The Painted House-Boyalı Ev-John Grisham


The Painted House Konusu

 John Grisham 'ın "The Painted House" (Türkçe 'si Boyalı Ev, Almancası Die Farm) romanı, 1950'lerin Amerika'sında, küçük bir kasaba olan Arkansas'ta geçiyor. Kitap, yazarın çocukluğuna dayanarak yazılmış bir kısmi otobiyografik roman olarak kabul ediliyor.

Roman, ana karakter olan yedi yaşındaki Luke Chandler' ın, ailesinin pamuk tarlalarında çalışan fakir bir aile olduğu çocukluğunu anlatıyor. Luke' un yaz tatili boyunca yaşadığı olayları konu alan kitap, arkadaşı olan ve Meksikalı tarım işçileriyle birlikte çalışan küçük arkadaşı için endişelenen Luke' un gözünden anlatılıyor.

Ancak, sıradan bir yaz tatili, kasabada bir dizi gizemli olayın meydana gelmesiyle beklenmedik bir şekilde değişir. Tarlalarda bir cinayet işlenir ve kasaba bir anda polisler, avukatlar ve gazeteciler tarafından istila edilir. Luke, yaşadığı kasabanın karanlık sırlarını keşfederken, hayatının en büyük macerasını yaşar.

Kitap, aile, dostluk, ırkçılık, adalet ve sınıf farklılıkları gibi temaları ele alır ve John Grisham' ın sıradan insanların hikayelerini anlatma yeteneğinin öne çıktığı bir eser. Luke' un anlatımı insanın içini ısıtan bir çocuk saflığı ile okura yansıyor.

John Grisham


Aslında genel tarzından oldukça farklı bir kitap benim için de sürpriz oldu. John Grisham'ın kitapları genel olarak hukuk ve suç türlerinde yazılmış gerilim romanları ve dava konulu romanları sevdiğim için yazarın kitaplarını buldukça okumaya çalışıyorum. Geçtiğimiz yıl bitpazarından birkaç kitabını almıştım ve boyalı ev de aralarındaydı. İyi ki de bu tesadüf oldu ve kitabı okuyabildim.

John Grisham kitaplarının karakterleri genellikle avukatlar, hakimler, jüri üyeleri, polis memurları ve diğer yasal figürlerdir. Grisham'ın kitapları, yasal sistem içindeki adalet, yolsuzluk, haksız yargılama ve suç işleme gibi konuları ele alır.

Grisham' ın yazım tarzı, hızlı tempolu ve sürükleyici bir anlatıma sahiptir. Kitapları genellikle olay örgüsü ve karakter gelişimi üzerine kuruludur ve okuyucuyu sürükleyici bir maceraya çekmek için gerilim ve heyecan unsurlarını kullanır.

Grisham, ayrıca sıradan insanların hikayelerini anlatmada da başarılıdır. Kitaplarında karakterlerin duygusal durumlarına ve çatışmalarına önem verir. Yazarın kitapları ayrıca toplumsal konulara da değinir, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yargı sisteminin zayıf noktaları ve sosyal adaletsizlik konularında eleştirel bir yaklaşım sergiler. Bu kouda oldukça donanımlı bir yazar.

John Grisham' ın kitapları genellikle çok satanlar listesinde yer alır ve birçok kez filme uyarlanmıştır.

Yazardan okuduğum diğer kitaplar:

Das Manuskript

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Grisham, ayrıca sıradan insanların hikayelerini anlatmada da başarılıdır. Bu tür yazarları seviyorum

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski