Motivasyonu Arttırmak İçin Basit Bir Teknik - Anları Say!


 

Motivasyonu arttırmak... Çoğumuzun istediği ve eksikliğini duyduğu şey değil mi? En gerekli olduğu anda yanında olmaz. Gerekmediğinde bol bol bulunur. Hani “gaza geldim” dediğin anlar… “Gaza gelmek” ile “motivasyon” arasında pek de ilgili görünmese de bir yakınlık yok mu? Var.

 Motivasyon, uzun soluklu ve sistematik bir sürecin parçası iken, “gaza gelmek” anlık bir yükseliştir. İnsanı rahatsız eden tarafı da budur. Yoksa, bazen onu mumla ararsın da bulamazsın. 

Sahip Olduğun Şey Şu Andadır!

 Hayat, anlardan ibarettir. Bugün, bu an yanında olanlara bir bak! Bir anne var, bir baban, belki bir oğlun var, kızın var. O bugün var. Bu anda var. Ve her yeni anda yeniden varlar… Yani bugün, sana “babacağım” diyen biri verilmiş. Bugün verilmiş… Dünkü ve önceki anları toplayarak bakma, anda bak… Bu anda sana verilmiş olanlara bir bak…

 Bunu biraz daha iyi anlamak için şimdi bir örnek üzerinden konuşalım. Bir araban var. Buna alışıksın. Ama bir dur ve düşün bakalım. Şu andan itibaren sende olmadığını, senin olmadığını düşün. Artık yeni tüm anlarda o yok!

 Araba şu anda sende! An itibariyle sende… Ne zamandan beri sende olduğuyla ilgilenmiyoruz. Bu anda, şu anda… Ve yarın uyandığında, yeniden var. Bir kez daha var! Sahip olduğun şeyler, anda sahip olduğun şeylerdir. Her bir an da sana bir hediyedir. Anda sahip olduğun ve yaşadığın şeyleri iyi bir gözlemle biraz Mindful yaparak ağır çekimde bir incele bakalım. Ne kadar çok şeyin sana verildiğini göreceksin ve üstelik milyonlarca kez! Çünkü sahip olduğun o şey, şu ana kadar milyonlarca anda sendeydi, seninleydi… Sahip olduğun şeylerin niceliğinden çok, zamana, ana bakarak ne kadar zenginlik içinde olduğunu görebilirsin.

 Daha iyi anlamak için bir örnek daha! Sevdiğin kişi bir tane! Onunla geçirdiğin anlar, milyonlarca… Onun sayısı değil, onunla geçirdiğin anların sayısı gösterir gerçeği…

 Çevrendeki sevdiğin sevmediğin şeyleri bir düşün! Onlarla geçirdiğin anları, bu anların sayısını düşün… Milyonlarca an yaşadığını göreceksin.

 Motivasyonunu yükseltmek istediğin her anda bunları tekrar oku, dinle… Seni gaza getirecektir. Üstelik her seferinde… Aradığın cevaplar uzaklarda olmayabilir. Belki de sorulardan önce cevaplar verilmiştir de, senin bundan haberin yoktur. İnsanoğlu, basit bir konuyu halledebilmek için yüzyıllar geçmesi ihtimalini pek de umursamıyor. Bir fikrin, bir düşüncenin, bir duygunun peşine takıldığımızda, hepimiz birden o konu neyse yerimizde sayıp ilerleyemeyebiliyoruz. Bir gün bir dahi geliyor, ahşap bir masada bir düşünce deneyi yapıyor ve ihtiyacımız olan şeyi ortaya koyuyor. Biri gelip onu üretiyor. Sonra da bizler kullanıyoruz. Buluşlar, bilişler, bilmeyişler… Hoşça geçen yüz binlerce, milyonlarca an yaşadığını unutma bu sana yeter… Motive olmak için başka şeyleri de hatırlatırlarsa onları da dinle! Hadi kal sağlıcakla! 

Bu konular da ilginizi çekebilir: 

Umudu Canlı Tutmak İçin 8 İpucu 

Derin Nefes Al ve İleriye Bak

Eşinizle Aynı İşyerinde Çalışmak İster Misiniz?

Yardım Ederken İnsanları Bunaltıyor Muyuz?

 

 

 

19 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.


 1. Çok güzel bir yazı olmuş Deryacığım. Geçmişin pişmanlığı ile geleceğin kaygılarını şu ana taşımadan yaşayabiliyorsak, anı ıskalamıyorsak ne mutlu bize 🧿😊🤚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevremde o kadar çok şu olsaydı şöyle olurdu, bu da olsa mutlu olurduk diyerek anı ıskalayan insan var ki yazıya ilham verdiler. Elindeki anın kıymetini bilmiyor çoğu insan.

   Sil
 2. Uzun süreli motivasyon için anlık gaza gelmeler ile tetikleme, çok mantıklı:-) Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilinçli düşününce mutlu olduğumuz anlar o kadar da az değil pozitif düşünmeyi öğrenmekle ilgili aslında:)

   Sil
 3. An’da kalmayı denedim ama yapamadım. O kadar çok alışmışım ki geçmişim ve geleceğimle beraber yaşamaya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş zaten parçamız bizim ama geleceği henüz yaşamadık. O yüzden anların tadını çıkarmak en iyisi:)

   Sil
 4. bu yaşlarda insan daha çok sorguluyor hayatı ve daha dolu dolu yaşamaya çalışıyor. Yani bende öyle oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaş ilerleyince sorguluyoruz farklı düşünüyoruz haklısın:)

   Sil
 5. Kendimdeki en güzel özellik ardıma bakmamak. Bunu çok iyi başarıyorum. Hayıflanmak bugünümüzün zor geçmesine neden olur.
  Çok güzel ve yararlı bir paylaşımdı Derya, yazılarını özlemişim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ece ablacığım 💞

   Sil
 6. sayıyoruum, bir an iki an üç an dört an beş an :)

  YanıtlaSil
 7. Sahip Olduğun Şey Şu Andadır! ... Ne kadar da doğru !!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anın değerini bilelim bir saniye sonra bulamayabiliriz.

   Sil
 8. Anı yaşamak çok önemli. Benim gibi biraz da gamsız oldun mu tamamdır. :)

  YanıtlaSil
 9. Elimizde olanlara alışıyoruz dediğiniz gibi. Olağan bir şeymiş gibi davranıyoruz. Oysa bize ait olması onun sıradan olduğunu göstermez. Kıymet bilmek gerekiyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski