Su- Uyumsuz Defne Kaman' ın Maceraları-Kitap Tavsiyesi

Buket Uzuner-Su-Hava-Toprak

Buket Uzuner kitapları hakkında kötü ne söylenebilir ki? En sevdiğim Türk yazarlardan biri olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. Yani bir yazarın her okuduğunuz kitabı sizi başka dünyalara yolculuğa çıkarıyor, hem elinizden bırakmadan okumak hem de bitmesin istiyorsanız ; o yazarla aranızda güçlü bir bağ oluşmuş demektir. Ben Buket Uzuner okurken zihnim tamamen kitabın konusuna dalıyor, kitap sayfalarının arasında kaybolup gidiyorum.
Türk Mitolojisinden öğeleri o kadar güzel harmanlamış ki günümüzle, insan bu konuda daha çok araştırmalı, daha çok bilgi edinmeliyim diyor. Her karakteri ayrı ayrı sevdim. Hatta uzun zamandır indirmiş olduğum ama bir türlü okumaya başlayamadığım Kutadgu Bilig' i de okumak istiyorum bir an önce. Ne kadar zamanda bitirebilirim bilmem...

Bunlar da ilginizi çekebilir : Kurtlarla Koşan Kadınlar

Buket Uzuner

'Buket Uzunerin, bugün Anadoluda yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞten ilham alarak yazdığı UYUMSUZ DEFNE KAMANIN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı SU ... Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kamanın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler. Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor. (Arka Kapaktan alıntıdır

Bunlar da ilginizi çekebilir: Die Shamanin-Şaman 

Su, Hava , Toprak ve Ateş serisinden sadece Su' yu okuyabildim henüz, ama bulduğum ilk fırsatta diğerlerini de okuyacağım. Hatta sipariş ettim bile. Zira Defne Kaman daha ne maceralara karışmış çok merak ediyorum. Tavsiye eder misin derseniz, evet hem de kesinlikle tavsiye ederim. Bir solukta okunacak, keyifli ve aynı zamanda içinde Türk mitolojisi öğeleri içeren bir kitap. Beni tanıyanlar, şamanlık ve dünya mitolojisine ne kadar büyük ilgim olduğunu bilirler. Blogda bu konularda gelecekte de birçok kitap tavsiyesi bulacağınızı garanti edebilirim.

Bunlar da ilginizi çekebilir : Buket Uzuner-Yolda

34 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. burada uyuşamadık Buket Uzuner pek sevdiğim bir yazar değil ne yazık ki :-((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir canım herkesin sevdiği sevmediği yazarlar vardır mutlaka :)

   Sil
 2. Bu kitabı Kadıköy'de geçtiği için bende yeri ayrı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de okurken aynı duygulara kapıldım. Zaten İstanbul' da geçince yelkenlerim suya düşüyor hemen :)

   Sil
 3. Harika bir seri ateşi merakla bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diğer kitapları bekliyorum arkadaşım gönderecek :)

   Sil
 4. tavsiye için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. uzuner okuyom ben de biçok kitabını yaa. favorim, kumral ada, kurtlarla koşan kadınlara başladım ama 50. sayfada sıkıldım bıraktım ama belki bi daha okurums :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep her hikayeyi ayrı zamanlarda oku. Aslında o bir başucu kitabı. Hepsini birden okuyayım dersen bıkabilirsin. Belki yaşın gençtir daha o kitap için :)

   Sil
 6. Hiç okumak nasip olmadı adını sıkça duysam da... Emeğine sağlık güzel yorum olmuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin gibi bir kitap severin bir tane de olsa Buket Uzuner okuması lazım. Kumral Ada Mavi Tuna' yı önerebilirim.

   Sil
 7. Bu seri tam benlik gibi duruyor. Listeme alayım hemen :)

  YanıtlaSil
 8. Bu kitabı bilmiyordum, Buket Uzuner benim de sevdiğim yazarlar arasında. Teşekkürler Derya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitaptan başlayarak seriyi okumanı öneririm canım seveceğini tahmin ederim :)

   Sil
 9. Okuldan oğluma okuması için önerilmişti bu kitap , o okumadan ben okumuştum su gibi akmıştı:) Buket Uzuner'in ilk okuduğum kitabı "Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları". Bu kitaptan sonra dünyayı gezme hayaline kapılmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak ben okumadım Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notlarını. Buket Uzuner' in gezi yazıları keyifli oluyor not alayım bu kitabı :)

   Sil
 10. Buket Uzuner kitapları hakkında dediğiniz gibi gerçekten de kötü hiçbir şey söylenemez. Ben de çok beğenirim kitaplarını. Bu seride Türk mitolojisi ögeleri varsa kesinlikle okumam gerek. Mitoloji zaten özellikle ilgilendiğim bir alan. Ve Türk mitolojisi ögelerini içeren çok az yayın var. Teşekkürler bilgi verdiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin seveceğini özellikle tahmin ediyorum. Bu seriyi okumalısın :)

   Sil
 11. iki yeşil su samurunu okumuş ve çok sevmiştim, bu kitabı da okuyacagım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki yeşil su samurunu da yıllar önce okumuş ve her Buket Uzuner kitabı gibi sevmiştim :)

   Sil
 12. Buket uzuner mitoloji ile macerayı güzel harmanlıyor gerçekten. Su, Hava , Toprak ve Ateş burçlar ve astrolojinin de merkezini oluşturuyor. Çok keyifli bir seri görünüyor, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu konsepti çok güzel kullanıyor Buket Uzuner. Özenli çalışan usta bir yazar.

   Sil
 13. hemen alınmalı ve okunmalı çok merak ettim canım teşekkürler sevgiler...

  YanıtlaSil
 14. Buket Uzuner hiç okumadım. Fakat bir çok yerde çokça tavsiye edildiğinden tüm kitaplarını listeme ekledim. Alınacaklar arasında duruyor. Kütüphaneye bakayım. Belki vardır. Teşekkürler canım :)

  YanıtlaSil
 15. Okumuş ve beğenmiştim bu kitabı ama ben Buket Uzuner'i Kumral Ada Mavi Tuna ile tanıdım. Sonrasında okuduğum hiç bir kitabından aynı tadı alamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir tabii herkes her kitabı sevecek diye bir şey yok. Kumral Ada Mavi Tuna çok özel kitaplarındandır.

   Sil
 16. Çok güzel bir özetti. Mitolojiye ben de hayranlık duyuyorum. Okunacak çok kitabım var. En azından özetler ışık tutuyor bana. Emeğine sağlık Derya'cığım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle Türk mitolojisinde okunacak bilgi sahibi olunacak ne çok detay var. Hayranlık duyuyorum eski Türklerin yaşamına ve doğaya saygısına.

   Sil
 17. Buket Uzuner'in kitaplarına biraz yabancıyım. Ancak sizin bu yazınızdan sonra ilgimi çekti. Okuma listeme alıyorum. Yazı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında eski ve dünyada saygı gören, tanınan yazarlarımızdan. Kumral Ada Mavi Tuna kitabını başlangıç olarak önerebilirim. Keyifli okumalar :)

   Sil
Daha yeni Daha eski