Unorthodox-Netflix-Dizi Tavsiyesi

 Kısacık 4 bölümlük bir mini dizi Unorthodox. Netflix'te izledim. 2009 yılında ultra-Ortodoks Yahudi mezhebinden kaçan Deborah Feldman'ın anısına dayanan bir drama.
“Deutschland 83” yazarı Anna Winger'ın bir biyografik film anlatmadığını ve dizide ufak tefek değişiklikler yaptığını belirtiyor. Ancak buna rağmen, ultra-Ortodoks Yahudi toplumlarda yaşanan dramlar çarpıcı bir biçimde izleyiciye sunuluyor.


 

Kısaca Unorthodox dizisinin konusu:

Esther Shapiro (Shira Haas) yaşadığı ultra-Ortodoks toplumda mutsuzdur. Kendini buraya ait hissetmemektedir. Brooklyn'de yaşamalarına rağmen, sıkı sıkıya cemaatlerinin kurallarına göre yaşamlarını sürdürmekte ve dış dünyaya kapalı bir şekilde günlerini geçirmektedirler. Kadınlar evlenecekleri zaman saçlarını kazıtıp, peruk takmaktadırlar. Ve Nazi Kamplarında öldürülen Yahudilerin yerini doldurabilmek için sürekli çocuk doğurmaları beklenmektedir.

 Esther henüz küçükken annesi Brooklyn'den kaçıp Almanya'ya yerleşmiştir. Esther kocası Amiv Shapiro'yu terkedip klavye hocasının yardımıyla Almanya'ya kaçar ve orada kendine yeni bir hayat kurmaya çalışır.

Her ne kadar dizide biraz herşey kolaymış gibi gösterilse de, bu kadınların öldürülmeye kadar varan dramları bir gerçek. Ne yazık ki dünyanın birçok yerinde hala kadınlar baskı altında ve ölüm tehditleri içinde yaşamaya çalışmakta. 

Yakın zamanda izlediklerim:

Queen's Gambit

Joker 

Biohackers 2. Sezon

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Netflix' te görmüştüm bu diziyi ama izlemedim. Tekrar listeme alayım:)

  YanıtlaSil
 2. İzlemiştim. Müthişti! Din, mezhep ne dersek diyelim zorlayıcı ve insan kişiliğini zedeleyici yanlarını işlemesi açısından derin fikirler verdi.

  YanıtlaSil
 3. Thank you, Derya! It's an interesting serial.

  YanıtlaSil
 4. Sevdiğim ve etkilendiğim dizilerden biri.

  YanıtlaSil
 5. Unorthodox'a akşam fırsat bulursam göz atıyım.

  YanıtlaSil
 6. bakıcam ben buna, hep aklımda :D teşekkür ettim hatırlatma için...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski