İlerleyen Yıllarda Tarihe Karışacak 7 Meslek

kaybolacak-meslekler

 

İlerleyen Yıllarda Tarihe Karışacak 7 Meslek

 

 Uçsuz bucaksız, sonunun nereye varacağını hiç kimsenin tam olarak tahmin edemediği bir dijital çağda yaşıyoruz. Her geçen gün hızla gelişen bu dijital çağın dönüşümü de bir hayli hızlı. Bu dönüşümden nasibini alan ya da alması kaçınılmaz olan etmenlerden bir tanesi de meslekler… Dijital dönüşümle birlikte halihazırda onlarca meslek yok olmuş durumda ve ilerleyen yıllarda çok daha fazlası tarihin karanlık sayfalarına karışacak. Evde çocuklara zaman zaman bazı meslekler yok olacak dediğimde inanamıyorlardı ama bu gerçeği çok yakın gelecekte bile yaşayabiliriz. İlerleyen yıllarda tarihe karışacak 7 meslek dalını sizler için derledim.

 

1-) Bankacılar

 

Dijital dönüşümden en çok zararı görecek kesimin bankacılar olacağı ön görülüyor. Yazılım ve bilişim sektörü o kadar fazla gelişti ki, telefon bankacılığı denilen sistem bir banka çalışanının yapacağı her işlemi yapabiliyor. Üstelik bunu daha kısa sürede ve bedava yapıyor… Havale, eft, alım – satım, yatırım, kredi çekme, kredi kartı işlemi yapma… akla gelecek her şeyi 30 saniye içinde yapabilmek mümkün. An itibariyle gelişmiş, halkının okur yazar düzeyi çok yüksek olan İsveç, Norveç, İsviçre, Japonya gibi ülkelerde fiziksel bankacılık(yani gerçek banka şubeleri) yok olmuş durumda. Avrupa’da ve ABD’de yavaş yavaş kaybolmakta. Ülkemizde ise internet bankacılığının henüz istenen seviyeye gelmemesi nedeniyle bir süre daha fiziksel bankacılık sektörü devam edecektir ancak yine de çok fazla yaşayacağını belirtmek zor.

 

2-) Küçük Esnaflar – Kobiler

 

İnternet üzerinden akla gelebilecek her şeyi satın alabilmek artık mümkün. Üstelik bir ürünün ikamesini bulabilmek, fiyat – performans oranını ölçebilmek, fiyat karşılaştırması yapabilmek, kullanıcı yorumlarını okuyabilmek, sorunsuz iade edebilmek gibi seçenekler elektronik alışverişin elindeki büyük kozlar olsa gerek. İnternetten alışveriş şu an tüm dünyada virüsten daha hızlı yayılıyor ve insanlar da bunu gerçekten çok sevdi. Öyle ki, çoğu kişi temel gıda ihtiyaçlarını bile artık internet üzerinden temin ediyor.

 

3-) Sigortacılar

 

Sigorta acentesi sayısının ne kadar fazla olduğu dikkatinizi çekmiştir. Neredeyse her köşe başında bir sigorta acentesi görebilmek mümkün. Ancak yakında hepsi kapanacak… Bütün sektörlerin genel yönetim merkezleri gibi büyük sigorta şirketleri de dijital dönüşüme ayak uydurmakta kararlı ve bunun adına çok önemli yatırımlara imza attılar. Zaten şu anki zaman diliminde bile internet üzerinden poliçe kesmek, kasko, dask, trafik gibi sigorta türlerine sahip olabilmek mümkün. İlerleyen yıllarda online yöntemin %95-96 müşteri portföyü yakalaması bekleniyor.

kaybolacak-meslekler

 

 

4-) Mali Müşavirler

 

Son zamanlarda, deyim yerindeyse mantar gibi türeyen bir başka meslek kolu da mali müşavirlik oldu. Aslında her üniversitede iibf bulunmasından dolayı, geçmişte mesleğin bu durumda olacağını kestirmek güç değildi ancak şimdi de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Gerek dünya gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti e-arşiv ve e-fatura yöntemlerini çoğalttı ve hatta çoğu sektör için zorunlu hale getirmeye başladı. Maliye Bakanlığı önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm belgeleri internet ortamında kestirme planları yapıyor ve böylece kurumlar ve devlet arasındaki aracılara gerek kalmamış oluyor.

 

5-) Ofis Memurları

 

Memurluk kavramı ve işlevi özellikle Türkiye’de son bulmaz ama ofis memurluğu kavramı ilerleyen dönemde kaybolacak gibi duruyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına resmi hizmet veren e-devlette her türlü işlemi gerçekleştirmek mümkün; sabıka kaydı almak, borç – dava sorgulamak, bir partiye üye olmak, sağlık test sonuçlarını görmek, mezuniyet bilgilerine erişmek vs… Normal şartlarda yüzlerce, belki de binlerce memurun yapabileceği işi e-devlet tek başına yapabiliyor.

 

6-) Çağrı Merkezi Çalışanları

 

Çağrı merkezi, müşteri hizmetleri gibi kavramlar Türkiye’de 10-15 yıldır gelişme göstermiş olsa da çok hızlı bir endüstrileşme süreci geçirmiş ABD’de ve Avrupa’da 1970’lerden bu yana faal durumda.

 

Yanlış anlaşılmasın, çağrı merkezi sektörü hiçbir zaman sona ermeyecek ama çağrı merkezi elemanlarına da ihtiyaç kalmayacak. Sebebi, tabii ki de yapay zeka sistemleri… İlerleyen dönemde çağrılarımızı bir robotun karşılayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

7-) Hizmet Sektörü Çalışanları – Fabrika İşçileri

 

Üretim fabrikalarında çalışan işçi sayısında son yıllarda önemli bir düşüş zaten vardı fakat gerek 3d yazılım teknolojisinin beklenenden daha hızlı gelişmesi gerek yapay zekalı robot entegrasyonunda önemli aşama kaydedilmesi gibi nedenlerle, hemen hemen her sektörde insan gücüne ihtiyaç bitme noktasına gelecek.

 

Tezgahtar, kasiyer gibi hizmet sektörü çalışanları da bundan nasibini alacağa benziyor çünkü bir zaman sonra insanlar istediklerini satın alırken ödemeleri kendileri yapacak, fiziki alan düzenlemesini ise robotlar...

Peki ilerleyen yıllarda tarihe karışacak 7 meslek saydın da işsiz kalanlar hangi mesleklere yönelecek? Bu da başka bir yazı konusu olsun:)

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Çıldırmadan Ev Ofisi Ve Evdeki Çocukları Nasıl İdare Edebilirim? 

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak 

Evde Çalışırken Motive Olmanın Yolları

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.


 1. Çok doğru tespitler Deryacığım. 😍

  YanıtlaSil
 2. Başlığ8 gördüğüm anda ben de ilk bankacılar dedim :(

  YanıtlaSil
 3. Bu işi yapan insanlara ne olacak acaba? Asıl sorunlardan biri bu sanırım. Zaten pandemi ciddi olan sıkıntıyı ortaya koydu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bu epey bir süre işsizlik yaratacaktır. Ancak yeni kuşaklar yeni mesleklere yöneldikçe uzun zamanda düzene girer.

   Sil
 4. Hizmet sektörünün çok büyük zarar göreceği kesin. Akıllı olan, makine aklını bastıran adamlar hayatlarını devam ettirecek bir şekilde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça köklü değişiklikler yaşanacak. Ayak uydurmak önemli. Bir yaşın üzeri zorlanacak emeklilik yaşına kadar.

   Sil
 5. hemen olmasa da uzun yıllara yayılarak olacaktır tabi bu değişim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değisim oluyor da ayak uydurmak epey zaman alacak.

   Sil
Daha yeni Daha eski