Olivia Newton John Yaşamı ve Kariyeri 

Olivia Newton-John, İngiliz-Avustralyalı şarkıcı, oyuncu ve aktivisttir. 26 Eylül 1948'de İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu.

Ailesi, Olivia 5 yaşındayken Avustralya'ya taşındı. Genç yaşta müziğe ilgi duymaya başladı ve 1963 yılında bir televizyon yarışmasında şarkı söyleyerek ilk kez kameraların önüne çıktı. Daha sonra müzikal sahnelere çıkmaya başladı ve Avustralya'da popüler bir şarkıcı haline geldi.

1970'lerin başında Olivia Newton-John, Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir çıkış yakaladı. "If Not for You", "Let Me Be There" ve "I Honestly Love You" gibi hit şarkılar yayınladı ve Grammy Ödülleri kazandı. Ayrıca, "Grease" filminde başrol oyuncusu olarak yer alarak film müziklerinde yer alan "Summer Nights", "You're The One That I Want" ve "Hopelessly Devoted to You" gibi hit şarkıları söyledi.Olivia Newton-John, kariyeri boyunca 4 Grammy Ödülü, 4 Amerikan Müzik Ödülü, 2 Country Müzik Ödülü ve 18 Billboard Müzik Ödülü kazandı. Ayrıca, çeşitli filmlerde ve televizyon dizilerinde rol aldı ve 1980'lerde aerobic videolarıyla da tanındı.

Olivia Newton-John ayrıca kanser araştırmaları ve tedavileri için de aktif bir aktivisttir. Kendisi, 1992 yılında meme kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavi gördü ve sonraki yıllarda kanser araştırmaları için sık sık bağış toplama kampanyalarına katıldı.

Olivia Newton-John, sanat kariyeri boyunca milyonlarca hayran kazandı. Sanatçı ne yazık ki 8 Ağustos 2022'de kanserle mücadelesine yenilerek yaşamını yitirdi.


Bu konular da ilginizi çekebilir:

Vladimir Volegov

Mikis Theodorakis

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Eski sanatçıların, müziğin tadı hiç yok artık. Teşekkürler anımsattığın için:)))

  YanıtlaSil
 2. Grease ne güzel filmdir... Hiç bıkmadan defalarca izlemişliğim var ♥

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir kadındı ama en çok gözlerinin ışıltısını severdim.

  YanıtlaSil
 4. Başarılarla dolu bir yaşam sürmüş. Bağış kampanyalarına katılmış. Güzel izler bırakmış. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Emeğine yüreğine sağlık Deryacığım 😍🌺🤚

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski