Hallstatt Gezi Rehberi-2016 ve 2019 Hallstatt Gezilerimizden Kareler

Her ne kadar Avusturya' da en sevdiğim şehir Salzburg olsa da, ikinci sırayı masal şehir Hallstatt alıyor diyebilirim. Bugüne kadar 3 kez gittiğim bize yaklaşık 3 saat uzaklıktaki Hallstatt konusunda detaylı bir yazı yazmamıştım. Özetle bahsettim ama elimde yüzlerce resim vardı paylaşmadığım. Hem blog yazarı arkadaşlarımdan, hem de okurlardan çok istek gelince tüm resimleri toparlayıp yazmaya karar verdim. Tabii hepsini buraya eklemeyeceğim ama siz yine de bol resimli bir Hallstatt yazısına hazır olun :) Gerçi Google' da milyon tane Hallstatt gezi rehberi yazısı bulmak mümkün ama bu da benim arşivimden olsun:)

2019 Hallstatt Gezi Rehberimiz


İlk gittiğimde yağmur, ikincide kar; bu yaz gittiğimizde ise güneşli pırıl pırıl bir havada gezdik cennetten bir köşe Hallstatt' ı. Bu gezimizde eşimin kızkardeşi ve kızı da bize eşlik etti. Adeta masallardan fırlamış, insanı büyüsüyle farklı bir zamana çeken ve giderken ayakların geri geri gittiği; gözlerin arkada kaldığı bir yer Hallstatt.

Hallstatt

Bunlar da ilginizi çekebilir : Hallstatt ve Salzburg Gezimiz-Aralık 2017


Hallstatt Neresidir? Hallstatt Hakkında Bilgiler


Dünya Kültür mirasları arasında yer almayı başaran Hallstatt (Unesco), bilinen tarihi ile 14.yy' dan beri bulunduğu bölgenin en önemli tuz ticaret merkezidir. Avusturya' nın Salzkammergut bölgesinde; yaklaşık 754 yerlisi bulunan Halstätter See- Hallstatt Gölü etrafında küçük bir yerleşim bölgesidir. Bad Ischl Valiliğine bağlıdır. Gölün etrafında birbirine bitişik olan evlerin temelleri bile suyun içindedir. 19.yy sonlarına kadar, Hallstatt' a sadece su yoluyla; veya yürüyerek ulaşmak mümkündü. 1875' te, dağın arasından bir yol yapmak mümkün olmuştur ancak. Yerleşim olarak çok zor şartları olan bu bölgenin Neolitik dönemden beri bu kadar gözde olmasının en önemli nedeni, kaya tuzundan çok zengin olmasıdır. Salzburg, Bad Ischl, Dachstein gibi bölgenin tüm şehirleri bu tuz ticareti sayesinde kalkınmıştır ve zenginlikleri bu güne kadar devam etmektedir. 20. yüzyıldan itibaren, bu zenginliğe, turistlerin gösterdiği ilgi ile birlikte; turizm geliri de eklenmiştir. Yılda milyonu aşan turistin ziyaret ettiği bu şirin beldeye dünyanın her yerinden insan gelmektedir. 

Hallstatt adı nereden geliyor?

Hall, Keltçe' de tuz demek. Statt daha doğrusu Stadt şehir. Yani tuz şehri. (mantıklı aslında:))Her yıl bir milyona yakın turistin ziyaret ettiği Hallstatt, yemyeşil doğası ile cennetten bir köşe gibi adeta.


Hallstatt' ta nereler gezilmeli? 


Katolik Kilisesi Maria Himmelfahrt, tam Hallstatt' a kuşbakışı baktığınız yerde. Kilisenin arka bahçesine de mezarlık yapılmış. Zaten çok az yerlisi olduğu için pek sorun da yaratmıyor mezar sayısı. O kadar temiz ve düzenli ki bu huzurlu yeri gezerken konuşmaya çekiniyor insan. Hallstatt' a tepeden bakış. Görümcem Neslihan ve bendeniz:)Hallstatt Müzesi


Yine bir dünya mirası kabul edilen Hallstatt Müzesi' nde; Hallstatt' ın 7000 yıllık tarihinden eserler görmek mümkün. Biz haftasonu gittiğimiz için kapalıydı. Artık bir dahaki ziyaretlerde inşallah orayı da gezeriz. 

Tuz Madenleri


Yürüyerek veya füniküler ile çıkılan tuz madenleri rehber eşliğinde geziliyor. Kişi başı yaklaşık yürüyerek giderseniz 26, füniküler ile çıkarsanız 30 €. Tabii bu fiyat zaman içinde değişebilir.

Beinhaus (Kemik Evi)


1700' lü yıllarda ölüleri gömecek yer kalmayınca, yenilerini gömmek için kemikleri çıkarıp buraya koymuşlar ve üzerlerini de dekoratif bir şekilde boyamışlar. 

Tabii gezilecek yerlerin başında rengarenk, tertemiz sokaklar var. Zaten minicik olan şehri birkaç saatte yürüyerek gezmeniz mümkün. Bence de herşeyi detaylı görebilmenin en güzel yolu. Otantik giysi, hatıralık eşya gibi ufak tefek alışveriş de yapılabilir gezerken.

Hallstatt Tekne Gezisi


Gelin size bir tekne gezisi yaptırayım. Hallstatt' a gidip de gölün etrafını gezdiren tekne gezilerine katılmamak olmaz. 

Tekne gezisi sırasında Almanca ve İngilizce olarak şehrin tarihi ve görülen yerler anlatılıyor.Issız bir kıyıda bulunan Protestan Manastırı. Doğrusu en güzel yerlerden birini seçmişler :)


Eski ama bakımlı evlerden gözünüzü almanız çok zor. Her yel çiçekler içinde yazın. Zaten Avusturya' da pis bir yer veya bakımsız bir bahçe bulmak çok zor. Özellikle de kırsal yerlerde. Büyük şehirlerde artık pek çok karışık milliyet yaşadığı için aynı şeyi söylemek maalesef artık mümkün değil:(
Hotel Gasthof Simony


Tam gölün kıyısında olduğu için, bizim favori mekanımız. Kahveden, pasta ve geleneksel tatlılara, pizza ve çorbaya kadar herşey var. Daha geleneksel yemekler yemek istiyorsanız da bir sürü Gasthof yani Avusturya' da misafirhane denilen, restoran ve otel olan yerler var. Oteller oldukça pahalı ve yer bulmak zor. Salzburg' da kalıp trenle günübirliğine gezmek bence daha hesaplı. Ayrıca Viyana' dan da tren var. Arabalar için park yeri bulmak neredeyse imkansız olduğu için, kalacağınız yerden bir günlük tur otobüsü veya trenle gitmeniz en mantıklısı olur. 


Yanınıza almanız gerekenler arasında mutlaka şemsiye, yağmurluk, şal gibi şeyler olmalı; çünkü yılın büyük bir bölümü buralar yağmurlu. Tekne gezisi ise oldukça rüzgarlı oluyor. Kuğular ve ördekler, yaz kış karşılaşabileceğiniz Hallstatt yerlilerinden. İnsanlara o kadar alışmışlar ki, hiç kaçmıyorlar. 
Hallstatt' ta nerede kalınır, ne yenilir, ne içilir detaylıca bakmak istiyorsanız aşağıdaki linkten İngilizce ve Almanca olarak araştırabilir; hatta rezervasyon bile yapabilirsiniz. İçinde kalmak istiyorsanız rezervasyon için aylarca önceden harekete geçmenizi tavsiye ederim.

https://www.hallstatt.net/?source=breadcrumbs

2016 Hallstatt Gezimizden Resimler


Daha önce Gezdim, Gördüm, Geldim yazımda kısaca bahsetmiştim Hallstatt' ten ama tüm resimleri ekleyememiştim. Yine aralarından en sevdiklerimi seçip eklemek istedim hazır detaylı bir yazı yazmışken.


Sonuç olarak, Hallstatt hayatta bir kez bile olsa gezilmesi görülmesi gereken yerlerden biri. Salzkammergut bölgesinde bir yerde konaklarsanız birkaç gün içinde pek çok yerini gezebilirsiniz. Küçük küçük şehir ve kasabalar olduğu için her birine bir gün hatta yarım gün bile ayırmak yeter. Hallstatt gezi rehberi yazımın sonuna geldim. Umarım size bir fikir vermiştir. Yeni gezi yazılarında görüşmek üzere:)

 • Resimlerin tamamı şahsıma ait olup kopyalanması ve izinsiz kullanımı kesinlikle yasaktır.
24 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Deryacığııımmm gerçekten de çok çokkkkk güzel bir yermiş. Sen de harika anlatmışsın. Sanki sizlerle birlikte gezip görmüş gibi oldum. Bu seri kesinlikle devam etmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gezilerimi yazmaya çalışıyorum, ilk zamanlar çabucak anlatıyordum. Sorular gelince artık bilgi vermeye de çalışıyorum :)

   Sil
 2. Ne güzel bir gezi olmuş böyle 😊 fotoğraflar harika ...

  YanıtlaSil
 3. harika bir yermiş :) gezmeyi çok severim umarım bir gün giderim ben de :)
  fotoğraflar harika. yazıda çok emek var ;) teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka tavsiye ederim rüya gibi bir yer :)

   Sil
 4. Çook güzel bir yer. Yeşillikler, harika evler ve göl manzarası. Hepsine bayıldım.

  YanıtlaSil
 5. Yeşil bu kadar mı yakışır bir kente. Bayıldım her ayrıntısına dEryacım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemyeşil gerçekten de canım çok güzel bir yer :)

   Sil
 6. Gerçekten masal gibi, cennetten çıkma sanki. Resimlere baktıkça bakasım geldi. Kesinlikle buraya gitmeliyim dedim. Paylaşım için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gidilmesi gereken yerlerden biri gerçekten de :)

   Sil
 7. Halstatt gezinizi çok güzel fotoğraflarla ölümsüz hale getirmişsiniz. Bu tür yerleri ben de çok severim. Özellikle Avrupa'nın tarihi görünümlü yapıları ilgimi çeker. O binaların korunmuş olması da önemli tabii. Kemiklerin çıkarılıp, boyanması ilginçmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel koruyorlar bozmuyorlar. Kemikleri karışmasın diye belirli işaretlerle boyamışlar. Çok eski hepsi de.

   Sil
 8. Çok güzel fotoğraflar ellerinize sağlık. Sanırım Çinliler, Çin’de bu küçük şehrin sahtesini yapmışlardı. Öyle bir haber hatırlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız çok seviyorlar o yüzden minyatür halini yapmışlar :)

   Sil
 9. Hallstatt ne kadar güzel bir yermiş Derya'cığım. Zevkle seyrettim ve okudum. Evleri saran bitkilere hayran oldum, ayrıca evlerin mimarisi de çok güzel. Bize de burayı tanıttığın için çok teşekkür ediyoruz. Ailecek hepiniz çok güzel resimler vermişsiniz :) Sevgilerimle canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evleri çok güzel koruyorlar. Avrupa' da hoşuma giden bir alışlanlık. Tabii tüm Avrupa ülkelerinde böyle mi bilmiyorum.

   Sil
 10. Hallstatt hakkında en derin bilgi internet aleminde herhalde buradadır. Süper fotolar ve ne güzel bir yer Deryacım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sitede var Hallstat yazısı canım ben gezdiğim kadar yazdım işte :)

   Sil
 11. Ne kadar güzel bir yermiş burası böyle ! Cidden masal şehri gibi.. dağın verdiği yeşillik de güzelliğine güzellik katmış. Bir gün gitmek isterim. Fotoğraflar da çok güzel elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka tavsiye ederim masal gibi bir yer :)

   Sil
 12. Resimlere bayildim harika bir gezi olmus canim💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım güzel bir geziydi :)

   Sil
Daha yeni Daha eski