Kurtlarla Koşan Kadınlar - Kitap Tanıtımı

Blogger - book-clarissa-pincola-estesEveet Clarissa Pincola Estes' in Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını alalı asır oldu ama nihayet okumayı başarabildim. Zor okuyabilmemin nedeni kitabı sevmediğimden asla değil, sadece evde çoluk çocuk olunca dikkatlice okumam çok zordu çünkü gerçekten özümseyerek okunması gereken bir kitap. Geçtiğimiz yıllarda ilkel insanların içgüdüsel davranışları ve eski uygarlıkların doğayla uyumlu yaşayışları hakkında çeşitli makaleler okumuştum. Bu konu oldum olası ilgimi çekiyor ve yaşlandıkça da uygar ve medeni yaşam dediğimiz yaşam tarzının bizi ne kadar özümüzden uzaklaştırdığı düşüncesini daha çok benimsiyorum. Bu bir anlamda bizim büyükşehir hayatını terk edip, doğayla iç içe bir hayata karar verme düşüncemizle de örtüşüyor. Tabii en vahşi yaşamı yaşayabilecek, Alaska' ya filan gidecek kadar ilerletmedik bu düşüncemizi ama yine de doğaya yakın yaşamanın bize inanılmaz artıları oldu.
Kitaba dönecek olursak, ben bu kendi iç gelişimlerimi yaşarken tesadüfen sevgili Sinem' in Herşeyden Konuşmalı bloğunda kitap tanıtımını görünce internette de kısa bir araştırma yaptım ve kitabı okumalıyım dedim. Aslında her kadın hem okumalı, hem de başucu kitabı yapmalı Kurtlarla Koşan Kadınlar' ı. Hatta Kadınları anlamak isteyen erkekler de okumalı bence.
Kitabın yazarı Clarissa Pinkola Estess, yıllarca dünyayı dolaşıp kadınlarla konuşmuş ve kadınların içgüdüsel öz benliğinin köklerini, bu öz benlikle yaptığımız davranışları araştırmış. Çağdaş yaşamın kadınlara yüklediği rol ve sorumlulukların bu özbenliğimizi nasıl geri plana itip hatta yok ettiğini saptamış. Vahşi veya ilkel kadının kurtlarla gösterdiği benzeliklerin farkına varmış. Hala vahşi kalabilmiş kadınlar ona masallar anlatıp, satır aralarında kadının özbenliği ile ilgili ipuçlarını görmesini sağlamışlar. Hareket etmezsen ölürsün, fikri benimsenmiş kitapta. Yani biz kadınların öz varlığımızda üretken hep bir şeyler ortaya çıkaran varlıklar olduğumuz ancak dış etkenlerden dolayı bu özümüzü unuttuğumuz vurgulanıyor.
Kitapta yer alan masalların çoğunu biliyordum ama satır aralarını okumayı hiç aklıma getirmemiştim. Hem kendimin zaman içinde yaşadığım tecrübelerden, hem birçok kadının ortak sorunları ve tecrübelerinden örnekler buldum. Kimi zaman tanıdık örnekleri okurken gülümsedim, kimi zaman duygulandım.
Kitap Türkçe dahil birçok dile çevrilmiş olduğu için okumak isteyenlerin sorun yaşayacağını hiç sanmıyorum. Ben Amazon' dan almıştım. Bir de hoş kadın dayanışması yaşadım. Her hafta uğradığım kütüphanenin yöneticisi ile sohbet ederken, kitaptan bahsettim ve İngilizce' yi unutmuşum çok dikkatli okumam lazım dedim. Aa dur bende iki tane var dedi ve çıkarıp birini bana hediye etti, böylece Almanca da okumuş oldum.
Kitabın misyonunun yanlış anlaşıldığını düşündüğüm için bir de ekleme yapayım. Bu kitap genel bir dünyayı kurtarma veya düzeltme misyonu değil. Bu kitap sadece kadınlara kendi içinizdeki archetyp(prototip, eskiden gelen) gücü yeniden farkedin. Yüzyıllar boyunca zayıf bırakıldınız artık ayağa kalkıp silkinin ve harekete geçin mesajı vermeyi amaçlıyor.
Not: Kitabı oldukça detaylı hem blogunda hem kitap gruplarında ele almış olan Herşeyden Konuşmalı arkadaşımızın konuyla ilgili yayınlarına da buradan ulaşabilirsiniz

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

33 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Harikasın canım :) Biz kadınlar içimizdeki yaratıcılığı genellikle dış etkenler nedeniyle çok arka planlara attık. Oysa ki bizim özümüz bu; üretmek. Kitabın neredeyse her bölümünde söylenen "hareket etmezsen donarsın" sözü yani "üretmezsen, ölürsün" hepimiz için hedef olmalı. Bizler böylece daha güçlü, daha önde ve böylece daha biz olacağız. Kadınlar güçlerini keşfetmeli artık.
  Kitabı okuduğun ve paylaştığın için teşekkür ederim :) Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok severek okudum ve her kadinin da okumasi ve anlayarak okumasi gerekir. Ama kadinlari anlamak isteyen erkeklerin de mutlaka okumasi gerekir.

   Sil
 2. Bende Herşeyden Konuşmalı blog sahibi arkadaşımız Sinem'in paylaşımlarında sürekli görüyordum. :)) Hatta kitabı listeme almıştım. Elimdekileri bitirince alacağım mutlaka. :) Eline sağlık Derya abla. :*

  YanıtlaSil
 3. Kurtlarla koşan deyince hemen aklıma Amozon kadınları geldi.Böyle bir ülkede zaten Amazon olmazsan tek başına devam etmen zor :) Kitabı listeme aldım canım :)

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar. Ben blog yazmaya yeni başladım. Bu işe devam edebilmek için. Sizin yardım ve desteğinize idtiyacim var. Lütfen siz de beni takip edebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 5. Güzel konusu var, listeme ekleyeyim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. konusu ilgi çekici blog dünyası ile daha çok haşır neşir olunca okunacaklar listem bayağı kabardı:)))
  sevgiler..
  blogdakicin.blogspot.cm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet cok kitap bulabiliyor insan bloglarda.

   Sil
 7. Güzel bir kitapmış Derya'cım, ben de okuyayım :)

  YanıtlaSil
 8. Benim de okuyacaklar listemde kitap. Sanırım kitabı listede on sırakta taşımalıyım. Sevgiler :))

  YanıtlaSil
 9. Güzel bir kitapmış ben de okumalıyım

  YanıtlaSil
 10. Nedense aklıma amazon kadınları geldi :) Insanın doğasından uzaklaşması bana göre tüm sorunların ana kaynağı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisiniz içgüdülerimizi de korumanin yolunu bulmaliyiz.

   Sil
 11. Kurtlarla koşan kadınlar ne kadar güçlü bir isim. Daha ismini okuyunca ilgi çekiyor kitap. Güçlü kadınları, etrafına karşı başı dik durabilen kadınları sever ve her zaman takdir ederim. Ne güzel özetlemişsin kitabı Deryacımm. Mutlaka okumalıyım çok teşekkür ederim paylaşım için :). Sevgilerimle ❤

  YanıtlaSil
 12. bence böyle bir versiyon anadolu kadın öykülerinden de yazılmalı...

  YanıtlaSil
 13. Bu sene okuduğum ve beni etkileyen açık ara en iyi kitap. Kadınlığa bir övgü resmen. Kadın olduğumuzu unutmadan ve çeşitli tuzaklara düşmememiz konusunda uyaran bir başucu kitabı. Bu arada benim bloguma da beklerim. http://oykumolasi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisiniz mutlaka okunmasi gereken bir kitap. Tabii ugrarim. Sevgiler.

   Sil
 14. Bu kitabı çok merak ediyorum canım. Ama bir yerde kitabı hemen okumayın. Zamana yayarak sindirerek okuyun diyordu. Listemde ama bu sene alacağım inşallah. Teşekkürler şekerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir roman gibi okunacak bir kitap değil kurtlarla koşan kadınlar canim. Başucu kitabi gibi düşünebilirsin. Içindeki her masaldan farklı dersler çıkarılabilir. Sevgiler canim 😘

   Sil
 15. Keşke adı Kurtlarla Koşan Kadınlar değil de İnsanlar olsaymış.Kadınlara çok yüklenilen sistemde erkeklerin de gelişmeye ihtiyacı olduğunu onların hatta daha çok çabalaması gerektiğini düşünüyorum.Bu yüzden kitaptaki anlatımların sadece kadın üzerinden yapılması pek hoşuma gitmedi.Toplumu değiştirecek kişilerin tek başına kadın olmadığını ataerkil sistem,medya,siyaset gibi unsurların değişiminin ve yardımının önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.Teşekkürler kitap yorumun için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kitabin amacı kadınlara dünya değistirme misyonu vermek değil. Kadınların geçmişten gelen gücleri, içgüdülerinin ve sezgilerinin gücünü hatırlatmak ve kadınları kendi ayaklarında durmaya motive etmek. Sen genel bir misyon olarak algıladın ama yazar dünyayı gezip kadınların içindeki gücü arastırıyor ve kadınlara yönelik motivasyon çalışmaları yapıyor. İstersen yazar hakkinda da bir şeyler oku canım tek bu kitapla tüm çalışmasını ele almak doğru değil.

   Sil
 16. Yani yazar sadece kadınların gücünü ortaya çıkarmakla ilgileniyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski