Das Manuskript - John GrishamHerkese merhaba. Bugün sizinle yine bir cinayet romanını paylaşmak istedim. John Grisham' dan Das Manuskript (Camino Island) bugünkü kitap tavsiyelerinin konuğu. 


 Kitabın Özeti (Spoiler İçerir)

Başarılı yazar Mercer Mann, harika kitap tanıtım turunu Camino Adası'nda son bir kez görünerek bitirmek istiyor. Orada, Bruce Cable kitapçı "Bay Books"u işletiyor; bu dükkan aynı zamanda adanın kültürel merkezi. Planlanan okumanın arifesinde Bruce, edebi çevresi için Mercer'in elbette yıldız konuğu olduğu büyük bir parti verir. Ama gerçekte herkes, popüler tatil adasına tehditkar bir şekilde yaklaşan kasırga Leo' yu düşünüyor. Ertesi gün, felaket kaçınılmaz görünüyor ve adanın tahliyesi emrediliyor. Bruce ve şu anda kitapçıda yardım eden öğrenci Nick Sutton da dahil olmak üzere sadece birkaç yerli adada kalır.


Leo tüm gücüyle saldırır, hemen birkaç kişi fırtınada hayatını kaybeder. Aynı zamanda adada kalan yazar Bob Cobb' un da katıldığı Bruce ve Nick, arka bahçesinde ölü bulunan en çok satan kitapların yazarı Nelson Kerr'in evine giderler; görünüşe göre uçan bir dal onu öldürmüştür. Ama Nelson fırtına sırasında gecenin bir yarısı neden bahçedeydi? Polis adadaki kaostan bunalır, bu yüzden üç arkadaş önce cesedi koruma görevi üstlenir. Bu arada, Nick Kerr'in evinin etrafına bakar ve oturma odası ve banyoda şüpheli kan lekeleri bulur. Daha sonra Kerr'in kafasına tekrar baktığında, görünüşe göre üç vuruş olduğunu fark eder. 

Ne kasırga tarafından boğulmuş ada polisi ne de Florida Eyalet Polisi iddia edilen cinayete aşırı ilgi göstermediğinde, Bruce, Nelson' ın kız kardeşi Polly ile birlikte ölümü araştırmak için gizemli bir güvenlik firmasına gider. 


Bruce Cable serisinin devamı

Kitap Bruce Cable serisinin devamı. Tabii ben bilmediğim için okumaya yine ikinci kitaptan başladım:) Ama konu tek kitapta da anlaşılıyor mutlaka seriyi okumak gerekmiyor.


Çok satan kitapların yazar John Grisham genelde sevdiğim bir yazardır. Ancak aslında ilginç bir hikayeyi biraz fazla detaylandırarak ve olaydan olaya geçerek karmaşıklaştırmış. Bunun dışında cinayet romanı olarak konu güzel diyebilirim.

John Grisham' ın özgeçmişi

Görsel: spiegel.de


Avukattan çok satan yazara: En çok satan kitapları “Jüri”, “Şirket” ve “Dosyalar” ile Amerikalı yazar John Grisham, 1980'lerde yazdığı kitaplarla fırtınalar estirdi. O zamandan beri neredeyse her yıl güvenilir bir düzenlilik ile yeni bir roman yayınladı. Buna ek olarak, diğer türler de denedi ve diğer şeylerin yanı sıra aile romanları ve gençler için kitaplar yazdı. 1955 yılında ABD'nin Arkansas eyaletinde doğan John Grisham, beş kardeşin ikinci çocuğuydu ve mütevazı koşullarda büyüdü. Daha sonra çocukluk anılarını aile romanı "Bir Boyalı Ev" de işledi. Muhasebeci olarak eğitim gördükten sonra hukuk okudu ve ardından on yıldan fazla bir süre avukat olarak çalıştı. Aynı zamanda, Demokrat Parti için Mississippi Temsilciler Meclisine taşındı. Avukat olarak çalışırken, ilk çalışması A Time to Kill'e ilham veren on iki yaşındaki bir kızın dokunaklı hikayesini duydu. Bu kitap 1989'da ABD'de ve üç yıl sonra Almanya'da Die Jury adıyla basıldı. Bu noktada John Grisham da aynı yolu izlemiş ve 1991 yılında "The Firm" adlı romanıyla ABD'de en çok satan romanını yayınlamıştı. Bu iki en çok satanlar ve onun takip eden romanları "The Files", "The Client" ve "The Chamber" başarılı film uyarlamalarının temelini oluşturdu. Hukuki gerilim romanlarının dünya çapındaki başarısından sonra, John Grisham edebi çalışmalarını diğer türlere genişletti. 2001'deki otobiyografik roman "A Painted House"u, "Bleachers" gibi diğer aile ve spor romanları izledi. 

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Birinci Tekil Şahıs - Murakami

Herz Aus Glass- Nora Roberts

Altın Arayıcısının Kızı-Nora Roberts6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazarı bilmiyordum sanırım, tanıdık gelmedi. Hayat hikayesi ilginçmiş, kitapları güzel gibi. :)

  YanıtlaSil
 2. pek severim bu yazarı da film uyarlamalarını da :)

  YanıtlaSil
 3. It's very interesting novel! I like detective books.

  YanıtlaSil
 4. Ben de kitap kapağını sevdim yaa. Sevgiler…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapak ortadaki resim gerisini ben yaptım uygulamayla 🙈🙈🙈

   Sil
 5. Yazarı biliyordum ama bu seriyi ya da bir kitabını okumadım. Bilgilendirme için teşekkür ederim canım:)
  Genelde bizim evde cinayet romanlarını eşim okuyor ona öneririm olmazsa:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski