Buket Uzuner-Ateş - Tabiat Dörtlemesinin Son Kitabı
 

Buket Uzuner / Ateş

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Ateş adı ile basılan Buket Uzuner’in kitabı Everest Yayınevi tarafından nihayet çıktı. 472 sayfalık bu kitap 2023 basımı ve ilk basım olarak raflarda yerini alırken eser Türkçe olarak okuyucuların beğenisine sunulmuştur. Buket Uzuner / Ateş muhteşem tabiat dörtlemesi Su, Hava, Toprak serisinin dördüncü kitabı. Doğrusu bekleyiş oldukça uzun sürdü. Diğer kitapları soluksuz okuduktan sonra sürekli çıktı mı çıkacak mı diye takipteydim:)

Çağdaş Türk romancılarının en iyilerinden biri olan Buket Uzuner Türkiye’de bestseller olan kitaplara imza attığı gibi, dünyada da tanınan bir yazarımız. Hikayeleri çeşitli dergilerde yayımlanan yazarın aynı zamanda akademik kariyer yaparken bunu sonlandırdığı ve yazarlığa yöneldiği bilinmektedir.

Buket Uzuner Kimdir?

Buket Uzuner Kimdir diye soracak olursanız, tanımayanlar için kısaca bahsedeyim. Ankara doğumlu olan ve 1955 yılında dünyaya gelen Buket Uzuner çağdaş Türk romancıları arasında kabul edilmektedir. Hacettepe Üniversitesinde Biyoloji okuyan yazar bir süre gezi yazarlığı da yapmıştır. Çeşitli alanlarda çalışmış olan yazarın popülerlik kazandığı eseri İki Yeşil Su Samuru adındaki romanıdır.

Yazarın çeşitli dergilerde yayımlanmış eserleri vardır. Yazar 1997 yılında İstanbul Üniversitesi yılın romanı ödülünün de sahibidir. Buket Uzuner’in eserleri Türkiye genelinde en çok okunanlar arasında yer almaktadır. Yazarın çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Ateş Konusu

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Ateş Konusu bakımından modern Türkiye Mitolojisi ile bağ kurulabilir. Gazetecilik yapan Defne Kaman’ın Mardin’de çıkan bir yangında kaybolması ile başlayan eser onun aranmasını konu almaktadır.

Defne Kaman’ın yanında bir çocuk bulunmaktadır. Defne Kaman’ın kaybolmasının altında yatan nedenlerden biri onun öksüz sığınmacı çocuklara öğretmenlik yapması ve bu sebeple de bir süredir tehdit edilmesidir.

Defne Kaman aranırken birçok kişi seferber olur. Bu seferberlik sırasında ise Mezopotamya mitleri okuyucunun karşısına çıkmaktadır. Anadolu toprakları binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu süreçte kültürel etkileşimin insan toplulukları üzerinde ortak bir dil oluşturması ise önemli bir konudur.

Buket Uzuner’in kitabında kadim topraklarda yaşayan insanların kültürel bağları ve ortak hikayeleri kendine hayat bulmaktadır. Yazar Tabiat Dörtlemesi adı altında kaleme aldığı Ateş romanı ile tabiata saygılı yaşamanın önemini vurgulamaktadır.

Bilindiği gibi Tabiat Dörtlemesi iklim değişikliği üzerine yazılmış eserlerden oluşmaktadır. 21. Yüzyılın önemsenmesi gereken problemlerinden biri olan iklim değişikliği dünya genelinde tüm insanları ilgilendiren bir sorundur. Bu nedenle de her kesimden insanın konuya dikkat çekmesi oldukça önemlidir.

Buket Uzuner de eserinde konuya değinirken toplumsal bilincin oluşabilmesi açısından çeşitli kaynaklardan faydalanıyor. Bu eser de okuyucuyu bu yönde harekete geçirme kabiliyetindedir. Buket Uzuner Su, Toprak ve Hava eserlerine ek olarak Ateş kitabını yazarak dörtlemeyi tamamladı. Yazarı benim gibi çok seven okurlardansanız yeni kitapları merakla beklemeye başlayabiliriz artık:)

Yazarın okuduğum diğer kitapları:

İki Yeşil Su Samuru

Gelibolu

Yolda

Güneş Yiyen Çingene

Kumral Ada Mavi Tuna


1 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. İlgi çekici görünüyor, yazarı daha önce okumamıştım. :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski