Project Magi: Google'in AI (Yapay Zeka) Arama Motoru

magi-project


Medyada son zamanlarda çıkan haberlere göre Google, yakında arama motorunda metin yapay zekası da sunma baskısı altında. Magi'nin Mayıs ayı başlarında başlaması planlanıyor.

 Magi projesi (ing. magic project) kapsamında çok sayıda Google çalışanı, rakibi Microsoft'un Bing'e ChatGPT entegrasyonu ile hızla karşı koymak için çalışıyor. Görünüşe göre, satış kaybı tehdidi ek baskıya neden oluyor çünkü Samsung'un Android cihazlarında yeni varsayılan arama motoru olarak Bing'i kullanmayı planladığı söyleniyor.

Google Magi Projesi

Görünüşe göre Magi adı size sihri hatırlatmalı. New York Times, şirket içindeki kaynaklara atıfta bulunarak, Google'ın kullanıcıları ve sözleşmeli ortakları için hızlı bir şekilde bir çözüm "oluşturmak" istediğini bildirdi. Yüksek hız nedeniyle, yeni işlevler başlangıçta daha küçük bir kullanıcı grubuna ve yalnızca ABD'de kullanıma sunulabilir. Başlangıçta bir milyon kullanıcıdan bahsediliyor. Yıl sonuna kadar bu sayının 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca, proje birkaç aşamada planlanmıştır. Sonbahar kadar erken bir zamanda bir genişleme olabilir.Devam eden birkaç proje daha

ChatGPT'nin ortaya çıkışından sonra Google, AI sohbet robotu Bard ile hızlı bir şekilde bir alternatif sunmaya mecbur hissetti. Magi artık ChatGPT'nin rakip Microsoft'un arama motoruna entegrasyonuna bir tepki olacaktı. Magi projesine paralel olarak, tamamen yeni bir arama motoru üzerinde çalışılıyor. Gelecekte, bu, önceki arama sorgularına dayalı olarak kullanıcıya göre uyarlanabilir. Adeta gerçek bir insanla sohbet ediyormuş gibi hissettirmek bu programların hedefi.

Basında çıkan haberlere göre, Magi projesi zaten ChatGPT'den bilinen işlevleri içeriyor. Gelecekte, arama motoru diyalog biçiminde yanıt verecek, bağlamı tanıdığı için takip eden soruları yanıtlayabilecek ve ayrıca arama motorunun kaynak metinler oluşturmasını isteyen geliştiricilerin sorularını yanıtlamak için PaLM adlı Google yapay zekasını kullanacaktır.


Google'da rekabet korkusu

Hedefe ulaşmak için 160 tasarımcı, geliştirici ve süpervizör şu anda yalnızca Magi üzerinde çalışıyor. Mayıs ayındaki Google I/O geliştirici konferansında halka açık bir sunum planlanıyor.


Apple gibi, Samsung da şu anda Google arama motorunu akıllı telefonlarında ve tabletlerinde varsayılan olarak ayarlamıştır. Google, büyük üreticilerle yapılan sözleşmeler için ücret alıyor. Rapora göre Samsung söz konusu olduğunda, ciro üç milyar ABD dolarıdır ve bunun yerine varsayılan arama motoru olarak Bing kullanılırsa Google için bu durum ortadan kalkma tehdidi oluşturabilir. Apple ile bir sözleşme de bu yıl yenilenecek. Burada bile yaklaşık 20 milyar dolarlık satış var.


# Magic İngilizce Magi Almanca'da kullanılan yapay zeka projesinin isimleri. Ben google'i Almanca kullandığım için bu şekilde hazırladım ikisi de doğru:)

7 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Merhaba, google'a kilitlendik kaldık. Arada bir diğer arama motorlarına da göz atmak iyi olur aslında. Yapay zeka gelişmeleri de heyecan verici. Magiyle chatle tanışırız yakında 🙂 Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman Google a bir şey olmasın blogger platformumuz onda 🤣🤣🤣

   Sil
 2. Bilmiyordum bak ben bunu. Hala teknoloji özürlüyüm ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün yeni bir şey çıkıyor ben de takip etmekte zorlanıyorum 🤭🤭🤭

   Sil
 3. chati çok sevdim de magiye bakayım bi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Chat faydalı magi de herhalde ona benzer bir program olacak. Az kaldı çıkınca deneriz 🤭🤭🤭

   Sil
 4. Şu yapay zeka konusu hem eğlenceli gibi geliyor hem de azıcık tırsıyorum ben bu işten ahahahaa:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski