The Other Einstein- Diğer Einstein - Kitap Tavsiyesi

 Aslında okuduğum kitapları sırasıyla eklemeye çalışıyorum. Epeyce de birikti taslaklarda ama yeni okuduğum iki kitap hakkında arka arkaya iki yazı okuyacaksınız. Beni o kadar etkiledi ki bu kitaplar, henüz bu heyecan canlıyken paylaşmak istedim. Daha önce yazmıştım, okuldayken fizik hiç sevmediğim bir dersti. Ama bu yaşımda artık fizik, bilim teknik, yeni gelişmeler, uzay çok ilgimi çekiyor ve severek belgesel izliyorum. Herşey aklımda kalmıyor 👀👀👀 yaş da ilerledi tabii ama çok şey öğreniyorum:)

Eski yazılarımdan birinde sempatik tipi ile de ilgi çeken, yirminci yüzyılın dahi fizikçisi Albert Einstein hakkında yazmıştım. Yazımı okumadıysanız burdan ulaşabilirsiniz: Karadelik-Çekilen İlk Resim ve Albert Einstein

İşte bu deha hakkında tüm düşüncelerimi kökünden değiştiren iki kitap okudum. Biri gerçek kaynaklara dayanarak yazılan bir roman, diğeri ise fiktif bir eser.

Görsel: Wikipedia


İlk olarak Einstein' ın ilk eşi Mileva Maric Einstein hakkındaki kitaptan başlamak istiyorum. 

Albert Einstein'ın ilk eşi Mileva Maric, ailedeki gerçek dahi miydi?

Bu roman, Mileva Maric'i izafiyet teorisinin ilk kez keşfedilme öyküsünün merkezine yerleştiriyor. Nobel ödüllü kişinin ilk karısı, bilimsel başarılarında etkili oldu. Marie Benedict, Albert Einstein'ı tamamen farklı bir bakış açısından gösteren nefes kesici bir aşk ve özgürleşme öyküsünün izini sürüyor.

Zürih 1896: Sırbistan'da varlıklı bir ailenin kızı olarak büyüyen Mileva Maric, teknik okulda okumasına izin verilen ilk kadınlardan biridir. Hırslı genç kadın, tüm önyargı ve direnişlere rağmen, kısa sürede kendi alanının en iyilerinden biri haline gelir. Matematik konusundaki büyük yeteneği, öğrenci arkadaşlarından biri olan karizmatik fizik öğrencisi Albert Einstein'ın da dikkatini çeker. İkili bilim hakkında fikir alışverişinde bulunur, aşık olur ve bir çift olur. Birlikte, başlangıçta büyük ölçüde eşit bir temelde görelilik teorisi üzerinde çalışırlar. Ancak Mileva hamile kaldığında ve ortak araştırmaları kamuoyunun ilk dikkatini çektiğinde, bugün hala parlak bir dahi olarak dünyaca ünlü olan kocasının gölgesinde giderek daha fazla görünmez hale gelir.

Görsel: Wikipedia


Wikipedia' da yer alan bilgilere göre de, Einstein' a Nobel ödülü kazandıran çalışmanın orjinal metni Mileva' nın el yazısı ile yazılmış ve altında Einstein-Marity (Mileva' nın kızlık soyadı Maric' in Macarca yazılımı) imzası var.

Ne yazık ki, bilim dünyasında değerli işler yapabilecekken aşkının peşinden gidip hayalindeki hayatı yaşayacağına ev, temizlik, çocuk bakımı gibi işleri yapmak zorunda kalarak bir tuzağa düşmüş. Yazılanlar doğruysa Albert Einstein pek çok kez onu kandırıp çalışmalarını kendi adını koyarak yayınlatmış ve onu pek çok kez başka kadınlarla aldatmış. Evlilik dışı ilk çocukları dünyaya gelince yanına almak istememesi ise tamamen insanlık dışı bir davranış. 

Yazar Marie Benedict, romanı ikilinin ölümlerinden sonra ortaya çıkan mektupları, günlükler ve einsteinfoundation' daki bilgilerden faydalanarak hazırlamış. Oldukça üzdü beni okurken bu ziyan olmuş hayat. Mutlaka tavsiye ederim, okunup ibret alınacak pek çok şey var; özellikle de biz kadınlar için.

Kitabın ingilizce orjinalini Amazon da bulabilirsiniz.

Marie Benedict HakkındaMarie Benedict, önde gelen iki hukuk firmasında on yılı aşkın deneyime sahip bir avukattır. Kadınların gizli tarihi hikayelerini ortaya çıkarmak onun yaşam amacı. Misyonu, geçmişten tarihin en önemli, karmaşık ve büyüleyici kadınlarını ortaya çıkarmak ve onları, katkılarının genişliğini ve günümüz meselelerine getirdikleri içgörüleri nihayet algılayabileceğimiz günümüzün ışığına çıkarmaktır.


THE OTHER EINSTEIN ile, kendisi de bir fizikçi olan Albert Einstein'ın ilk karısının öyküsünü ve onun teorilerinde oynamış olabileceği rolü anlatan, tematik olarak bağlantılı  tarihsel roman da bu misyonun ilk adımı. Bu serideki bir sonraki roman, Ocak 2018'de yayınlanan USA Today'in en çok satan CARNEGIE'S MAID'i.


Bunu takip eden kitap, New York Times'ın en çok satan kitabı ve Barnes & Noble Kitap Kulübü ODADAKİ TEK KADINI Seçti, parlak mucit Hedy Lamarr'ın 2019 Ocak'ta yayınlanan hikayesi. LADY CLEMENTINE, 2020 Ocak'ta, hikaye Clementine Churchill'in inanılmaz eseri yayınlandı ve uluslararası en çok satanlar listesine girdi.


Bir sonraki romanı, Instant NYTimes ve USAToday'in en çok satanlar listesine giren THE MYSTERY OF MRS. CHRISTIE, 29 Aralık 2020'de yayınlandı. NYTimes'ın en çok satanlar listesine giren ve Good Morning America Book Club THE KİŞİSEL KÜTÜPHANEYİ SEÇEN yetenekli Victoria Christopher Murray ile ortak yazdığı ilk kitabı 29 Haziran 2021'de yayınlandı. GİZLİ DAHİSİ, DNA'nın yapısını keşfeden, ancak araştırmaları Crick ve Watson tarafından izni olmadan Nobel Ödülü'nü kazanmak için kullanılan parlak İngiliz bilim adamı Rosalind Franklin hakkındadır.


Ve Ocak 2023'te, tarihin en kötü şöhretli kız kardeşlerinin - güzel, zeki, eksantrik Mitfords - Nazilerin hem lehinde hem de onlara karşı II. . Haziran 2023'te Victoria Christopher Murray ile ortak yazdığı bir sonraki romanını, anında NYTimes'ın en çok satanı THE FIRST LADIES'i yayınladı.


Heather Terrell adını da kullanarak yazan Marie ayrıca The Chrysalis, The Map Thief ve Brigid of Kildare adlı tarihi romanları yayınladı. Marie'nin romanları yirmi dokuz dile çevrildi. 

Kaynak: https://www.authormariebenedict.com/about-marie.html

Bu kitap da ilginizi çekebilir:

Mrs. Einstein

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Çok ilginç gerçekten, hiç duymamıştım. Einstein'dan bunu beklemezdik. Her zaman önce insanlık gelir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru. Büyük bir bilim insanı olabilir ancak insanlık yönü tartışılır.

   Sil
 2. buna da bakayım hımmm ne güzel konu :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski