Kadınlar Ülkesi-Gioconda Belli

 Gioconda Belli, "Yerleşik Kadın", "Volkanın Kızı" romanları ve otobiyografisi "Mutluluğun Savunması" ile tanınan Latin Amerika'nın en popüler yazarlarından biridir.

"399 devlet başkanının sadece yüzde 9'u kadın ve dünyadaki tüm parlamentoların sadece yüzde 13'ü kadın.

Bu nedenle bu kitap, kadınların küçük, yozlaşmış bir ülkede iktidarı ele geçirdiği deneyi anlatıyor."

Nikaragualı Yazardan Evrensel Bir Roman

Nikaragualı yazar Gioconda Belli'nin "Kadınlar Ülkesi" adlı romanı bu eşitsizliği ele alıyor. Birçok yönden Nikaragua'ya benzeyen küçük kurgusal Faguas ülkesinde bir grup kadın iktidarı ele geçirir. Erkekleri altı aylığına yemek yapmaları, bebeklerinin altını değiştirmeleri ve ütülemeleri için eve gönderir. Bazı adamlar bundan hiç hoşlanmaz, sonunda Başkan Viviana'ya suikast düzenlerler.


Kadına yönelik şiddet romanda önemli bir temadır ve aslında Nikaragua'da yaygındır. Mevcut Nikaragua başkanı Daniel Ortega, üvey kızı tarafından cinsel tacizle suçlanıyor. Gioconda Belli: "İki şeyin ciddi olduğunu düşünüyorum: Birincisi, kızına saldıran bir başkana sahip olmak, ki bu cezasız kaldığı için meşruiyete yaklaşıyor ve diğer yandan yine cezasız kalan siyasi şiddet."


Yazar, hükümeti eleştirenlerin Ortega'yı suçladığı seçim sahtekarlığı ve yolsuzluğu ima etmek için siyasi şiddet kullanıyor. Şu anda dönüşümlü olarak Nikaragua ve Los Angeles'ta yaşayan 63 yaşındaki Gioconda Belli, genç bir kadın olarak Somoza rejimine karşı devrimci Sandinista hareketine katıldı. Sandinistalar, 40 yılı aşkın süredir devam eden Somoza ailesi diktatörlüğünü şiddetli çatışmalardan sonra 1978'in sonunda devirdiler. Daniel Ortega da devrimden çıktı. Belli, Ortega'nın artık oldukça otoriter bir yol izlemesi hayal kırıklığının büyük olduğunu söylüyor.


"Bir yanda sağcı bir diktatörlük, diğer yanda bir zamanlar bu kadar çok umut bağlanan devrimci sürecin sembolü olan birini görmek çok üzücü. O kadar çok insanın öldüğünü gördüm. , nice dostlar gitti, şimdi mezardalar. Acı çekmek çok zor, çok zor. Ama ben böyle görüyorum ki, bu hikaye uzun. Acı çekmemeye çalışıyorum, iyimser olmaya çalışıyorum."

Gioconda Belli


Romanda diğer şikayetlere de değiniliyor: yolsuzluk, insan kaçakçılığı, zengin ve fakir arasındaki uçurum gibi Nikaragua sınırlarının çok ötesine geçen sorunlar.

Zeka ve mizahla yazılan roman sizi gözyaşlarına boğmamakla beraber pek çok yaraya parmak basıyor. Örneğin, tropik Faguas ülkesinde, bir baş yargıç, sadece keyfi için büyük masraflar karşılığında evinde bir penguen tutmaktadır. Belli'ye göre hikayenin gerçekten yaşanmış olduğu söyleniyor.


Her ne kadar yazar Nikaragua'ya yönelik yazdığını söylese de dünyanın her ülkesine uyarlanabilir. Sonuçta dünyada kadınların yaşadığı sorunların çoğu ortak. Okunası bir kitap...

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

The Hanging Girl

A Matter of Death & Life

The Witch of Portobello

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

  1. Ben de yakın zamanda bir kadınlar Ülkesi kitabı okudum ama biraz daha farklı. Paylaşayım en kısa sürede

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski