Der Kuss-Camille Claudel' in Sanatı ve YaşamıDer Kuss-Öpücük kitabı, heykeltraş Camille Claudel' in yaşamı, sanatı ve Auguste Rodin ile aşkını anlatıyor. 

Der Kuss (Spoiler İçerir!!!)

Fransız bir vergi memurunun kızı olan Camille Claudel (1864 - 1943), kadınların Paris'teki Ulusal Sanat Akademisi'ne kabul edilmemesine ve kendi sanatsal fikirlerinin reddedilmesine rağmen heykeltıraş olmaya karar verdi. Yaygın görüşe göre, üç boyutlu hayal gücü ve teknik beceri gerektiren heykeltıraşlık mesleğine özellikle kadınlar uygun değildir. Camille Claudel, 18 yaşındayken, kendisi de bir sanat akademisine gitmeyen, ancak uzun yıllar sonra bir sanatçı olarak tanınmak üzere olan 42 yaşındaki heykeltıraş Auguste Rodin ile tanıştı. Onun öğretmeni ve sevgilisi olur. 

Görsel: Wikipedia

Ancak Rodin, önceleri elinden geldiğince onu desteklemesine ve zaman zaman Camille' in yaptığı heykelleri kendisiymiş gibi müşterilerine satmasına rağmen, onu bağımsız bir sanatçı kişiliği olarak kabul edemez. Camille Claudel, kendisi ile ile uzun süreli partneri arasında karar veremediği için, on bir yılın ardından Rodin' le yaşadığı skandal aşka son verir ve aynı zamanda bir sanatçı olarak Rodin'in gölgesinden çıkmaya çalışır. Büyük zorluklara, yokluğa rağmen ödün vermez.Ancak ne yazık ki toplumun dar görüşlülüğü nedeniyle başarısız olur. 1913'te ailesi onu zorla akıl hastanesine yatırır. Hayatının son otuz yılını orada geçirir.

Son derece sıra dışı ve çağının ötesinde bir sanatçı olan Camille Claudel' in dramatik hikayesi beni çok üzdü. Bir insanın dayanması çok zor olan şeylere katlanmış sanatından ve yaşamından ödün vermemek için. 

Camille Claudel' in Eserlerinden Bazıları

La Valse Görsel: Wikipedia

The İmplorer
Görsel: https://blog.artsper.com/de/ein-naeherer-einblick-de/10-dinge-camille-claudel/
Görsel:https://de.tourisme-sens.com/kultur-kunst-und-garten/musee-camille-claudel/

Görsel:https://de.tourisme-sens.com/kultur-kunst-und-garten/musee-camille-claudel/

Görsel:https://de.tourisme-sens.com/kultur-kunst-und-garten/musee-camille-claudel/


Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Camille'in hayat hikâyesi cidden üzücü. Rodin'in bu hüzün konusunda büyük payı var. Yine bir erkeğe bu kadar uzun süre takılı kalır mıydı bilmem ama yine de Camille günümüzde yaşasaydı diyorum.
  Sevgiler Derya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağının ilerisinde bir kadınmış. Bugün yaşasaydı sanırım daha çok kıymet görürdü. Sevgiler ☺️💞

   Sil
 2. Camille Claudel in hikayesi beni hep çok etkilemiştir, başarılı bir kadının gölgede bırakılmasına üzülmüşümdür..Hele ki hayatının sonlarını akıl hastanesinde geçirmesi maalesef ki trajedi.
  Hem kitabını okumuş hem de filmini izlemiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarihte ziyan olmuş ne değerli kadınlar var değil mi 😪

   Sil
 3. bayılırım böyle kitaplara :) filmi de ne güzel yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi izlemedim ama Juliette Binoche güzel oynamıştır.

   Sil
Daha yeni Daha eski