Buket Uzuner - Hava - Toprak - Kitap Tavsiyesi

uyumsuz defne kaman ın maceraları

Biliyorsunuz daha önce Buket Uzuner' in Su, Toprak ve Hava serisinden Su kitabını okumuştum. Temmuz ayında Toprak ve Hava kitaplarını da okumama rağmen yazmayı unutmuşum :) Uyumsuz Defne Kaman' ın Maceralarını severek okudum. Serinin dördüncü kitabı Ateş henüz çıkmadı bildiğim kadarıyla. Çıkar çıkmaz onu da alacağım.

Buket Uzuner - Su

Buket Uzuner tam bir doğa ve hayvan aşığı. Su kitabında yunuslara vurgu yapmıştı. Toprak kitabında ise eski Türkler' in kadim Şamanlık geleneği ve doğanın sırlarına bol bol vurgu yapılıyor.
Bu macerada, bizim uyumsuz gazeteci kız Defne Kaman, Çorum' a tarihi eser kaçakçılığını araştırmaya gidip kayboluyor. Hemen sahaf Semahat ve Umay nine gelip olaya el koyuyorlar. Şaman olan Umay nine, hitit harabelerindeki geyiğin de yardımıyla Defne' yi bulmaya çalışıyor.
İlk kitapta da kullanılan Şamanlık bu kitapta daha bolca kullanılmış.


Üçüncü kitap Hava' da ise bu kez nükleer enerjiye karşı harekete geçiyor. Ancak bu kez durumu daha da tehlikeli çünkü engellemeye çalıştığı nükleer enerji santrali işinde karşısında olanlar güçlü kişiler. Kendisine dava açılıyor ve cümbür cemaat dava için Kayseri' ye gidiyorlar. Hikayenin bir yerinde yine Defne Kaman kayboluyor.

İlginizi çekebilir: Buket Uzuner - Yolda


uyumsuz defne kaman ın maceraları

Serinin en çok hangi kitabını sevdin derseniz, Su, en sevdiğim oldu belki de ilk okuduğum için. Toprak kitabını da Hava' dan daha çok beğendim ancak genel olarak bakacak olursak zaten hikayelerde eski Türkler, Şamanlık, Kutadgu Bilig şifreleri, hep bilinçli olarak kullanılmış. Her bir kitabı için birkaç yıl emek harcamış. Keşke yazarlar bu konularda daha çok yazsalar da, gençler merak edip öğrenseler Türk tarihi ile ilgili bu önemli dönemleri. Buket Uzuner, Türkiye' nin önemli yazarlarından biri. Dünyada da çok tanınıyor. Henüz hiç bir Buket Uzuner kitabı okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz bana göre. Hep aynı tarzda yazmadığı için de herkese uyabilecek bir kitabı mutlaka vardır.
Ateş kitabını sabırsızlıkla bekleyeceğim, umarım sevgili Buket Uzuner sevenlerini fazla bekletmez.

uyumsuz defne kaman ın maceraları


18 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Günaydın.
  Resmen büyük hayranıyım, özellikle bu seri kitabının. Öyle güzel satır aralarında anlatmış bşe bazı bilgileri. Hele "Umay Ana" ...ayrı severim.
  Büyük bir heyecan ile bekliyorum bende son kitabını.
  İyi haftalar, selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sevdiğim türk yazarlardan Buket Uzuner. Ben de Ateş kitabını bekliyorum 😊

   Sil
 2. Hava'yı okumadım bir tek.Sırasını bekliyor, bu aralar sadece bir kitaba takılı kaldım.

  YanıtlaSil
 3. Harika bir seri. İlk kitaptan sonra şamanlık üzerine kitaplar okudum . Daha etkili oldu

  YanıtlaSil
 4. Türk tarihiyle harmanlanmış, doğanın 4 elementini ön plana çıkaran çok güzel bir seriymiş. Bakalım ateş kitabı çıktığında en sevdiğin su dan daha mı güzel olacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Ateş kitabını merak ediyorum. Ama heyecanla beklemek de güzel 😊

   Sil
 5. Hava'yı diğer ikisi kadar beğenemedim. Belki macerası olmadığı içindir. Ara kitap gibi geçti. Çok güzel cümleler vardı ama yetmedi bana. Bakalım Ateş'te neler olacak.

  YanıtlaSil
 6. harika bir seri olmalı. Tavsiyelerini not alıyorum Deryacım

  YanıtlaSil
 7. Güzel bir seriye benziyor.Daha önce hiç görmemiştim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buket Uzuner hem ülkemizde hem de yurtdışında edebiyat dünyasının değerli yazarlarından. Tanımak gerek ☺️

   Sil
 8. Çok ilgimi çekti bu seri. Son kitap da çıkınca hepsini birden okuyayım ;)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski