Tintenherz-Tintenblut-Tintentod-Heyecanlı Bir ÜçlemeBugün sizlere yine çok sevdiğim bir tür olan fantastik kitaplardan Tintenherz (Mürekkep Yürek), Tintenblut (Mürekkep Dünya) ve Tintentod' (Mürekkep Ölümü)dan bahsetmek istedim. Aslında bir üçleme sanıyordum ama serinin bir de henüz okumadığım dördüncü kitabı varmış Die Farbe der Rache (İntikamın Rengi) diye. Gençlik romanı olarak geçiyor ama fantastik türü seven yetişkinlere de uygun. Ayrıca bence 14-15 yaşından sonra okunsa daha iyi oldukça ürkütücü ve şiddet içeren bölümler de var. 

Tintenherz (Mürekkep Yürek)

Fırtınalı bir gecede Meggie ve babası Mo'nun evine ürkütücü bir misafir gelir. Capricorn isimli bir adam hakkında babasını uyarır. Ertesi sabah Mo, Meggie ile birlikte aceleyle teyzesi Elinor'a gider... Elinor, Meggie'nin şimdiye kadar gördüğü en değerli kütüphaneye sahiptir. Burası Mo'nun sırlarla dolu kitabı sakladığı yerdir. Mo'nun en son yıllar önce okuduğu ve şimdi inanılmaz, büyülü ve nefes kesici bir maceranın odağı haline gelen bir kitap; Meggie'nin ve kendisinin hayatlarını tümüyle değiştiren  bir macera. .

Tintenblut (Mürekkep Dünya)

Kahramanlarımız huzura kavuştuklarını düşünmekle yanılırlar. Kitabın büyüsü Meggie'nin peşini bırakmaz. Kitabın içinde anlatılan büyülü dünyayı merak etmektedir. Ve bir gün zamanı gelir: Meggie, Farid'le birlikte Mürekkep Dünyası'na gider çünkü Yolsuz Orman'ı, Bacon Prensi'ni, Yakışıklı Cosimo'yu, Kara Prens'i ve ayılarını görmek ister. Perilerle ve tabii ki ona daha sonra cevap yazacak olan Fenoglio ile tanışmak isterr. Her şeyden önemlisi, Dustfinger'ı uyarmak ister çünkü zalim Basta da uzakta değildir... Uluslararası çok satan "Inkheart"ın ikinci bölümü de sihir ve tehlikelerle dolu bir dünya!

Tintentod

Beyaz Kadınların Dustfinger'ı yanlarına almalarının üzerinden yalnızca birkaç hafta geçti. Meggie ve ailesi, Ombra'nın doğusundaki tepelerde terk edilmiş bir çiftlikte yaşıyor. Bu huzurlu yerde gece kalesinde yaşananları unutmaya çalışıyorlar. Ancak karanlıkta Meggie pencerenin önünde Farid'i beklerken alakarganın çığlıklarını duyar. Ve sonra babası, Kara Prens ve Güçlü Adam'la birlikte ormanda kaybolur. Macera henüz bitmemiştir

Mürekkep Yürek Amazon' da

Mürekkep Dünya


Mürekkep Ölüm

Üç kitabı da çok beğendim. Heyecanla okunan ve akıcı bir dille yazılmış kitaplar. Sanırım gençlik romanı olarak yazılmasının da kolay okunmasında rolü var. Filmi de var ama bu tarz fantastik kitapların filmleri her zaman başarılı olmuyor. Bu hayal dünyasını birebir filmlere yansıtmak çok zor, mutlaka pek çok detay eksik kalıyor. Dördüncü kitabı okuma şansım olursa onun hakkındaki yorumumu da ekleyeceğim.

Spoiler İçeren Kitap Özeti

Eski kitapları ciltlemek ve tamir etmekte usta olan Mo' nun bir de gizli yeteneği vardır. Okuduğu kitaplardaki insanlar canlanabilir ve dünyaya gelebilir veya dünyadaki insanlar kitaba dönebilir. Bu hayvanlar ve periler için de geçerlidir. Bir gün okuduğu Mürekkep Yürek kitabına istemeden çok sevdiği karısı girer ve Mo onu oradan çıkarmayı başaramaz. Ancak aynı zamanda kitaptan tehlikeli kişiler dünyaya gelir. 
Meggie henüz bilmese de onda da aynı yetenek vardır. Bu kitabın ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkar ve baba ile kızı, teyze Elinor' u tehlikeli maceralara sürükler. 
Kitabın içinde inanılmaz bir hayal dünyası vardır. Periler, ormanlar, bitkiler... Ancak bir o kadar da tehlikelerle doludur. 
Daha sonra kitabın yazarı Fenoglio'yu bulurlar. Fenoglio' nun yeteneği de yazdığı şeylerin gerçek olabilmesidir. 

Cornelia Funke Hakkında


Dünyanın en başarılı çocuk kitabı yazarlarından biri olan ve 1958 yılında Kuzey Ren-Vestfalya'nın Dorsten şehrinde doğan Cornelia Funke, liseyi bitirdikten sonra  öğretmenlik eğitimini tamamladı ve üç yıl boyunca bir inşaat dirmasınınfoyun alanında öğretmen olarak çalıştı. Çizim tutkusunun ardından kitap illüstrasyonu da yaptı ve çocuk kitapları için resimler çizdi. Bu aktivitelerden sonra nihayet kendi de 35 yaşında yazmaya başladı.

"Hayalet Avcıları" ve "Vahşi Tavuklar" dizileri de dahil olmak üzere çok sayıda çocuk ve genç yetişkin kitabı yazdı. Uluslararası atılımını 2002 yılında, 2000 yılında Almanya'da yayınlanan “Hırsızların Efendisi” adlı kitabının Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanması ve orada aylarca en çok satanlar listesinde yer almasıyla gerçekleştirdi.

2003 yılında “Inkheart” adlı eseri Almanya, İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya'da eş zamanlı olarak yayımlandı ve büyük başarı elde etti. Üçlemenin diğer kitapları “Mürekkep Kanı” (2005) ve “Mürekkep Ölümü” (2007) de son derece başarılı oldu ve Cornelia Funke'yi uluslararası alanda en çok okunan Alman çocuk kitabı yazarı yaptı. TIME Dergisi onu 2005'in en etkili 100 kişisinden biri olarak bile gösterdi.

Cornelia Funke'nin çok sayıda kitabı halihazırda başarılı bir şekilde filme dönüştürülmüştür; Örneğin, "Hırsızların Efendisi", "Mississippi'den Çekin" ve "Vahşi Tavuklar" serisindeki birkaç kitap.

Cornelia Funke çocuklarıyla birlikte Los Angeles'ta yaşıyor.


2 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski