Yapay Zeka İle Blog Makalesi Yazılabilir Mi?Yapay zeka programları her gün biraz daha hayatımıza giriyor. Hemen tüm bilinen arama motorlarının kendi yapay zeka programları var. Teknolojik yenilikler tabii ki hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak bu konuda henüz herkes net kararını vermiş değil. Kullanılsın diyen de var, uzak dur diyen de. Ben teknolojinin getirdiği kolaylıklardan faydalanmayı seviyorum. Ancak dümeni hiç bir zaman tamamen ona bırakmamak kaydıyla. Kontrolü elinizde tutarak blog yazılarınızda yapay zekadan yardım almanız mümkün. Nasıl mı? 

Adım Adım Blog Yazılarında Yapay Zekadan Faydalanma Rehberi


Yüksek kaliteli yazılmış bir blog makalesi istiyorsunuz, ancak zamanınız veya ilhamınız yok mu? Sorun değil! AI destekli teknoloji ile günümüzde blog makaleleri de hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bu makalede, size  boş sayfadan bitmiş metne kadar bir blog makalesini nasıl oluşturacağınızı göstereceğim.Yapay Zeke AI'nın bir blog makalesi yazmasına neden izin verelim?

Blog makaleleri yazmak kimi zaman sıkıcı ve zaman alan bir iş olabilir. Bu nedenle çoğu durumda, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek için yapay zeka teknolojilerinde dış kaynak kullanımı yapmaya değer. Yapay zekanın bir blog yazısı yazmasına izin vermenin bazı faydaları şunlardır:


Hız: AI teknolojileri, büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde analiz edebilir ve işleyebilir. Bu, bir blog makalesinin insan yazarlardan daha kısa sürede yazılabileceği anlamına gelir.


Uygun maliyetli: Blog makalesi yazımını yapay zeka teknolojilerine yaptırmak, insan yazarları işe almaktan daha uygun maliyetli olabilir. Kendiniz açısından bu, AI ile tasarruf ettiğiniz her dakikayı başka şeyler yaparak geçirebileceğiniz anlamına gelir.


Kişiselleştirme: AI teknolojileri ile blog yazıları hedef kitlenin ilgi ve tercihlerine göre uyarlanabilmektedir. Farklı bir konuşma seç? Metinde, bilinen biçim yerine resmi ad kullanılıyor mu? AI ile bu tür şeyler hızla yeniden yazılır.


Artan üretkenlik: Blog makalesi yazımını yapay zeka teknolojilerine yaptırarak, bir blogcu olarak üretkenliğinizi artırabilir ve işinizin diğer yönlerine odaklanabilirsiniz. Bu, blogunuzun daha hızlı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir.


Blog makaleleri için AI? Evet ama…!

Genel olarak, AI'nın bir blog yazısı yazmasını sağlamanın birçok faydası vardır. Bununla birlikte, deneyimlerden, yapay zekanın insan yazarların yerini tamamen alamayacağı söylenebilir. AI metinleri genellikle son empati ve yaratıcılık kıvılcımından yoksundur. Bu nedenle, metin oluşturucuları işinizde sizi mümkün olan en iyi şekilde destekleyebilecek bir yardımcı pilot olarak görün - ancak, metninizle ilgili önemli kararlar ve kalite kontrol hala size bağlıdır.


Blog Yazımı için 3 Yapay Zeka Aracı

Jasper

Jasper, farklı içerik biçimleri oluşturmak için birçok işlev sunan bir yapay zeka platformudur. Bunlar arasında bir sohbet robotu, bir yapay zeka görüntü oluşturucu ve elbette toplam 29 dil için bir yapay zeka metin oluşturucu yer alıyor. Jasper ayrıca web için metinleri optimize etmek için çeşitli başka araçları da entegre eder: Platform, metinlerinizi arama motorları için otomatik olarak optimize edebileceğiniz SurferSEO'ya erişim, doğru dilbilgisi ve imla için bir Grammarly entegrasyonu ve intihal için bir Copyscape uygulaması içerir. 


ChatGPT

Aslında OpenAI ChatGPT hakkında yazılacak fazla bir şey yok: Araç, son aylarda gerçek bir AI fırtınasını tetikledi ve hatta teknoloji devi Google'ı yapay zeka konusunda takip etmeye zorladı. Jasper ve Neuroflash gibi araçlarla karşılaştırıldığında, ChatGPT "yalnızca" metinler oluşturabilir - ancak işlem, neredeyse tüm rakiplerinden daha sezgiseldir ve sunucular işbirliği yaptığı sürece kullanımı tamamen ücretsizdir. Kullanıcılardan çok fazla istek gelirse, ChatGPT kesintilere neden olabilir. Böyle bir durumda, yalnızca garantili bir sunucu bağlantısı ve gelecekteki özelliklere erken erişim içeren ücretli ChatGPT+ sürümü yardımcı olur.


Neuroflash

neuroflash, Hamburg'dan AI araçları sağlayıcısıdır. Ürünler ayrıca blog yazmanıza yardımcı olabilecek bir AI metin oluşturucu içerir. Teknik olarak bu oluşturucu, ChatGPT tarafından da kullanılan GPT-3 dil modelini temel alır. Özellikle kesin sonuçlar elde etmek için Neuroflash, bir blogdaki çalışmayı "blog paragrafı", "blog kapanış cümlesi" veya "SEO meta açıklaması" gibi farklı bilgi istemi kategorilerine ayırır. Bundan bağımsız olarak, ChatGPT'de olduğu gibi anlamsal sorgular yapılabilir ve bunlar daha sonra yapay zeka tarafından işlenir. Yapay zekanın blog makaleleri yazmasına sınırlı izin verin

Aşağıda, AI tarafından yazılmış çok yönlü bir blog makalesine sahip olmak için kullanabileceğiniz bireysel adımları bulacaksınız. Yapay zekaya sadece bir konu veya anahtar kelime vereceğinizi ve o zaman kapsamlı, mükemmel bir sonuç sağlayacağını umuyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratmam gerekecek: Deneyimlerime göre, şu anda yapay zekanın metin oluşturmak için birkaç adımda çalışmasına izin vermek daha  mantıklı. Yine de yapay zekanın yardımıyla  zaman kazanabilir ve sonuçta çok daha verimli çalışabilirsiniz.


1. Adım: Anahtar kelime araştırması

Başlamak için, blog makalenizin konusunu tanımlamanız ve alakalı anahtar kelimeler bulmanız gerekir. Jasper ve Neuroflash, her ikisi de zaten entegre SEO uzantıları içerdiğinden burada işinizi özellikle kolaylaştırıyor. Şu anda anlamlı anahtar kelime araştırması yapma imkanı sunmayan ChatGPT'de durum farklıdır. Burada Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya SEMrush gibi başka bir araç kullanmalısınız. Yine de ChatGPT, araçtan istediğiniz konu için eşanlamlıları ve anahtar kelimeleri listelemesini isteyerek, örneğin diğer SEO araçlarında kullanabileceğiniz doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.


2. Adım: Anahattı oluşturun

Blog makaleniz için konu ve anahtar kelimelere sahip olduğunuzda, bir taslak oluşturmanın zamanı geldi. İyi yapılandırılmış bir taslak, fikirlerinizi düzenlemenize ve makalenizin anlaşılmasını kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Bir taslak oluşturmak için, AI'ya kesinlikle en önemli anahtar kelimeleri ipucu olarak vermelisiniz ve bunlardan bir taslak oluşturulmalıdır. Sonra mantıklı olup olmadıklarını görmek için tekrar kontrol edin. Buradaki genel kural şudur: Genel odaktan başlayın ve taslağın sonuna daha spesifik konular koyun.

Kimi zaman yazıya başlamak isteriz ancak düşüncelerimizi toparlayamaz, veya farklı kelimeler bulamayız. Bu anlamda elimizde özet de olsa bir taslak olursa, yazarken işimizi kolaylaştırır.


3. Adım: Alt Başlıklar

 Yapay zekanın her konu için net bir alt başlık oluşturmasına izin verin. Bunlar, makalenizi daha küçük bölümlere ayırır ve okuyuculara her paragrafta hangi bilgileri bulabileceklerine dair hızlı bir genel bakış sağlar. Diğer bir deyişle, alt başlıklarınız, makalenizle ilgili en önemli bilgileri özetleyen açık ve öz olmalıdır.


4. Adım: Metin (bölümler) oluşturun.

Şimdi işe başlama zamanı: AI'ya her alt başlık için kapsamlı bir metin yazmasını söyleyin. Paragrafın kısa bir özetini veya istenen temel ifadesini girmeniz yeterlidir; araç metni sizin için otomatik olarak oluşturacaktır. Araca bağlı olarak, blog makalenizin hangi bölümünde olduğunuza dikkat etmeniz gerekir: Örneğin Neuroflash, ChatGPT ile "Giriş metni" veya "Kapanış cümlesi" gibi farklı blog bölümlerinden seçim yapma olanağı sunar. AI, bir özet veya başyazı oluşturmaları gerekip gerekmediğini size söylemek zorundadır. Metni daha sonra gözden geçirdiğinizden emin olun ve gerekirse temanıza ve stilinize uyacak şekilde ayarlayın.


5. Adım: SEO Başlığı ve Açıklaması

Tek tek metin bloklarını oluşturduğunuzda, bir meta açıklama ve bir meta başlık oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunlar, okuyucularınızın Google'da konunuzu aradıklarında genellikle ilk gördükleri metin parçacıklarıdır. AI'ya çerçeve konusunu tekrar verin ve buna uygun şekilde kısa olması için ona meta başlığın ve açıklamanın biçimini verin. Ardından, Google'ın karakter özelliklerine uyup uymadığınızı tekrar kontrol edin: Başlık için en fazla 70 karakter ve açıklama için en fazla 155 karakter öneriyoruz. Ancak, nihai olarak kullanmanız gereken tam karakter sayısı, kullanılan karakterlerin piksel genişliğine de bağlıdır. Ayrıca, kullanıcıları blog makalenizi tıklamaya teşvik eden bir harekete geçirici mesaj da içermelidir.

Okuduğum makalelerde blog yazarları yapay zekanın oluşturduğu başlıklarla yazdıkları yazıların okunma oranının daha yüksek olduğu konusunda hemfikir.


6. Adım: Düzeltin!

Bunu ne kadar vurgulasak azdır: Yapay zeka metninizi yayınlamadan önce düzelttiğinizden emin olun. Aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız:


Doğruluk kontrolü: Doğruluk kontrolü yaptığınızda, metinde yer alan tüm bilgilerin doğru ve alakalı olduğundan emin olmalısınız. Ben örneğin deryaninsporgunlugu.com blogum için yaptığım araştırmalarda bazı sağlık bilgilerinde tutarsızlık farkettiğim için sağlık konusundaki araştırmalarda pek kullanmamayı tercih ediyorum. Filmler ve kitaplar konusunda da hatalı bilgiler verebiliyor. Araştırdığınız konuda verilen bilgilerin doğruluğundan emin olmak çok önemli.


Stil: Metnin stilini, şirketinizin (blog, firma web sayfası) kurumsal kimliğiyle tutarlı ve uyumlu olacak şekilde kontrol edin. Ayrıca doğru cinsiyetlendirmenin yanı sıra terimlerin, eşlemelerin vb. tutarlı kullanımına da dikkat edin. Çeviri programları da genellikle cinsiyetleri hatalı veriyor.


Dilbilgisi ve Yazım: Kural olarak, yapay zekalar söz konusu yazım ve dilbilgisi olduğunda çok güvenilir metinler yazar. Ancak, bazı kelimelerin yanlış veya tutarsız yazıldığı da olabilir. Bu nedenle, her zaman dilbilgisi doğruluğuna ve imlaya dikkat edin.


SEO kontrolü: Son olarak, metninizi tekrar bir SEO kontrolüne tabi tutun ve istenen anahtar kelimelerin mantıklı bir şekilde kullanılıp kullanılmadığına bakın. Örneğin, Ryte'ın İçerik Optimize Edici veya Termlabs.io aracı size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kopya kontrolü: Yapay zeka programları bilgileri internet ortamında daha önce varolan bilgilerden aldıkları için oluşan metni mutlaka bir kopya kontrolünden geçirin. 


Sonuç

Yapay yardımı ile blog makaleleri yayınlamak için birçok neden var. Yardım kelimesini vurgulamak istiyorum. Her zaman kaptan siz olun yapay zeka yardımcınız oldun. En büyük avantaj kesinlikle zaman tasarrufudur çünkü zor işlerin çoğunu yapay zekaya bırakabilirsiniz. Ancak, yapay zeka ile çalışmanın sizin yardımınız olmadan işe yaramadığını unutmayın. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için, metin üretimine katılımınız hala önemlidir.Yapay Zeka İle Yazılmış Metinler Tespit Edilebilir Mi?

ChatGPT'nin arkasındaki şirket olan OpenAI bile bu konuda çok temkinli. Yapay zeka dil modellerinin geliştirilmesinde mevcut lider şirket, yapay zeka tarafından oluşturulan metinleri tanımayı amaçlayan "AI Sınıflandırıcısını" yılın başında sundu. Ancak geliştiriciler bir açıklamada uyardı: "Sınıflandırıcımız tamamen güvenilir değil." 

Aslında, AI denetçisi oldukça sık yanılıyor. OpenAI, dahili testler sırasında hem yapay zeka tarafından oluşturulmuş hem de insan tarafından yazılmış metinleri AI Sınıflandırıcıya gönderdi. Sonuç: AI Sınıflandırıcı, AI tarafından oluşturulan metinlerin yalnızca yüzde 26'sını "muhtemelen AI tarafından yazılmış" olarak doğru bir şekilde tanımladı. Vakaların yüzde 74'ünde program, bir metnin otomatik olarak oluşturulduğunu fark etmemiştir.

Ben de bu konuda olumsuz birkaç deneyim yaşadım. Hiç bir program yardımı almadan tamamen kendimin yazdığı makaleleri müşteriler bu kontrol programına vermiş ve yapay zeka kullanılma olasılığı sonucu almış. Yani bu durumda haklılığınızı kanıtlamanız oldukça zor oluyor ve suçsuzken suçlu bir duruma düşebiliyorsunuz.

Sonuç olarak, araştırma, anahtar kelime bulma, başlık ve ara başlıklar bulma konularında yapay zeka gerçekten çok yardımcı ve zaman kazandıran bir etken. Özellikle araştırmaya dayalı bir yazınız varsa. Kişisel yazılarda çok faydası olduğunu söyleyemem. Sonuçta kişisel yazılarda kendi duygu ve düşüncelerinizi yazıyorsunuz. Bu tür yazılarda da başlık ve meta açıklama gibi desteklerden faydalanabilirsiniz. 

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yapay zekayı denediniz mi? Hangi özelliklerini kullanıp memnun kaldınız? Yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Google Bard Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Project Magi-Google' ın Yapay Zeka Arama Motoru

Bing AI

ChatGPT Nedir Nasıl Kullanılır?

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Aydınlatıcı bir yazı olmuş, teşekkürler. :) Ben yine de istemezdim, çoğumuz zaten hobi olarak buradayız, yazma işini de başkası yapacaksa niye gelelim. :) Hem ben samimi blokları seviyorum, öyle resmi bloklar sıkıcı geliyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki kişisel hobi blogları için çok da gerekli değil. Ancak profesyonel anlamda blog yazanlar da var ki benim sağlıklı yaşam blogum ve İngilizce blogum hobi blogları olmayanlar. Onlar için zaman zaman yardım alıyorum. Kişisel bloga da faydası şöyle olabilir, örneğin ben bu makalenin araştırmasını google' dan yaptım yapay zeka kullanmadım. Bu tarz bir yazı için kaynak okumak, yazıyı oluşturmak bazen birkaç günümü alabiliyor ama seviyorum da araştırmayı. Başlık konusunda daha fazla kişiye ulaşmak için şöyle bir soru sorabilirdim: Bu konuda bir yazı yazdım(yazının konusu belirtilmeli o kadar da akıllı değiller:)) SEO uyumlu bir başlık önerebilir misin? Veya bu konudaki yazım için bir meta açıklaması yazabilir misin? Bu tarz yardımlar da daha fazla kitleye yazımızın ulaşmasını sağlıyor ki bu da kötü bir şey değil:)

   Sil
 2. Yapay zeka işini öğrenmek gerekiyor artık sanırım. Blog için düşünmesem de bilmek lazım.

  YanıtlaSil
 3. saol yaa faydalı bilgi olmuş. şu chat i eğlenmek için okuyom ben :)

  YanıtlaSil
 4. Birkaç kere yazdırdım. Hatalı bilgilere denk geldim hep

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski