Durst - The Thirst - Jo Nesbo
Çevrimiçi flört uygulamaları kolay ve trend olduğundan, İskandinav ülkelerinde de kullananı çok. Farklı sosyal sınıflardan erkekler ve kadınlar, Oslo'daki Tinder flört uygulamasını da çokça kullanıyor. Ancak bu zaman zaman tehlikeli durumlar da yaratabiliyor.

 Genç bir kadın, bir Tinder randevusunun ardından dairesinde vahşice öldürüldüğünde, polisin kafası karışır. Hırsızlık belirtisi yok - katilini tanıyor muydu? İlk soruşturma sonuçları Oslo polis memurlarını şaşırtıyor. Görünüşe göre, cinayet silahı demirden diş ısırıklarıydı  ve kurbanın yarım litre kanı eksikti. Yeni polis şefi Mikael Bellman için hızla kızışan davayı açığa kavuşturmak çok önemli olduğu için Harry Hole'un  bir müfettiş olarak bu olayla ilgilenmesini istiyor. Halen üvey oğlu Oleg'in de kariyerine hazırlanmakta olduğu polis akademisinde öğretim görevlisidir. Harry, karısı Rakel'e bir daha asla araştırmacı olarak çalışmamak için verdiği sözü bozmak istemez, ancak Bellman ona şantaj yapar. Oleg'in uyuşturucu geçmişini ifşa etmekle tehdit eder - üniversiteden derhal ayrılmasına yol açacak bir nedendir bu. Harry pes eder ve aynı şekilde öldürülmüş başka bir ceset bulunduğunda, onun bir seri katil olduğu anlaşılır. Ayrıca Harry onun kim olduğunu bildiğini sanıyor.

Harry ve meslektaşları, sonuçlarını desteklemek veya haklı çıkarmak için sürekli olarak bazı FBI ve diğer istatistiklerden alıntı yapıyorlar.

Ayrıca Oslo polisi, vampirizm araştırmacılarını uzman olarak takıma getiriyor

 Nesbø bu romanında kullanmak üzere arkaik, yani eski çağlardan kalan bir cinayet aleti buldu. Demir dişler hem alışılmamış hem de vahşi bir alet. 

Karmaşık ve zor olduğu ortaya çıkan soruşturma sırasında, bir noktada iki fail olduğu veya gerçek katilin en azından bir tür destekçisi olduğu şüphesi ortaya çıkıyor. Nesbø burada, araştırmacılar ve okuyucular için her zaman yeni sürprizler getiren oldukça karmaşık bir olay örgüsü sunarak şaşırtma efektini ustaca kullanıyor. Zaten sonuç kolay tahmin edilse kitabın tadı kaçar diye düşünüyorum:) En azından benim için öyle oluyor.

Jo Nesbo'nun Hary Hole serisi, tek tek de okunabilen kitaplardan oluşuyor. Ben karmakarışık okumama rağmen kafamda o sırayı oluşturabildim. Artık sürprizi olmayacağı için tekrar sırayla okumuş olmak için okumam sanırım. Tekrar tekrar okuyabildiğim tek polisiye cinayet romanları Agatha Christie'nin kitapları. 

Ancak siz Hary Hole serisine yeni başlayacaksanız sırayla okumanızı öneririm. Böylece konu bütünlüğü daha iyi sağlanıyor. 

Sırasıyla Jo Nesbo'nun Hary Hole serisi kitapları:

Yarasa

Hamam böcekleri

Kızıl gerdan

Nemesis

Şeytan Yıldızı

Kurtarıcı

Kardan Adam

Leopar

Hayalet

Polis

The Thirst

Knife

Türkçe kitaplar Doğal kitabevi tarafından basılmış. Sanırım tüm seriyi bulmak mümkün. Herkese şimdiden keyifli okumalar:)

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Machbeth

Blood on Snow


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Jo nesbo ilgimi çekti son zamanlarda polisiye diziler seyrediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarz seviyorsanız mutlaka tavsiye ederim ☺️

   Sil
 2. Macera, aksiyon dolu bir kitaba benziyor. Teşekkürler Deryacığım :))

  YanıtlaSil
 3. Bu aralar yazarı çok duyuyorum, okumak isterim. :) Olay örgüsü de güzel görünüyor. Agatha'nın bir iki kitabı dışında okumadım, çok benlik değil sanırım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Agatha Christie nin kendine has bir tarzı var herkes sevmeyebilir ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski