Beautiful Mutants-Deborah Levy

 

Deborah Levy'nin cesur ilk kitabı, sıradışı ve birbirinden bağımsız  yaşayan ve sonuç olarak birbirine bağlı olan yabancıları anlatıyor. Kısa pasajlarda dünyaya güzel mutantların gözünden bakan Levy, kendisi de bir öykü koleksiyoncusu olan sürgündeki Rus Lapinski'yi, montaj hattında donmuş hamburgerlere şekil veren şairi, Lapinski'nin utanmaz dediği komşuyu,  Bir zamanlar adı Gemma olan anoreksik anarşist ve kundakçı bankacıyı ve bir lamayı anlatıyor. Ham ve sevimli ve güzel ve kaba... Avrupa'yı boydan boya kat eden ve çatlaklara ayçiçekleri eken çentikleri anlatan kışkırtıcı bir düzyazı. Levy, bu ilk kitabında da nüktedan ve zekice yazıyor, her zaman grotesk olanı natüralist olana tercih ediyor. 

Hatırlarsanız daha önce Hot Milk-Sıcak Süt kitabını okumuş ve yazmıştım. Oldukça kışkırtıcı bir dili olan ve sıradışı, toplumun dışına itilmiş karakterleri seçen Levy, yazar olarak herkese hitap etmeyebilir. Ben tanımadığım yazarlar olunca genelde amazon' da var mı diye bakıyorum. Amazon kindle app' te çoğu kitabın okuma provası oluyor. Biraz okuyup ilgimi çekerse kitabı okumaya başlıyorum. 

Kitaplarının çoğu Türkçe'ye çevrilmiş olan Deborah Levy' nin ilk kitabı Beautiful Mutants' ı ben bulamadım. Çevirisini gören duyan varsa bana da haber versin, yazımı güncelleyeyim:)

Bu kitapları okudunuz mu:


Jo Nesbo-The Kingdom

Ein Cottage in Cornwall

The Painted House

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. hımm yazarı okuyum daa bulursam sölerims :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu kitabı dışındakilerin Türkçesi var 🙂

      Sil
Daha yeni Daha eski