Jo Nesbo-Leopard-Kitap Tavsiyesi


Bugünkü kitap tavsiyemin konuğu Jo Nesbo ve kitabı Leopard ile sevgili arkadaşım deeptone sayesinde tanıştım. İsveç polisiye cinayet romanlarını çok severim. Daha önce Hakan Nesser' den birkaç kitap okumuştum. Deep' in blogunda da tavsiye birkaç yazar görünce hemen not alıp kütüphaneye sordum. Çok şükür hepsi varmış :) Eh artık kanlı cinayetli bir kışa hazır olun. Okur okur yazarım :)

Jo Nesbo' dan ilk okuduğum kitap Leopard oldu. Kütüphanede çalışan bayan en masumunu vereyim dedi ama bu en masumuysa diğerlerini çok merak ediyorum doğrusu :)


Roman, 2009 yılına ait. Sanırım filmi de var. Yine bir dedektif serisi. Bu serinin kahramanı da Harry Hole. Ben ne yazık ki yine serinin 8. kitabından başlamışım. Ancak yine tek tek de okunabilecek maceralar. O yüzden sıra sadece kahramanları tanımak açısından önemli. Arka arkaya işlenen kadın cinayetlerinden sonra, daha önce yaşadığı travmadan dolayı ailesi ve işinden olan ve Hong Kong' a yerleşen dedektif Harry Hole geri çağrılıyor olayı çözmesi için. Önce gitmek istemese de daha sonra Oslo' da babasının da hasta olduğunu öğrenince kabul eder. Böylece kurbanlarını garip ve şimdiye kadar eşi görülmemiş bir cinayet aleti ile öldüren seri katilin peşine düşer. Kendi ve iş arkadaşlarının da hayatını büyük tehlikeye atacak bu kovalamaca çok da kolay bir vaka olmayacaktır. 


Eleştirmenlerden bazıları, Jo Nesbo' nun arada bir yanıltıcı ipuçları ile okuru hep merakta ve heyecanda tutarak, ortaya sanatsal bir kitap çıkardığını yazmışlar. Ben de okuduğum ve yeni bir yazarla tanıştığım için çok mutluyum. Bu tarzı sevenlere tabii ki tavsiye ederim. 

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. harry hole kitapları güzelmiş ama baştan başlamak istiyorum ortadan okudum bir tane ama adamın baya bir geçmişi varmış..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça çok sanırım ben de kütüphanede buldukça alıyorum. Sırayla okumak en iyisi tabii :)

   Sil
 2. İsveç polisiyesi ben de okudum birkaç tane sevdim gerçekten. Buna da bakayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsveç polisiyesi oldukça popüler polisiye cinayet severler arasında. Umarım bunu da beğenirsiniz :)

   Sil
 3. Yazarın Hayalet kitabı var bende de fakat henüz okumadım ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kış sırayla okuyacağım sanırım bulabildiklerimi :)

   Sil
 4. Bende not aldım hemen,
  teşekkürler....

  YanıtlaSil
 5. jo nesbo çok iyi yaaaa. harry hole da. biraz amerikan tarzı kuzey polisiyesiiii :) bazı romanları sinemaya da uyarlandıııı :) hakan nesser de okurum artıkın hihihi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oku mutlaka onu da deep, teşekkürler bunları da tanıttığın için sayende güzel kitaplar buldum :)

   Sil
Daha yeni Daha eski