Fi - Çi - Pi Serisi - Kitap Yorumları

Azra Kohen

Geçtiğimiz yıllarda birçok yerde büyük reklamlarla tanıtımını gördüğüm Akilla Azra Kohen' in Fi , Çi ve Pi kitaplarını bu yaz tatilinde okudum. Yıllarca en çok satanlar listesinde kalmış kitaplar. İlk başladığımda hayal kırıklığı yaşadım ve yok ben bu kitaba devam edemem dedim. Daha sonra ise hem rahat okunduğu, hem de okur olarak kitap kahramanlarının hikayelerini merak ettiğimden devam ettim ve hepsini bitirdim nihayetinde. Üç kitabı ayrı ayrı yazmak yerine, hepsini bir arada değerlendireyim dedim. Bana kalırsa içindeki birçok gereksiz ve uzatılmış bölüm elenip tek bir kitap olabilirdi. Okunması rahat, akıcı bir roman olurdu en azından.

Azra Kohen


Doğrusu kitaplar hakkında duygularım oldukça karışık. Belli ki kitap modern insanın dejenere olmuş hayatından, ülkenin politik durumuna ve herşeye rağmen temiz kalmayı başarabilenlere kadar birçok mesaj vermeye çalışmış; ancak bana göre bu durum biraz mesaj karmaşası yaratmış. Reklamlarında bahsedilen hayatımı değiştirip beni başkalaştıracak bir mesajla karşılaşmadım. Belirli bir yaşa gelmiş ve hayatta birçok tecrübe edinmiş insanlara da kazandıracağını düşünmüyorum. Bu kesim, bilmediği bir şey öğrenemeyecek çünkü.
Kahramanların hayatları oldukça uçlarda. Türkiye' de yaşamadığım için bu tarz yaşamlar orada var mı bilemiyorum ama toplumun oldukça büyük bir değişime uğradığını az çok takip edebiliyorum. Yazarın dünyanın nasıl bir yer olması gerektiği konusunda ütopik ama güzel hayalleri var. Keşke bu güzellikler gerçekleşebilse...


Kitabın baş kahramanı Can Manay, oldukça uçuk bir adam. İnsanı korkutan bir zekası ve çılgınlığı var. Kazandığı ün ve para ile herşeyi satın alabilecek gücü var; tek şey hariç : aşk. Satın aldığı evin yan komşusu Duru' ya daha evi satın almadan aşık oluyor ( hatta evi de o yüzden alıyor) ve kafayı takıp sevgilisi Deniz' den ayırmanın planlarını yapıyor. Amacına ulaşması için herkesi ve herşeyi manipüle etmesi gerekiyor ama bu onu vazgeçirmiyor. Bu uğurda yoluna çıkan herkesin hayatını altüst etmeyi gözüne almış bir kişilik.
Kitaplar ilerlerdikçe önemli rollerde gördüğümüz Özge, Bilge, Ali, Ada gibi birçok kahraman var. Hepsi hakkında detaylı bölümler var ve bu da kitapları uzattıkça uzatıyor. Bir de bazı konularda bıktıracak kadar uzayan bilgi vermeler var ki, o bölümlerin beni oldukça sıktığını söylemeliyim. Zaman zaman ara verip, bu kadar beğenilen ve ses getiren kitapların bende aynı etkisi yaratmaması neden diye düşündüğüm de oldu. Ya anlamadığım derin bir felsefesi var, veya bu kadar reklamı haketmiyor. Üstelik dizisi bile çekilmiş duyduğuma göre. Vermeye çalıştığı mesajlar kötü değil, ancak belki de genç ve deneyimsiz okura vermeye çalışmış olabilir.

Azra Kohen

Hiç mi beğenmedin diyeceksiniz, haksızlık etmeyeyim. Gereksiz uzayıp giden bölümler olmasa, güzel bir roman olabilirdi. Bu kadar uzayıp giden gereksizliğin yanında, son kitapta gelen aydınlanma çok alelacele geçiştirilmiş. Biraz daha detaylı olabilirdi.
Mutlaka bu kadar sayfalık kitaplar yazmak büyük emek ve zaman gerektirir. Her yazar da kalbindekileri kağıda dökerek, okura ulaşmaya çalışır. Yazarı üzmek kırmak gibi bir niyetim yok ancak sıradan bir okur olarak benim kitaplarla ilgili dürüst düşüncelerim bunlar. Okuyup çok beğenen de var beğenmeyen de. Sonuçta her kitap her okura hitap edecek veya kalbine dokunacak diye bir şey söz konusu değil. Yazar hakkında da biraz araştırma yaparken, you tube da çeşitli videolarını izledim. Hayat ve insanlık hakkında oldukça iyi niyetli düşünceleri var. Son derece bilgili bir genç kadın olan yazarın, zaman içinde daha başarılı işler çıkaracağını da düşünüyorum.

Akilah - Azra Kohen Kimdir?
1979 doğumlu genç bir yazar olan Azra Kohen, ilk kitap Fi' yi Akilah takma adıyla yayınlamış. Ottawa Ünivesitesi, Liverpool Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde eğitim görmüş. Yazar ve psikolog olan Azra Kohen, evli ve bir çocuğu var. Sanırım mesleğinin de etkisiyle, kitap karakterlerini oldukça detaylı irdelemiş.

36 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. serinin ikinci kitabını daha seri okumuştum.
  dediğin gibi gereksiz uzatmalar ayrıntılar olmasa daha keyifli okunurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet detaylar beni boğdu canımcığım :)

   Sil
 2. Yıllardır görüp ,elimin almaya hiç gitmediği kitaplar.Bazı kitapların çok fazla reklamının dönmesi beni o kitaptan uzaklaştırıyor.Merak da ediyordum.Tarafsız gözle yapılan yorumları seviyorum, yorumun beğendim o nedenle.Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reklama kanıp okuduğum ve hayalkırıklığı yaşadığım o kadar çok kitap oldu ki... Modasına bakmam sevdiğim tarz olunca isterse 50 yıllık olsun.

   Sil
 3. Ben sevmiştim kitaplarını. Okumayan Türk toplumu okusun diye bazı gereksiz bölümler olsa da, herkesin ilgisini çekmeye çalıştığı içindir diye düşünmüştüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde bazı bilgileri bilmeyen bir kuşak yetiştiği için onlara yöneliktir. Bizlerin yaşında olanlar zaten bu olayları yaşadık tecrübemizi edindik.

   Sil
 4. Özelikle Pi çok yordu beni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son bölüm yetersiz kaldı bence, bütün kitabın varmak istediği sonuç olan o değişim biraz daha detaylandırılabilirdi. Belki de devamı gelecektir.

   Sil
 5. Genç yaşına rağmen oldukça donanımlı bulduğum bir yazar. Bu seriyi okumadım ancak diziden birkaç bölüm izlemişliğim var. Seri içinde yazar en çok Çi'yi yüceltiyordu bir röportajında. Şu an elimin altında Gör Beni isimli kitabı var. Oldukça kalın ve yine bilgi dolu. Bittiğinde blogda görüşlerimi paylaşmayı ümid ediyorum ben de. Teşekkürler Deryacığım. Sevgiler selamlar 😍🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitirdiğinde yorumunu okumak isterim. Başka kitaplarını okumadım . Sevgiler canım :)

   Sil
 6. 3.kitap resmen elimde sürünmüştü ama güzel bir seri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çabuk bitirdim ama detaylar bıktırdı.

   Sil
 7. Evet, çok fazla yapılan pr çalışması itici gelmişti bana. Okumadan sizin değerlendirmelerinize yakın intibaya kapılmıştım. Kitap hakkında hiçbir baskı altında kalmadan, yazarı incitme endişesine kapılmaksızın yapılan yorumları daha değerli buluyorum. Mutlaka aynı kitabın seveni de olacak, sevmeyeni de.
  Yorumunuzdan faydalandım, teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarı incitmek değil amacım ama tamamen nötral bir okur olarak fikirlerimi yazdım. Artık klasikleşmiş dünyaca kabul görmüş bazı yazarları da beğenmeyebiliriz bu çok doğal.

   Sil
 8. Fi ve Çi'yi okudum. Üzerinden aylar yıllar geçti geçiyor, hala Pi'yi okuyacağım. Kitap kütüphanemde beni bekliyor, aslında okuyup bitirsem iyi olacak, karakterleri iyice unutacağım yoksa. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de başladım bitireyim yarım kalmasın dedim hem de karakterlere sonuçta ne olacağını merak ettim.

   Sil
 9. Bazen fazla tanıtım insanı soğutabiliyor haklısın.
  Ban Azra Kohen'in kitaplarının edebi değer üzerinden değerlendirilmemesi taraftarıyım. Biraz daha güncele hitap ediyor sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kendisini yazar olarak tanımlamıyor bir misyonu olduğunu savunuyor. Edebi değil bence de. Bir mesaj verme çabası var. Umarım ilerleyen yıllarda hedeflediği kitleye ulaşır. Satış olarak çok satmış olması iyi bir PR çalışması da olabilir bu okuru yanıltıcı bir nokta olabiliyor sıklıkla.

   Sil
 10. Bu seriyi çok gördüm ancak bir türlü okuma fırsatı bulamamıştım. Yazınız ve yorumlardan anlıyorum ki, çok şey kaybetmemisim.

  YanıtlaSil
 11. çok gördüm ben de okumadım henüz. bir gün okursam muhtemelen ben de sizin gibi düşünürüm. çok irdelenmesi sıkabiliyor bazen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin fikri farklı olabilir okunan veya izlenen konusunda. Kimseyi de negatif etkilemek istemem ama detaylar benı boğdu, zaman zaman konudan kopardı.

   Sil
 12. Okumadim bu seriyi ama guzel diyorlardi💖

  YanıtlaSil
 13. Benim de bitiremediğim kitaplardan oldu bunlar.Dizisini çekmişlerdi.Dizi izlemediğim halde ilgimi çekmişti.Azra Kohen'i de sanırım biraz kibirli buluyorum,sevemedim bir türlü :)
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi sanırım kitapla tam birebir olmamış hatta yazar bunu eleştiriyordu bir videosunda. Ben izlemedim henüz.

   Sil
 14. Çok reklamı yapılan ve sosyal medyada çok övülen kitapları okuduğum zaman çoğunlukla hayal kırıklığına uğruyorum. Bu nedenle bu kitapları okumayı hiç düşünmedim ...

  YanıtlaSil
 15. Bana çok gereksiz bir kitap serisi gibi geliyor.
  Sabrına hayran kaldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SOnuna kadar dayandım. Başlamışken bitirip blogda da düşüncelerimi yazmak istedim çünkü genelde benim okuduğum yorumlar hep kitapları çok öven göklere çıkaran yorumlardı. Farklı bir düşünce hiç okumadım. Ancak goodreadsde beğenmeyenler de yorum yazmış.

   Sil
 16. Kitaba başlayıp, yarım bırakanlardanım. Çünkü kitapta verilmek istenen mesaj falan vs, farkındalık anlamında bir şey bulamadım. Dizisini izlemeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de dünyamı değiştirmedi. Sıradan bir roman gibi okudum :)

   Sil
 17. Yazı başlığını sosyal medyada gördüğümden beri ne yazdığını merek ediyordum anca gelebildim :)
  Azra Kohen benim en beğendiğim yazar son yıllarda. Kendisinin sıkı hayranıyım. Fakat bu seriyi henüz okumadım, sondan başladım ben. Aeden özellikle fantastik sevenler için müthiş bir kitap. Fi'ye başlayıp sıkılmıştım ama bu seriyi mutlaka okuycam yine de. Gör Beni adlı kitabıysa kesinlikle herkes tarafından okunmalı. Kitap yorumunu yazmak istedim ama o kadar bahsedilmeden geçilmeyecek bilgi var ki içinde gözüm korktu eksik yazarım diye. O yüzden beklemede şimdilik.
  Beklentini karşılamaması zaten senin bilinç düzeyinin yüksek olmasındandır diye düşünüyorum. Fakat bu anlayışa henüz ulaşamamış çok insana rehber bir yazar bence. Sevgiler canim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son kitaplarını okumadım. Fantastik sevdiğim bir tarz elimdeki kitaplar hafifleyince bakabilirim canım. Hayat tecrübesi az olan, veya ülkemizin geçtiği bir takım dönemlerden habersiz olanlar için rehber kitap olabilir, o konuda sana katılıyorum. Sanırım yazar da o kitleyi hedeflemiş. Ben de aradığımı bulamadım derken bilgiçlik taslamak veya yazarı karalamak niyetinde olmadım hiç. Iyi niyetle yazdığından eminim. Belirli bir hayat tecrübesi, siyasi ve global dünyamızla ilgili kişilere genelde pek bir katkısı olmamış. Daha sonraki kitaplarında belki o da daha tecrübeli bir yazar olmuş olabilir. Bir kitaba göre karar vermemek lazım. Kafka nin da bazi kitaplarini sevmemiştim ama sevdiklerim de oldu. Aynı şekilde Zweig i çok severek okurum her kitabını severim derken bir kitabını da sevmemiştim. Aslında her insan okuduğunda farklı şeyler hissedebiliyor bu da normal. Seninle laflamak güzel arada bir uğrayınca mutlu oluyorum. Sevgiler canım 😊

   Sil
 18. Bir de şu var, ben neredeyse 17 yıl önce ülkeden gittiğim için herkesi kendim gibi biliyorum. Oysa koskoca bir kuşak yetişti ve çoğu da bizim gençliğimizden farklı görüş lerde. Bazen bu noktayı unutabiliyorum 😊

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski