Nein ! İch Geh Nicht Zum Senioren Yoga ! - Kitap Tavsiyesi

Nein! İch Geh Nicht Zum Senioren Yoga! - Hayır! Emekli Yogasına Gitmem !

Bu satırları kendime yazdım sanmayın :) Tabii ki bugün anlatacağım kitabın adı.

Victoria İronside

Marie Sharp, kedisi Pouncer ile Londra' da sakin bir hayat yaşamaktadır. Uzun zaman önce boşandığı eski eşi ile bir ilişkisi vardır ve 9 yaşındaki torunu Gene ile zaman geçirmekten çok mutludur. Sakin hayatı evine hırsız girmesi ve eve kiracı alması ile hareketlenir. Arkadaşlarından Hindistan' ı ziyaret etmesi için aldığı davet de bu hareketlenmenin başka bir sebebidir.
Eski kocasından gelen ikinci kez evlenme teklifi onu hem şaşırtır hem ürkütür...

Marie Sharp-Victoria İronsideYazar Virginia İronside, emekli yogasına gitmem kitabını; kitabın kahramanı Marie' nin günlükleri aracılığıyla anlatıyor. Son derece keyifle okuyabileceğiniz bir kitap. Artık orta yaşlarını çoktan geçmiş insanların da hareketli ve maceralı bir hayatları olabileceğini hem kitaplarda hem de filmlerde ana mesaj olarak görmemiz bence çok güzel. Yoksa kırkını geçtin mi bir ayağın çukurda gözüyle bakılırdı eskiden :) Belki de belirli bir yaştan sonra kendi yaşınıza yakın kahramanların maceralarını okumak keyif veriyordur kimbilir :) Serinin birkaç kitabı daha var. Onları da okumak isterim, zira Marie karakterini çok sevdim. 


Marie Sharp-Victoria İronside

Yazar Hakkında:
İngiliz yazar Virginia İronside, gazeteci olarak başladığı meslek hayatını yirmili yaşlarında kitap yazmaya başlayarak sürdürdü. Marie Sharp serisi ile bestseller listelerinde yerini almayı başardı. Halen Londra' da yaşamaktadır. Dipnot: gelen yorumlarin çoğunda sadece başlığa bakılarak yorumlandığını farketmek beni üzdü. Emek vererek, zaman ayırarak yazılan yazıların en azından konusuna uygun yorum yazılmasını beklemek herhalde her yazarın hakkıdır. Kitabın adında yoga sadece mecazi olarak geçiyor. Yoga ile uzaktan yakından ilgisi yok. Kitap kahramanının emekli yogasına gitmektense maceralı bir hayat yaşamayı tercih etmesini anlatıyor. 

 • Kitap hakkında çok soru gelince araştırdım. D&R, İdefix gibi platformlarda İngilizce ve Almanca kitapları var ancak Türkçe çevirisini bulamadım. Buradan çevirmenlere seslenelim o halde :)


29 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yoga teknikleri konusunda biraz eksiklerim var
  Kitabı not aldim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabin yogayla hiç ilgisi yok aslinda 😊

   Sil
 2. Ben de orijinal dilde okumak isterdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinal dili ingilizce. Belki Türkiyede bulunabilir ben Avusturya'da almancasini buldum 😊

   Sil
 3. Kapak tasarımına hayran kaldım. Güzel bir esere benziyor, emeğine sağlık yorum içinde teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kapaği çok şirin gerçekten. Roman da rahat okunan keyifli bir kitap 😊

   Sil
 4. Yogaya başlamak istiyorum ben de :) not edelim bu kitabı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabin yoga ile hiç ilgisi yok sadece başliği okuyarak yorum yazdin sanirim.

   Sil
 5. Belki de belirli bir yaştan sonra kendi yaşınıza yakın kahramanların maceralarını okumak keyif veriyordur kimbilir sözünüz kitap özetinin vurucu cümlesi olmuş Derya hanım. O kadar isabetli ki zira, yaşımız ilerledikçe bizi anlatan, bize yakın, akranlarımızın alışkanlıkları, hayat hikayeleri ile parallellik gösteren yaşam tarzları hoşumuza gidiyor olsa gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız Taner bey. Gençlere yönelik maceralar da güzel ancak eskiden ortayaşin üzerinde ki kahramanlarin hikayeleri beni sıkarken artik izlemek veya okumak keyif veriyor.

   Sil
 6. Seri kitaplarda sağlam bir karakter inşa etmek çok önemli. Kitabın kahramanı sevilirse, serinin diğer kısmını okumak da eğlenceli oluyor. Kitabın konusu ilgimi çekti. Hindistan'a gitmek için davet almış ise, kesin gider. Ve Hindistan'da geçen bir konu da eğlenceli olur diye tahmin ediyorum. Evet eskiden kırk yaş için çok farklı düşünülüyordu. Her şey bitmiş artık kabuğuna çekilme vakti gibi. Ancak bence asıl güzellik bu çağdan sonra başlıyor. Çünkü insan olgunlaşıyor. Okumak isterim bu kitabı. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serinin diğer kitaplarını da merak ediyorum. Dediğin gibi karakter sevilirse seriyi sattırıyor. Hayat kırkında başlar diye bir şarkı vardı ne doğruymuş. Yaşadığımız her günün tadını çıkarıyoruz :)

   Sil
 7. Belli bir yaştan sonra maalesef oturmamiz gerekiyormuş gibi davranılması beni hep rahatsız etti :) tam benlik bir kitaba benziyor Dolu dolu yasayalim sonuna kadar. Bir kenara cekilmek ruhu öldürüyor devsm hep devam :) turkiye de var mi acaba kitap hemen bakiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinali İngilizce, belki Türkçe çevirisi de vardır :)

   Sil
 8. Artık ömür uzadı.50 li yaşlar da genç kategorisine giriyor Dünya Sağlık Örgütüne göre :)

  YanıtlaSil
 9. ileri ki yaşlarda sanırım bizim de ihtiyaç duyacağımız maceralı hayatı onlar yaşamış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat her yaşta güzel bence. Aslında belirli bir yaştan sonra çoluk çocuk büyüyüp hayatını kurunca bizler de kendimize daha çok zaman ayırabileceğiz. Tadını çıkarmalı :)

   Sil
 10. Deryacığım;
  Kitabın konusu güzelmiş ama Türkçe çevirisi yok maalesef :( Çevrilirse okumak isterim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinalleri İngilizce canım ama Türkçe çevirisi olmamasına üzüldüm. Belki çevirirler Avrupa' da oldukça iyi satılan bir seri.

   Sil
 11. hayat kırkından sonra başlar demişler :D Merka ettim kitabı , bakayım bize de de var mı kitap .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat kırkında başlar sözüne katılmamak mümkün mü? En azından hayata farkındalık o yaşta başlıyor :)

   Sil
 12. Sanırım tam bize göre bir kitap bu. Türkiye de Türkçe çevirisini bulursam okumak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinali İngilizce araştırayım Tükrçe varsa yazımın sonuna eklerim :)

   Sil
 13. 40'tan sonra hayat yeniden başlıyor. Öğretilmişliklerle yaşamak yerine, yaşamın her daim dönüşümlerle sürdüğünün ve hakikatin farkında olanlar için elbette ;)
  Bu yazına gelen alakasız yorumlar, benim yaklaşık bir ay önce yazmış olduğum yazımı yazımı düzenleyip yayınlamama vesile oldu. Her şeyin bir sebebi vardır ya, bazen sıkıntılı durumlar olumlu başka gelişmelere vesile olabiliyor kelebek etkisi misali. Biz de bu açıdan bakalım bu duruma ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşüncelerimizi yazıp medenice tartışmak çok doğal ben de yazını okuyup yorumlarımı yazdım canım. Sadece provokatif yazılara yorum yazıp ona buna laf sokulmasına karşıyım ama senin provokatif bir yazı yazmayacağını ve blogunda da bu tarz saldırılara izin vermeyeceğini bildiğimden gönül rahatlığıyla yazdım. Hayat benim için 35li yaşlarımdan sonra başladı. Sahip olduğum değerlerin farkına vardım, huzur buldum. Sevgiler canım :)

   Sil
 14. Kitabın adını görünce yoda hakkında bilgi veren bir kitap sanmıştım. Öyle değilmiş. Ortalama insan ömrü artıyor istatistiklere göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artsın bizim bir şikayetimiz yok hayat güzel :) Yazar bu seride hep orta yaşın üzerinde olan kahramanın maceralarını anlatmış ve başlıkları da dayatmalara hayır anlamında mecazi olarak kullanmış. Diğer kitaplarını da okuyup yazarsam özellikle belirteceğim :)

   Sil
 15. Derya, ben en gerçekçi yorumu yaparken hiç zorlanmayacağım herhalde :) Zira kahramanın hayatı sanki benim yaşamıma benziyor. Her zaman tutkularım olmuştur. Bunların ve atipik yaşanmışlıklarımın beni her aktiviteden daha canlı tuttuğunu bizzat hissettim ve hâlâ yaşıyorum. Hatta bir şiirimin iki satırı şöyledir "Ayağı çukurda derler, müneccim kesilirler." İşte tam da benim hayatım. Tanıtım ve paylaşım için teşekkürler Derya :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski