Elon Musk Neuralink İle Neyi Hedefliyor? Neuralink Güvenli Mi?


Bir çip, belden aşağısı felçli kişilerin bir akıllı telefonu elleri olmadan kontrol etmesine yardımcı olabilir mi?

Akıllı telefonu düşüncelerinizle çalıştırmak: 

Elon Musk bunu bir beyin çipiyle mümkün kılmak istiyor. Şirketi çok tartışılan ve merak edilen implantı insan beynine yerleştirdi bile. Hatta geçenlerde beyin gücüyle bilgisayar oyunu oynadığını da okudum sosyal medyada. Teknoloji hasta insanlara yardımcı olabilir ancak bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

 

Elon Musk hakkında istediğinizi düşünebilirsiniz, ben de çılgın biri olduğunu düşünüyorum ancak her adımıyla manşetlere çıkmayı da başarıyor. Tartışmalı Twitter devralması, etkileyici Starship roketleri, otobiyografisi - Musk her zaman dünyanın onun hakkında konuşmasını sağlamayı başarıyor. Tüm hikayelerin ortak noktası, kamuoyunda Musk'ın her zaman deha ve delilik arasında gidip gelmesidir. Herhalde beyni bedenine fazla geliyor bu da onu hafiften deli yapıyor 😜


Neuralink nedir?

Elon Musk, şirketi 2016 yılında yedi araştırmacı ve mühendisle birlikte kurdu. Neuralink, bilgisayarlar ile insan beyni arasında bir iletişim yolu oluşturmak istiyor. Teknolojiye Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI) adı veriliyor. Bir beyin çipi, herhangi bir el olmadan zihinleri okumayı ve dolayısıyla bilgisayarları kontrol etmeyi mümkün kılmalıdır.

Görsel:CNET.com

Neuralink ilk kez insanlara beyin çipi yerleştirdi

Elon Musk'a göre, ilk sonuçlar nöron sivri uçlarının umut verici bir şekilde tespit edildiğini gösterdi.


Neuralink'in implantı nasıl çalışıyor?

Çip cerrahi olarak hastanın beynine yerleştiriliyor. Özel bir robot, implantın son derece ince elektrotlarını doğrudan beyin dokusuna bağlıyor. Çip, bir madeni para büyüklüğünde ve kablosuz olarak şarj edilebilen bir lityum pille çalışıyor. Çok ince ipliklere tutturulmuş toplam 1024 elektrottan oluşuyor.


Beyindeki Neuralink implantı binlerce nöronun aktivitesini izliyor. Çipin, sinirsel aktivite hakkında toplanan bilgileri kullanarak akıllı telefonlar gibi son cihazlara somut komutlar göndermesi amaçlanıyor.


Elektroensefalografi aynı zamanda depresyonlu kişilerde nöroplastisiteyi ölçmek için de kullanılır.

Beyindeki casus

Beyin-bilgisayar arayüzleri insanları ve makineleri birbirine bağlar. Beyinleri okuyarak ve düşünceleri kelimelere dönüştürerek felçli insanlara dillerini geri veriyorlar. Ancak veri endüstrisi de teknolojiyi kendisi için keşfetti. Nöroetik uzmanları, mahremiyetin son kalesinin, yani insan zihninin tehdit altında olduğu konusunda şimdiden uyarıda bulunuyor.

Neuralink çipinin fonksiyonu nedir?

Neuralink, karmaşık nörolojik hastalıkları tedavi etmek için bir beyin çipi kullanmayı umuyor: demans, körlük, depresyon, Parkinson ve şizofreni bunlardan birkaçıdır. Musk kendi Platformunda şunu yazdı: Telepati, düşüncelerinizle bir cep telefonunu veya bilgisayarı kontrol etmenizi sağlamalıdır. "Stephen Hawking'in bir hızlı daktilodan veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabileceğini hayal edin" diye yazdı.


Beyin çipleri üzerinde çalışan başka şirketler de var mı?

Evet, birçok bilim insanı BCI'ları araştırıyor. Örneğin Blackrock Neurotech şirketi 2016'dan beri bir çip kullanıyor: Amerikalı Nathan Copeland'ın robot elindeki sensörlere bağlanan bir implant yerleştirildi. Copeland bir araba kazasından sonra felç oldu, ancak BCI sayesinde Barack Obama'nın robot eliyle tokalaşmasını sanki gerçek elimiş gibi hissedebildi.


Milyarder Jeff Bezos ve Bill Gates'in de yatırım yaptığı Avustralyalı şirket Synchron da BCI'lar üzerinde çalışıyor. Pek çok rakibinin aksine açık bir kafatası üzerinde işlem yapmıyorlar. Bunun yerine çip, kan damarları yoluyla beyne taşınıyor.


