Hot Milk - Deborah Levy - Kitap Tavsiyesi

Hot Milk-Deborah Levy

 

Deborah Levy'nin Heiße Milch-Hot Milk  kitabı bir anne-kız ilişkisinin psikolojik olarak büyüleyici hikayesi. Annesinin bacaklarının tedavisi için İspanya'ya giden genç bir kadın. Özel bir klinikte tedavi görecek olan annenin acısı gerçekten fiziksel mi, yoksa kızını kendine mi bağlamaya çalışıyor?

Biraz çılgınca bir adam olan Dr. Gomez alternatif tedavi yöntemi ile  bir isim yapmıştır, bu yüzden iki İngiliz kadın, Rose'un tedavi gördüğü Endülüs'e seyahat eder. Yunanlı babası yıllar önce aileden ayrılan Sofia, annesinin neden hasta olduğunu öğrenmeye çalışır.  Dr. Gomez ve kızı, kendisini annesinden kurtarması gerektiği konusunda Sofia'yı uyarırlar. Sofia, hayatını kendine güvenen ve alışılmışın dışında yaşayan Alman Ingrid ile tanıştığında kendinden beklemediği kararlar alır ve babasını ziyaret etmeye karar verir.

Çok yakın bir anne-kız ilişkisindeki gelgitler, bağımlılık ve özgürleşme ve kimlik arayışı hakkında bir roman Hot Milk.  Deborah Levy, bu romanıyla birçok ödül aldı ve Man Booker Ödülü'ne aday gösterildi.

Hot Milk, rahat okunan sıcak bir hikaye. Zaman zaman güldüren zaman zaman düşündüren bölümleri var. Twitter'da Buket Uzuner tavsiye etmişti yazarın başka bir kitabını ama onu bulamayınca Hot Milk'i okudum ve sevdim. Bu tarz ebeveyn ve çocuk iletişiminin derinlerine inen kitapları seviyorsanız tavsiye ederim. Ama yanlış anlaşılmasın psikolojik bir kitap değil bir roman. Kütüphanede bulur bulmaz diğer kitaplarını da okuyacağım.

Kitabın Türkça çevirisini Sıcak Süt olarak bulabilirsiniz.

Deborah Levy Kimdir?1959'da Güney Afrika'da doğan Deborah Levy, Londra'da  yaşıyor. Bazı düzyazı çalışmalarından sonra, Royal Shakespeare Company tarafından sahnelenen senaryolar ve oyunlar yazmaya devam ediyor.

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu tarz konuları seviyorum. İlgi çekici, teşekkürler. Ama kitabın kapağı hiç dikkat çekici değil, roman gibi bile durmuyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın kapağı konuyla çok ilgili aslında okuyunca farkediliyor ☺️

   Sil
 2. This story sounds fascinating. I would definitely love to read it!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. It"s an interesting mother daughter story:)

   Sil
 3. hımm aslında belki de tanıdık ama bir o kadar enteresan bir hikaye, aldım notumu, teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski