Mrs. Einstein - Kitap Tavsiyesi

fraulein-einsteins-universum

Bir önceki yazımda Albert Einstein' ın ilk eşi ve belki de arka plandaki dahi Mileva Maric' le ilgili okuduğum kitaptan bahsetmiştim. Kitap gerçek kaynaklara dayanarak yazılmış bir romandı. Bu kez de tamamen hayal ürünü bir romandan bahsetmek istiyorum. 
Gerçek olan kısmı, Albert ve Mileva üniversite öğrencisi iken Mileva hamile kalır ve bir kız çocuk dünyaya getirir. Ancak Albert evli olmadıkları ve meslek hayatına gölde düşüreceği için kızın Mileva' nın ailesinin evinde kalmasını ister. 


İşte orjinal adıyla Mrs. Einstein, kaderi hala tam olarak belirlenememiş olan Lieserl Einstein hakkında kurgu bir roman. Lieserl Einstein yaşayıp babası gibi bir dahi olsaydı nasıl olurdu temasının üzerine yazılmış çok ama çok ilginç bir kitap. 
Mileva' nın anılarından da yola çıkarak iki dahinin çocuğunun da dahi olması herhalde olasılığı yüksek bir şey olurdu. Gerçi bir oğulları mühendis olmuş ama küçük oğulları ne yazık ki şizofreni hastalığı yüzünden akıl hastanesinde hayatını yitirmiş.
Mrs. Einstein okurken kimi zaman gülümsetecek, kimi zaman gözlerinizi dolduracak bir kitap. Lieserl, bir akrabalarının yanında büyürken ailesi hakkındaki gerçeği öğrenince babasından intikam almaya and içer. Çok akıllı ve fizikle ilgili bir çocuktur. Tüm hayatı bu intikam arzusu ile geçerken, özel yaşamında büyük aile dramları da yaşayacaktır.
Gerçek yaşamda da Albert Einstein' ın böyle bir kalpsizliği nasıl yapabildiğini aklım almıyor. O dönemin koşulları, para açısından bağımlı olduğu ailesinin baskısı, mesleki kaygılar neden olmuş olabilir ancak yine de çok az insanın yapabileceği bir şey bence.  
İlk önce yaşasaydı nasıl olurdu konulu bir kitap olması beni şaşırttı. Ama daha sonra neden olmasın, hayal gücünün sınırı yok dedim ve okudum. İyi de yapmışım. Mutlaka hem The Other Einstein, hem de Mrs. Einstein kitaplarını tavsiye ederim. 

 
Kitabın orjinalini amazon' da bulabilirsiniz.

Anna McGrail Kimdir?
Anna McGrail yazar ve editör olarak çalışıyor. İki romanın, radyo oyunlarının (bunlardan biri The Nineteenth List, Prix Italia'ya aday gösterildi) ve birkaç kurgusal olmayan kitabın yazarıdır.

Annelik, evlilik ve cesur bir Tirol çocuğunu anlatan A Life in 26 Letters adlı kitabı 2019'da çıktı.

Liverpool'da doğdu ve şimdi Brighton'da yaşıyor.

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. hımmm pekiiii ilginç bir konuuu keyifle okunabilirmiş :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet bu da ilginç ve akıcı bir dilde yazılmış 😊

      Sil
Daha yeni Daha eski