but an interresting language 😊

   Sil
 5. Türkçe sıralamaya girmemiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe çok kolay bir dil sevinmemiz lazım aslında ☺️

   Sil
 6. anaaa hiç bilmiyordum bunu, saol :)

  YanıtlaSil
 7. Bizim dilimizin de zor olduğunu düşünürdüm hep:) Ama sanırım bunun için kriterler var:) Harika bilgiler, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe sade ve kolay öğrenilen bir dil aslında ☺️

   Sil
 8. Çin ve Kore dilleri yazımı nedeniyle de zor geliyor bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Asya dillerinin alfabeleri çok karmaşık 😊

   Sil
 9. Türkçe'nin de zor bir dil olduğunu düşünüyordum diğer yorum yazan arkadaşlar gibi ama sıralamaya bile girememiş :)

  YanıtlaSil
 10. Güzel bir içerik olmuş. Okurken hakikaten bilgi edindim. Sıralamaların doğruluğunda ise size güvendim :) Yolunuz açık olsun.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski