Anneler, Dırdır Etmeye Devam Edin - Bu Çocuklarınız İçin İyi!

 

cocuk-egitimi

Anneler, dırdır etmeye devam edin - bu çocuklarınız için iyi!

Çocuk yetiştirirken dırdır etmeden yapamıyor musunuz? Sorun değil, çünkü araştırmalar bununla özellikle başarılı çocuklar yetiştirebileceğinizi gösteriyor.

Eğer miniğiniz tekrar yaramazlık yaparsa, şiddetle dırdır etmekten çekinmenize gerek yok. Çünkü çocuklar gözlerini devirip kapıları çarpsalar bile: Araştırmalar, çocukların dırdır eden anne ve babalardan bile faydalanabileceğini gösteriyor. Mart 2015'te "dailymail.co.uk" sitesinde yayınlanan bir makaleye dayanan Reader's Digest "rd.com" çevrimiçi portalında yayınlanan bir makale, bu konudaki çalışmaları ve sonuçlarını sunmaktadır.

Ebeveynlerin beklentileri

Çocuk yetiştirmek her gün yeni bir mücadeledir. Mümkün olduğunca az hata yapmak ve her zaman yavrularınız için en iyisini elde etmek istiyorsunuz. Ama doğru olan nedir, çocuklara ne yardımcı olur? Kendi beklentileriniz konusunda net olmalı mısınız? Tembel olduğunda çocukla yüzleşir misiniz? Yoksa tamamen reddedilmeye yol açan aşırı taleplerle mi sonuçlanıyor tartışmalarınız?


Elbette görevlerin belirlenme şekli, algı ve zekanın taklit ve genetikle çok ilgisi var. Çocuklar, ebeveynlerinin örnek teşkil ettiğini kabul edip, bilinçsizce taklit ederler. Bir İngiliz ve bir Amerikan araştırması, çocukların okuldaki ve sonraki yaşamlarındaki başarıları ile anne ve babaların aralıksız "dırdırları" arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

2015 yılında yayınlanan bir Essex Üniversitesi araştırması, altı yıllık bir süre boyunca 13 ve 14 yaşındaki 15.000'den fazla İngiliz kız çocuğuna koçluk yapanların sonuçlarını özetlemektedir. Araştırmacılar, ebeveynleri (çoğunlukla anneleri) yüksek beklentileri olan kızların daha sonra daha başarılı olduklarını buldular. Katı, talepkar ve "dırdırcı" annelerin kızlarının daha sık üniversiteye gittikleri ve burada iyi dereceler aldıkları ortaya çıktı. Daha sonra, bu kızlar daha iyi ücretli bir iş buldular. Bu grupta olan kızların genç yaşta hamile kalma olasılığı da yok denecek kadar az çıkmıştır.Yine 2015 yılında Amerikan dergisi "pediatrics.aappublications.org"da yayınlanan bir başka araştırma da benzer sonuçlara ulaşıyor. Anne-kız odağından kopuk burada amaç, ebeveynlerin beklentilerini çocukların başarı oranlarıyla karşılaştırmaktı. Buna göre, öğrencilerin yüzde 96'sının üniversiteye gitme hırsını körükleyen ebeveynleri vardı. Araştırmanın yazarlarından Neal Halfon, bunu şöyle özetliyor: "Çocuğunun geleceğini üniversitede gören ebeveynler, gelir veya diğer faktörlerden bağımsız olarak, çocuklarını bu hedefe yönlendirmiş görünüyorlar."

Ebeveyn dırdırı nasıl ve neden yardımcı olur?

Araştırmadan sorumlu olanlar, düzenli olarak uyarılan ve çalışmaya teşvik edilen çocukların öğrenmeye daha fazla çaba harcadıklarını kanıtlamak için anketlerini ve gözlemlerini kullanabildiler. Yoğun ilgi, genellikle onları ebeveyn beklentilerine göre yaşamak istemeye yönlendirir. Okulda ne kadar başarılı olurlarsa, öğrenmede o kadar çok eğlenirler ve kendi yeteneklerine o kadar güvenirler.


Buna karşılık, başarıları anneleri ve babaları için önemsiz olma eğiliminde olan kız çocukları, genellikle hırslarını kaybederler. Araştırmanın başkanı Dr. Ericka Rascon-Ramirez birçok kızın tutumunun bu yönde olduğunu belirtiyor. “Ancak ebeveynlerimizin tavsiyelerini ne kadar atlatmaya çalışsak da, büyük olasılıkla, tek başımıza ve bağımsız olarak aldığımızı düşündüğümüz kararları daha incelikli yollarla etkilemeye başladılar.” Böylece, sürekli damlamanın taşı aşındırdığı ortaya çıktı. Ergenler, ilk bakışta öyle görünmese de, annelerinin telkinlerini ve sitemlerini kesinlikle kabul ederler.Dırdır etmek ne zaman geri teper?

Tabii ki, son derece yüksek beklentileri olan ebeveynlerin bir çocuğa sürekli baskı yapması yardımcı olmuyor. Hatta tam tersi etki de yapabilir. Bu ya bir aşağılık kompleksini tetikler ya da çocuklar prensip olarak kendilerini kapatırlar.


 New York merkezli bir nöropsikolog olan Sanam Hafeez bu durumu şöyle açıklıyor: "Sürekli dırdır etmek ile kurallar ve yönergeler oluşturmak, değerleri aşılamak ve hedefler belirlemek arasında bir fark vardır. Ebeveynler çok fazla dırdır ettiğinde, çocuklar doğru bir şey yapmadıklarına karar verebilirler. ve her şeyin anlamsız olduğunu düşünürler." Ebeveynlere hitap ediyor: "Çocuklar ve gençler hata yapacak." Bunlar öğrenme sürecine dahildir. Ebeveynler, dırdır etmenin nerede faydalı olduğunu ve nerede yapmamanın daha iyi olacağını önceden dikkatlice düşünmelidir.

Ebeveynlerin dırdır etmesi ve nasihat etmesi, çocuklara başarılı bir yaşam için gerekli olan itici gücü verebilir. Elbette garantisi yok. En kötü durumda, sürekli suçlamaların olumsuz çağrışımları çocukların cesaretini kırabilir. Bu nedenle, kendi yetiştirme tarzınızı eleştirel bir şekilde sorgulamanız önerilir. Bu, çocukta kendi kaçırdığınız fırsatları uygulamakla ilgili değil. Ancak yavrularınızı da kendi hallerine bırakmamalısınız. Geri bildirimleriniz onların sağlıklı gelişimi için önemlidir.

 • Montessori eğitimimde öğrendiklerimden ve ana okulu öğretmeni olarak çalıştığım zamanlarda da uyguladıklarımdan birkaç eklenti yapmak istiyorum. Çocukların belirli çerçevelere ihtiyacı var. Rotası olmayan bir gemi yöründesini yitirir. Yani bizim ebeveyn olarak görevimiz çocuklara yaşlarına uygun sınırları çizmek, yaş ilerledikçe bu sınırları genişletmek ve önlerine yaşamla ilgili seçenekler sunup teşvik etmek. Hiç bir teşvik ve yönlendirme görmeyen çocuklar rotalarını şaşırabilir. Bunu çocuklarımın arkadaş çevresinde de görüyorum. Tamamen özgür ve başıboş bırakılan çocuklar şiddete, aylaklığa daha yatkın oluyor ve gelecek için kendilerini yetiştirmeyi önemsemiyorlar. Yani sınırsız özgürlük sevgi anlamına gelmiyor . Herşeyde olduğu gibi bu konuda da dengeyi bulmak çok önemli.
Bu konular da ilginizi çekebilir:

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. :))) İlginç bilgiler... Son paragrafta her şeyi ne güzel özetlemişsin. Emeğine sağlık Deryacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım 😍. Önce araştırma hakkında bilgiler verip özetle kendi fikrimi paylaştım. İlgi alanıma girdiği için çevremdeki çocuk ve genç davranışlarını da gözlemliyorum elimden geldiğince ☺️

   Sil
 2. Kesinlikle katılıyorum. 2000 lerden sonra çok serbest yetiştirme oldu. Ben çocuğumun beni anne olarak değil arkadaşı gibi görsün istemiyorum diyen çok. Bu hayatta bir sürü arkadaşı olacak ama annesi ya da babası bir tane! Bu yüzden anne ve baba rollerini hissettimeli ebeveynler ki çocuk doğru bir rol model görsün. Yanlış yapsa da dönüp dolaşıp ailem bana öğretti benim yanımda ama ben denedim olmadı vs. demesi ya da o bilince ermesi aile ile sağlıklı bağ kurmayı sağlar. Ama aşırı serbestlik ise bağları zayıflatır ve bireyi yanlızlaştırır. Tüm ilişki ve deneyimler de mutlu olmasını zorlaştırır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergenlikte bize ihtiyaçları olmadığını düşünmek de hatalı olur. Çocukların her yaşta ebeveynlere ihtiyacı olabiliyor ☺️

   Sil
  2. Ben çocuğumun beni anne olarak değil arkadaşı gibi görsün istiyorum diyen çok.
   Yukarı da yanlış yazmışım 😅

   Sil
 3. Çok ilginç:) Dırdırın bile faydaları varmış:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani çocuğu bunaltmadan yapalım tabii biz de anne olarak değil mi ☺️

   Sil
 4. türk anneleri için ideal haber :) dırdır rekortmeni türk anneleri :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski