Öyle Bir Geçer Zaman Ki ...

 Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Böyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Birden dursun istersin

Seneler olunca mazi

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Böyle bir geçer zaman ki

Günlere bakarsın katı katı

Üzerine çekersin perde

Yoldan geçenler var da

Her akşam gelenler nerde?

Günlere bakarsın katı katı

Üzerine çekersin perde

Yoldan geçenler var da

Her akşam gelenler nerde?

Kara yazı yazıldı sanma

İnsanın da kaderi böyle

Böyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Böyle bir geçer zaman ki

Bir cevap buldun mu sorulara?

Yiğitlik de var yine serde

Nasıl gaddar seneler

Geçiyor durduğu yerde

Bir cevap buldun mu sorulara?

Yiğitlik de var yine serde

Nasıl gaddar seneler

Geçiyor durduğu yerde

Sana kara yazıldı sanma

İnsanın da kaderi böyle

Böyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Öyle bir geçer zaman ki

O nedir seni kızdıran?

Memnun edeceği yerde

Bak bir garip diyor ki

Nerede o yarim nerde

O nedir seni kızdıran?

Memnun edeceği yerde

Bak bir garip diyorki

Nerede o yarim nerde

Anılara kapılıp kanma

Dünyanın da düzeni böyle

Böyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Öyle bir geçer zaman ki

Dediğim aynıyla vaki

Birden dursun istersin

Seneler olunca mazi

Öyle bir geçer zaman ki

Erkin Koray

Gençliğimizden bir yaprak daha düştü... Geceleri yatmadan mutlaka bir şeyler okurum. Telefonumda okuduğum kitabı kapatıp şöyle bir Twitter' a bakayım dedim ve acı haberi gördüm. Öyle bir geçer zaman ki, Arapsaçı, Fesuphanallah, Sevince gibi unutulmaz şarkılarını defalarca dinlediğimiz gençliğimizin değerli sanatçılarından biri daha olan Erkin Koray aramızdan ayrılmış 😞. 

En sevdiğim şarkısı sizlerle de sözlerini paylaştığım öyle bir geçer zaman ki şarkısıydı. Yıllar geçse de güncelliğini koruyan bir şarkı ve geçip giden hayatı en güzel anlatan şarkılardan da biri bence. Erkin Koray benim için Barış Manço, Cem Karaca, İlhan İrem gibi sevdiğim sanatçılar arasındaydı. Çok üzgünüm, nur içinde yatsın, ışıklar yoldaşı olsun.

Görsel: Cumhuriyet gazetesi

Erkin Koray' ın Yaşamı

Erkin Koray (24 Haziran 1941, Kadıköy, İstanbul doğumlu), önemli bir Türk rock, hard rock ve Anadolu rock sanatçısıdır. Kendine özgü katkılarıyla psychedelic rock, hard rock türlerine damgasını vurmuş ve birçok geleneksel Türk halk şarkısını yeniden yorumlayarak müziğin sahnesine iz bırakmıştır.

Koray'ın özgün eserleri, Doğu ve Batı müzik öğelerini bir araya getirerek diğer müzisyenleri büyük ölçüde etkilemiştir. "Cemalim" ve "Köprüden Geçti Gelin" gibi Türk halk şarkılarının yorumlarını içeren eserleri ile Türk halk müziği ile "Nihansın Dideden" ve "Kıskanırım" gibi Türk sanat müziği eserlerini Anadolu rock tarzıyla birleştirerek ön plana çıkmıştır.

Geniş bir portföyde yer alan eserleri arasında "Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke)," "Estarabim" ve "Çöpçüler" gibi eserler Arapça-rock etkilerini taşırken, "Mesafeler" ve "Yağmur" gibi eserler psikedelik rock sınırlarına taşınmıştır. Ayrıca "Krallar," "Akrebin Gözleri" ve "Öfke" gibi eserlerle metal müziğe de yönelmiştir. Söylenene göre, bağlama sesini artırmak ve rock müziğinde kullanmak amacıyla bağlamayı elektrikli hale getiren kişi olarak da bilinir. Bu icadının 1960'ların sonlarına doğru gerçekleştiği söylenir.

Erkin Koray, 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul'da doğdu. Müzik öğretmeni annesi Vecihe Koray'dan piyano dersleri aldı ve daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi'nde eğitim gördüğü 1950'lerin ikinci yarısında, arkadaşlarıyla kurduğu Erkin Koray ve Ritimcileri adlı amatör bir grupla dönemin şarkılarını çalmaya başladı. Bu dönem, müzikal yolculuğunun erken aşamalarını işaret ederken, yarı amatör yarı profesyonel performanslarla 1960'ların başlarına kadar devam etti.

Müzik Kariyeri

1962 yılında çeşitli mekanlarda sahne alırken, ilk 45 devir/dakika plak kaydını gerçekleştirdi. "Bir Eylül Akşamı" ve "It's So Long" adlı İngilizce şarkıları içeren bu single, ancak 1966 yılında yayımlandı. Askerliğini 1963-1965 yılları arasında Ankara'da Türk Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası'nda solist ve gitarist olarak yaparken, 1966 yılında ise Almanya'nın Hamburg şehrine giderek The Hiccups adlı Alman bir grupla 2,5 ay çalıştı. Türkiye'ye döndüğünde ise The Hiccups'ta beraber çalıştığı bas gitarist Bernhard Weber'i yanına alarak gitarist İlder Tokcan ve Fikret Zolan ile yeni bir grup kurdu. Bu dönemde saçlarını uzatmaya başladı ve Türkiye'de beat müziği temsil eden isimlerden biri olarak tanındı. 1966 yılında İngilizce şarkılardan oluşan bir extended play çıkardı. Ancak bu plak sınırlı sayıda sattı.

1967 yılında yayımladığı "Kızları da Alın Askere" ve "Aşk Oyunu" adlı parçalarla büyük başarı yakaladı. Özellikle "Kızları da Alın Askere" şarkısı, Erkin Koray'ı geniş kitlelere tanıtma noktasında önemli bir rol oynadı ve sıkça Türkçe sözlerle söylenen ilk Türk rock şarkısı olarak kabul edilir. Bu şarkı, bir gece kulübünde sahne alırken keşfedildi, gece yarısında stüdyoya gidilerek hızlıca kaydedildi ve yaklaşık 800,000 adet satış rakamına ulaştı.

1968 yılında Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasına katıldı. Yarışmada 4. olarak dikkat çekti ve "Meçhul" ve "Çiçek Dağı" adlı enstrümantal eserlerle sahne aldı. Bu yarışma sonrasında bu şarkılar bir plak şirketi tarafından 800,000 adet gibi yüksek bir tirajla yayımlandı.

Bu ilk başarının ardından 1960'ların sonlarında "Anma Arkadaş," "Hop Hop Gelsin," "Sana Bir Şeyler Olmuş" ve "Seni Her Gördüğümde" gibi hit parçalara imza attı.

1970'ler

1969 yılında Erkin Koray, Türkiye'de yeraltı müzik hareketinin öncülerinden olan Yeraltı Dörtlüsü adlı bir grup kurdu. Sedat Avcı (davul), Aydın Şencan (gitar) ve Ataman Hakman (bas gitar) adlı müzisyenlerden oluşan grup, Koray'a eşlik etti. Grup, 1970 yılı Ocak ayında İstanbul Kent Sineması'nda ilk konserini verdi. Konserin ilk bölümünde Cream, Jethro Tull ve Pink Floyd gibi ünlü rock gruplarının şarkılarını çaldılar, ardından Koray'ın kendi şarkılarına geçtiler. Ancak Koray'ın Avrupa'ya gitme kararı almasının ardından grup dağıldı.

Mayıs 1971'de Erkin Koray, Hey dergisinde çalışan arkadaşı Arda Uskan ile birlikte Cannes Film Festivali'ne katıldı. Festival sırasında John Lennon ve Yoko Ono tarafından çekilen "Apoteothisis" adlı kısa bir filmi izlediler ve ardından Lennon ile bir buluşma ayarladılar. Bu buluşma, yaratıcı bir alışverişe ve müzik ile sanat konularındaki tartışmalara dönüştü.

1971 yazının sonuna doğru Türkiye'ye dönen Erkin Koray, Super Group adını verdiği yeni bir orkestra kurdu. Yine Sedat Avcı ile işbirliği yaptı, ayrıca Alman bas gitaristi Jerzy Ziembrowski'yi gruba dahil etti. Super Group, yeraltı ve psikedelik müzik yapmayı amaçlıyordu. Bu dönemde "Yağmur / Aşka İnanmıyorum" ve "Sen Yoksun Diye / Goca Dünya" gibi şarkıları kaydettiler. Ancak Koray'ın tekrar Avrupa'ya gitme planları nedeniyle grup dağıldı.

Ağustos 1972'de Koray, Bunalımlar grubundan Aydın Cakus ve Nur Yenal ile Özkan Uğur'u da kadrosuna kattığı yeni bir grup olan Ter'i kurdu. Grupla birlikte Kasım ayında "Hor Görme Garibi / Züleyha" adlı single'ı yayımladı. Ancak Ankara'da verilen bir konserde gitar telinin kopması üzerine sahneden ayrıldı ve bu olayın ardından gruptan uzaklaştı, daha sonra grupla sahne almadı.

1970'ler boyunca Koray, "Anma Arkadaş," "Hop Hop Gelsin" ve "Sana Bir Şeyler Olmuş" gibi başarılı hitleri üretmeye devam etti. Aynı zamanda yeraltı ve psikedelik müzikle ilgilenmeye devam etti.

1980'ler

1982 yılında Koray, "Benden Sana" adlı albümü yayımladı. "Meyhanede," "Öyle Bir Geçer" ve "Sayın Arkadaşım Osman" gibi şarkılarla albüm, imzasını taşıyan tarzı ile Hint müziği unsurlarını bir araya getiriyordu. Bir sonraki yıl "İlla Ki" adlı albümü yayımlandı ve hem yeni şarkılar hem de eski şarkıların yeni düzenlemelerine yer verdi.

Koray'ın Türkiye'ye dönüşü, kişisel zorluklarla geçen bir dönemin başlangıcını işaret ediyordu ve bu dönem 1985 yılında yayımladığı "Çukulata Kraliçesi'nde" yansıdı. Bu dönemin şarkıları, zorlukları ve mücadelesiyle yoğrulmuştu.

Erkin Koray, Türk rock ve Anadolu rock'ının öncülerinden biri olarak müzik sahnesinde büyük etki bırakmış ve kendi tarzını yaratmış bir sanatçıdır. Onun benzersiz sesi ve müzikal yenilikleri, Türk müziğine önemli katkılarda bulunmuştur.Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bugün Bize Olanlar Olmuş

Elveda Tina Turner

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Benim için değerli bir sanatçıydı! Ruhu huzur bulsun, yattığı yer incitmesin.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.
  Erkin Koray'ı kaybettiğimizi büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kendisinin Kanada Toronto'da yaşadığını bilmiyordum. Kendisine Allah rahmetiyle muamele eylesin, ailesi ve sevenlerine de sabr-ı cemil ihsan eylesin. Işıklar içinde huzurlu bir şekilde uyusun.
  Sağlıcakla ve esen kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Kanada da yaşadığını bilmiyordum. Nur içinde yatsın. Sevgiler ☺️

   Sil
 3. Allah rahmet eylesin. En bilinen şarkısını ben de severdim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhalde pek çok şarkısı biliniyor çünkü çok şarkıcı söyledi ve günümüze kadar geldi

   Sil
 4. en sevdiğim şarkısı bu benim de :)

  YanıtlaSil
 5. Çok çok kıymetli bir sanatçıydı.
  En çok "Sevince" ve bu şarkısını severdim.
  Şarkılarında ayrı bir hava vardı.
  İnsanı alıp götüren bir yandan da o anki zaman akışında bırakıp düşündüren, yaşatan. Işıklar içinde uyusun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşündüren şarkıları vardı gerçekten de. Müzikleriyle de birleşince tadına doyum olmazdı. Sevince de çok güzeldir 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski