Evde Çalışmanın Dezavantajlı Yönleri ve Bunları Avantaja ÇevirmekEvde Çalışmanın Dezavantajlı Yönleri Neler?

Sabah erkenden kalkıp, yoğun trafiğe ve değişen hava koşullarına rağmen iş yerine gitmek zorunda olmamak... Evinizin konforunda çalışmak. Hatta internet bağlantısı olan her yerde çalışabilmek. Güzel hayaller değil mi? Gerçekleştirmek zor olsa da mümkün.  

Daha önceki yazılarımda evde çalışmayı seçenlere hangi örnek alanlarda bunun mümkün olacağına ait örnekler vermiş ve evde çalışma hayatı ile ilgili bilgi içeren yazılar yazmıştım. Yazımın sonunda paylaşacağım linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz.

Ancak evde çalışmaya karar verdiğinizde, herşeyin toz pembe olmayacağını da aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Çalışma düzenini kurmaktan, yasal ve teknik işlemleri halletmeye kadar dezavantaj oluşturabilecek birçok konu var. 

Bugün sizlere evde çalışmanın bazı olası dezavantajlarından ve bunlardan kendinizi korumanın yollarından bahsetmek istiyorum. 

Kendinizi Maddi Olarak Güvenceye Alın

Ev ofisinde çalışmanın en güvenli yolu belirli bir şirket ile sözleşmeniz olması. Böylece sigortanız da ödenir ve düzenli bir işiniz olur. Ancak herkes bu kadar şanslı değil. 

Günün birinde ben artık evde çalışıp kendimin patronu olmaya karar verdim diyebilirsiniz. Ancak yapacağınız en büyük hata kendinizi maddi olarak güvenceye almadan sabit işinizden istifa etmek olabilir. Evde çalışmaya karar vermek, sıfırdan yeni bir iş kurmak gibidir. Zaman ve emek gerektirir. Belirli bir portföy oluşturmak şarttır. 

Eğer sabit bir işyerinde çalışıyorsanız, karar verdiğiniz iş için öncelikle yarı zamanlı emek harcayarak hazırlık yapabilirsiniz. Bir yandan işinizde çalışıp maddi güvencenizi sarsmadan, freelance işiniz için müşteri portföyü oluşturabilirsiniz. 

Bu bir günden diğerine olmayacaktır. Aylarca hatta yıllarca sürebilir. Hali hazırda aktif olan freelance ajanslarına kaydolmakla işe başlayabilirsiniz. İmkanınız olursa özel müşterilerle de çalışabilirsiniz ancak bunun dezavatajlarına değineceğim. Freelance Çalışmanın Olumsuz Yanları

Sabit bir geliri yoktur

Freelancer olarak evden çalıştığınızda, eğer bir firma işe devamlı bir sözleşmeniz yoksa; işiniz sadece gelen siparişlere kalmıştır. Ayda tek bir sipariş de alabilirsiniz, haftada bir de daha fazla da. Bu düzensizliği göz önünde bulundurarak parasal durumunuzu ayarlamakta fayda var. Daha fazla kazandığınız zamanlarda, kötü günleri düşünerek kenara biraz para koymak fena bir fikir değil gibi:)

Dolandırılma olasılığı yüksek

Ne yazık ki bu hem freelancer, hem de işverenler için geçerli. Hem siz ödemenizi alamayarak veya eksik alarak dolandırılabilirsiniz; hem de ahlaklı çalışmayan bir freelancer'a iş veren işini alamayarak dolandırılabilir. Aslında bundan korunmanın en iyi yolu karşılıklı sözleşme yapmaktır ama ufak işlerde bu çok da pratik olmaz. 

Freelancer olarak tavsiyem, ödemenizi işi teslim etmeden önce talep etmeniz. Bu şekilde paranızın peşinde koşmaktan kurtulursunuz. Uzun vadeli çalışacağınız işlerde ise sözleşme yapma yollarınız arayın.

Bu konuda bir ikinci tavsiyem ise ufak miktarlarda iş alarak müşteriyi tanımaya çalışmak. İş ahlakı, geri dönüşleri, ödeme konusundaki tavrı nasıl bu konulara dikkat edin. Ancak güvenebileceğinize inanırsanız daha büyük siparişler alın. 

Sigortanızı kendiniz ödemek zorundasınız

Bir şahıs firması kurup sigortanızı kendiniz ödemek durumundasınız. Sabit gelir garantisi olmayan bir işte, sabit ödeme zorunluluğu olan sigorta ve vergi gibi masrafları göz önünde bulundurmalısınız. Kazancınızın bir kısmını bu masraflara ayırmanız yerinde olur.

Okuduğum bir araştırmaya göre en çok kazandıran freelance işler grafikerlik, tasarım, SEO, kodlama gibi meslekler. Bu yeteneklere ve bilgiye sahipseniz oldukça iyi bir aylık kazanç sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında seslendirme, call center gibi işler de fena sayılmıyor. Bu ara gözde bir çevrimiçi iş sanal asistanlık. Birkaç kişi ile çalıştığınızda hem düzenli bir gelir, hem de devamlılığı olan bir iş olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi en düşük geliri olan freelance iş makale yazarlığı 👎. Bir ek gelir getirisi olsa da, kelime başına ödenen ücretler çok düşük. Siz emeğinizin karşılığı olan fiyatı isteseniz bile ödemeye hazır olan kişi çok az. Ne yazık ki makale yazdırmak isteyenler en az masrafla en kaliteli yazılmış makaleleri almak istiyor. Bunun için harcanan emeği ve zamanı hiç akıllarına getirmiyorlar. 

Avusturya'da Arbeiterkammer denen bir kurum var iş kurmak isteyenlerin veya çalışanların ücretsiz başvuru yapabilecekleri. Mutlaka Türkiye'de de yasal yollar hakkında sizi bilgilendirecek kurumlar vardır. Ana geçim kaynağınız olarak freelance yolunu seçmeden önce tüm bilgileri edinmeniz yararınıza olacaktır. 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Çevrimiçi Çalışarak Para Kazanmak

Evde Çalışırken Motive Olmanın Yolları

Çıldırmadan Ev Ofisi ve Evdeki Çocukları Nasıl İdare Ederim?6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. faydalı bir yazı olmuş. evde çalışmak güzel dursa da sıkıntıları çoktur bence. anlattıklarınıza göre o şeyler için önlem almak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii her işin zorlukları var. Evde de çalışılsa belirli kriterleri yerine getirmek lazım.

   Sil
 2. bir de evde çok yemek ve uyumak var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru, o senin alanına giriyor benim pek vaktim kalmıyor uyumaya :)

   Sil
 3. Blogdan para kazansak da hiç öyle şirketlerle muhatap olmasak keşke :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi olurdu. Maalesef evde sadece blogla kazanılmıyor ancak blog alan adı filan o masraflar çıkıyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski