My Big Fat Greek Wedding - Film Tavsiyesi

Küresel ekonomik krize ve ziyaretçi ilgisindeki durgunluğa rağmen Hollywood hâlâ başarı için basit bir reçeteye güveniyor: Büyük yıldızlar ve mega bütçeler izleyicileri sinemalara çekmeli. Bunun her zaman işe yaramadığı kesin. Ama arada bir, küçük ve bağımsız bir yapım, birdenbire izleyicilerin ilgisini çekmeyi ve büyük para kazanmayı başarıyor. Beş milyon dolarlık Hollywood için minik bir bütçeyle 245 milyonluk sansasyonel bir hasılat elde eden, eğlendirici bir kültür çatışması komedisi "My Big Fat Greek Wedding" bu alternatiflere iyi bir örnek.


My Big Fat Greek Wedding Konusu:

Göze çarpmayanö sönük görünüşlü Toula Portokalos (Nia Vardalos) için hayat kolay değildir. 30 yaşına gelmiş, ailesinin Chicago' daki Yunan tavernasında garsonluk yapmaktadır. Bu yaşa kadar evlenmemiş olması oldukça kalabalık ailenin tamamını meşgul ediyor. Damadın da Yunan olması gerekiyor aksi takdirde ailenin reisi Gus (Michael Constantine) için felaket olur. Toula, hayallerinin erkeği Ian Miller (John Corbett) ile ilk kez tanıştığında hayatı tamamen değişir. Çirkin ördek yavrusu bir kuğuya dönüşür ve garsonluk yapmaktan vazgeçer ve birkaç bilgisayar kursunun ardından teyzesinin seyahat acentesinde çalışmaya başlar. Orada lise öğretmeni Ian ile tekrar tanışır ve ikisi de birbirlerine aşık olurlar. Ama bir problem vardır: Ian Amerikalıdır. Baba Gus kendinden geçmiş durumda ve ikisinin tekrar buluşmasını yasaklıyor. Ian yavaş yavaş Yunan klanı arasında kendisini daha popüler hale getirmeyi başarır. Ancak ikili evlenmeye karar verince asıl kültür çatışması başlar...


Bu olağanüstü gişe başarısının ortaya çıkması, yapımcılar Tom Hanks ("Road To Perdition") ve her şeyden önce eşi Rita Wilson ("Sleepless in Seattle") sayesinde oldu. Nia Vardalos'un tek kadınlık sahne şovu onları o kadar heyecanlandırdı ki, Yunan-Amerikalı profilini senaryoya dönüştürmeye ikna ettiler. Yönetmenlik deneyimli TV Joel Zwick'e verildi. Peki bu romantik komediyi bu kadar inanılmaz derecede başarılı kılan şey nedir? Elbette Cinderella'nın Yunan-Amerikan tarzındaki bu versiyonu yeni değil. Yine de yıllardır izleyicinin ilgisini çeken bir konu. Kültürel farklılıkları eğlenceli bir şekilde ele almak için tüm karakterler abartılmış ancak itici durmamış.  Vejetaryen Ian'ın eti sevmemesi, annesi Maria Portokalos (Lainie Kazan) gibi Yunan bir ev kadını için kesinlikle düşünülemez bir durum. Ian'ın golf kulübü ebeveynleri Fiona Reid ve Bruce Gray, rahat bir aile yemeğinin, Portokalos'un Akropolis'i örnek alan villasının önünde kuzu ızgaranın yapıldığı kaotik bir Yunan kutlamasına dönüşmesiyle daha da dehşete düşüyorlar. .


“My Big Fat Wedding” dürtüsünü, çekiciliğini ve mizahını farklı kültürlerin bu çatışmasından alıyor. Yunan unsuru yerine göçmen herhangi Türk veya İtalyan bir aile de olsa bu büyü yakalanabilir çünkü sinemaya uygun konular çıkıyor buralardan. Nia Vardalos kesinlikle klasik bir güzellik değil, ancak çekiciliği seyirciyi kendi tarafına çekiyor. John Corbett de Vardalos'tan aşağı kalmıyor. Özellikle Michael Constantine ve Lainie Kazan ustaca komedileriyle göz dolduruyor.

Filmin başarısı sonrasında devam bölümleri de çekildi. 

Kısacası bir buçuk saat boyunca gülmek ve eğlenmek istiyorsanız, filmi de izlemediyseniz şimdi tam sırası.

Oppenheimer Filmi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Bad Moms2

Society of the Snow

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski