Operation Finale - Film Tavsiyesi


Operation Finale, Chris Weitz tarafından yönetilen ve Oscar Isaac, Lior Raz ve Ben Kingsley'in başrol oynadığı bir drama.
Filmde Oscar Isaac, Mossad ajanı Peter Malkin olarak Nazi suçlusu Adolf Eichmann'ın izini sürüyor.

Final Operasyonunun Hikayesi

 Mossad ajanı Peter Malkin (Oscar Isaac), Holokost'un ana organizatörlerinden biri olan Adolf Eichmann'ı aramaya gider.

Gerçek bir hikayeye dayanan filmde yaşananlar dünyada oldukça büyük yankı uyandırmıştı.
Dünya Savaşı'ndan sonra Adolf Eichmann Arjantin'e kaçtı ve orada saklandı. 1960'da Mossad onu buldu ve İsrail'e kaçırdı. Orada yargılandı ve dünya çapında medya tarafından dava süreci takip edildi. Eichmann, Nazi masa başı suçlusunun simgesi haline geldi, çünkü Yahudilerin sınır dışı edilmesini ve trenlerdeki mahkumların öldürülmesini organize etmekten sorumlu Eichmann bölümünün başkanı olarak, yaklaşık altı milyon Yahudi'nin öldürülmesinden sorumluydu. Eichmann Departmanı, Yahudi sorununun sözde nihai çözümünü idari düzeyde koordine etti ve organize etti. Bu arada, Adolf Eichmann, İsrail yargısı tarafından yapılan bir yargılamanın ardından ölüme mahkum edilen ve idam edilen tek kişidir. 
Benim filmde dikkatimi çeken, savaş zamanı astığım astık kestiğim kestik havalarında olup milyonlarca insanın ölüm emrini kolayca veren adam, yıllarca ölüm korkusuyla kaçak yaşıyor ve yakalanınca zavallı ihtiyarı oynuyor. Gerçekten ibretlik bir film. 

Bu filmler de ilginizi çekebilir:


 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Dışarıys gösterdiğimiz ile içimizde yaşadığımız çok farklı oluyor.Kadar insanın ölümünden sorumlu olan birisinin çok korkak olması ilginç.İzleyeceğim uygun zamanda.Teşekkürler Deryacığım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet beni de çok şaşırttı demek ki despot dediğimiz insanlar kendine gelince korkaklasabiliyor.

      Sil
Daha yeni Daha eski