Beyin omurgası arayüzleri (BSI'ler) olarak adlandırılanlar üzerinde de araştırmalar yürütülmektedir. Örneğin belden aşağısı felçli kişilerde beyin ile omurga arasındaki iletişimi sağlamayı amaçlamaktadırlar. Araştırmacılar geçen yıl BSI ile büyük bir başarı elde etti ve hasta Gert-Jam Oskam'ın yeniden doğal bir şekilde yürümesini sağladı. Oskam bir bisiklet kazasından bu yana felç oldu. Kafatasının altına meninkslere iki implant ve karın boşluğuna bir puls üreteci yerleştirildi. İmplantlar, Oskam'ın sırt çantasında taşıdığı bilgisayarla iletişim kuruyor. Bilgisayar da Oskam'ın beyninde bu niyeti tespit ettiğinde implante edilen dürtü üretecine hareket etmesi için sinyal gönderiyor.

Neuralink'in çipi güvenli mi?

Beyne yerleştirilen bir çip; uzmanların böyle bir operasyonla ilgili endişeleri olduğunu söylemeye gerek yok. Her beyin ameliyatı risk taşır: kanamadan, motor becerileri ve konuşma yeteneğini etkileyen kalıcı nörolojik hasara kadar.


ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) başlangıçta lityum pilin arızalanıp beyne zarar vereceğinden endişe ediyordu. FDA ayrıca çipin acil bir durumda beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılamayacağından da korkuyordu. 2022'de FDA, Neuralink'in insanlar üzerinde test yapılmasına yönelik ilk onay başvurusunu reddetti.


FDA'nın nihayet Mayıs 2023'te neden fikrini değiştirdiği hala tam olarak belli değil. O zamandan beri Musk'un şirketinin çipi istekli insanlar üzerinde test etmesine izin verildi. Görünüşe göre Neuralink'in başvurunun onaylanması için bir takım engelleri aşmış olması gerekiyor.


Ancak Neuralink'in önceki hayvan testleri bazı soruları gündeme getiriyor. Şirket çipleri maymunlar üzerinde test etti. ABD'li Wired dergisi eylül ayında, testler sonucunda bazı maymunların beyin ödemi ve felç gibi büyük hasarlara maruz kaldığını bildirmişti. Testler sırasında tüm maymunlara ötenazi uygulandı. Bu, veteriner kayıtlarından ve kamuya ait belgelerden ortaya çıktı.


ABD'li kongre üyeleri daha sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu (SEC) henüz gerçekleşmemiş bir soruşturma başlatmaya çağırdı. Musk, maymunların ölümcül hasta olduğunu ve çip nedeniyle ölmediklerini iddia etti.


Teknoloji milyarderi, test deneklerinin çipten zarar görmesi durumunda araştırmasının hızla durma noktasına gelebileceğinin farkında olacak. X'te implantı alan hastanın durumunun iyi olduğunu yazdı.


Neuralink'in çipini gelecekte neler bekliyor?

Neuralink'in çipiyle başarılı olup olmayacağına en erken birkaç yıl içinde karar verilecek. İmplantla ilgili klinik çalışmanın altı yıl sürmesi planlanıyor. Bu süre zarfında Neuralink, sistemi test konusu ve büyük olasılıkla diğer çalışma katılımcılarıyla birlikte eğitecek. Neuralink şu ana kadar teknoloji ve test yaklaşımı hakkında bilgi verme konusunda oldukça isteksiz davrandı. Ancak şirketin ticari kullanım için onay istemesi halinde, çalışmanın sonuçlarının -tehlikeler ve riskler de dahil olmak üzere- bilimsel olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir ara corona aşısı olanlara çip takıldı denmişti hatırlarsanız. Böyle müdahaleler beni biraz ürkütüyor. Ama felçli bir insana nasıl büyük bir hayat konforu sağlayacağı da açık. Herşeye artık şüpheli bakar olduk komplo teorileri sayesinde😕. 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Zehra Sayers Kimdir?

Yapay Zeka İle Blog Makalesi Yazılabilir Mi?

Google Bard Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Ücretsiz Çeviri Programları ve Bunları Kullanırken Tüm Dikkat Etmemiz Gerekenler

CHAT GPT Nedir Nasıl Kullanılır?

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu haberi gördüğümde bayağı ilgimi çekmişti.Bu tarz konularda ilerlemek güzel ama daha çok başında olunduğundan hatalar yaşanabilir.Bence öncelik minimum hatayla bu ürünü geliştirmek olmalı.

  YanıtlaSil
 2. Hastalar için büyük bir konfor. Ama bununla başka şeyler peşinde koşacak mı? Sorun orada :)

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. X i pek iyi idare etmiyor kızıyorum 🤣

   Sil
Daha yeni Daha eski