A Matter Of Death And Live- Marilyn & Irvin YalomGeçtiğimiz günlerde Derya'nın Spor Günlüğü blog sayfama varoluşsal korkularımızla ilgili iki yazı yazmıştım. Okumak isteyenler için:

Varoluş Korkusu Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar ve Ona Karşı Ne Yapılabilir? 

5 Kolay Adımda Varoluşsal Kaygınızın Üstesinden Gelin

Psikoloji ve genel sağlık ile ilgili yazılarım için uzun araştırmalar yapıyor ve birçok makale okuyorum. O yüzden bu tarz yazıların hazırlık ve yazım aşaması birkaç haftayı bulabiliyor. Bu hazırlık aşamasında sorularımı sabırla yanıtlayan ve bana kitap tavsiyelerinde de bulunan sevgili arkadaşım Yurdagül'e (dahamutluyuz.com) yine kitap tavsiyesinde bulunmasını rica etmiştim. O da bana Irvin Yalom kitaplarını önerdi. Yazıları bitirdikten sonra meraklanıp yazarın kitaplarını okumaya başladım.Tabii huyumdur, seri kitapların bile nedense sonundan başlarım en son kitaplarından biri ile başladım. A Matter of Death and Live kitabını Irvin Yalom, 2019 yılında beyin tümörü nedeni ile hayatını kaybeden eşi Marilyn Yalom ile yazmış. 65 yıllık evliliğin ardından hastalığının artık ölümle sonuçlanacağı kesinleşince bir kitap yazmaya başlamışlar. Kitapta her ikisi de bu süreçle ilgili duygularını ayrı ayrı bölümlerde yazmış. Ne yazık ki Marilyn'in ömrü yetmeyince Irvin bitirmek zorunda kalmış.

Ölüme hazırlanmak çoğu insan için kabul edilemez bir durum. Ölümü, kendimizin ve yakınlarımızın öleceğini düşünmek bile istemeyiz. Ancak bu da hayatın bir gerçeği. Marilyn Yalom, o kadar büyük olgunlukla bu hazırlık sürecini yaşıyor ki, hayran kalmamak mümkün değil. Bu son derece zeki ve entellektüel kadının kitaplarını da mutlaka okuyacağım.

Irvin D. Yalom Hakkında

Irvin D. Yalom, 1931 yılında Rus-Yahudi göçmen bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi, Birinci Dünya Savaşı'nın bitiminden kısa bir süre sonra Celtz'den Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Yalom, Washington, D.C.'de  ve Boston' da okudu. 1956'da tıp alanında doktora derecesi aldı. Bir yazar olarak, çeşitli standart psikoterapötik eserler, öyküler ve romanlar yayınladı. Varoluşçu psikoterapinin yaşayan en önemli temsilcisi olarak kabul edilir ve Stanford Üniversitesi'nde psikiyatri profesörü olarak da ders vermiştir. 2009 yılında Uluslararası Sigmund Freud Psikoterapi Ödülü'nü aldı. Eşi, yazar ve bilim insanı  Marilyn Yalom'dan dört çocuğu var. Yalom, California, Palo Alto'da yaşıyor.

Irvin D. Yalom, Amerika'nın en saygın psikoterapistlerinden biri ve birçok en çok satanlar listesine giren kitabı var. Varoluşçu psikoterapi alanında bir klasik ve duayen olarak kabul edilen Yalom'un ders kitapları ve romanları hala dünya çapında yayınlanır ve milyonlara ulaşır. Ünlü bir kültür bilimci ve yazar olan eşi Marilyn, 65 yıllık evliliğin ardından 2019 sonbaharında öldü. Kitap büyük bir aşkın ve sıra dışı bir entelektüel ilişkinin hikayesi. Bizi ilgilendiren tüm varoluşsal temalara değinen harika bir son eser.

Marilyn Yalom Hakkında


Marilyn Yalom (1932-2019), Stanford Üniversitesi'ndeki Clayman Cinsiyet Araştırmaları Enstitüsü'nün kurucu ortağı ve kıdemli akademisyeniydi. Çok sayıda kurgusal olmayan kitap yayınladı. Yazar ve psikanalist Irvin D. Yalom ile 65 yılı aşkın bir süredir evli olan Marilyn, Kız Arkadaşlar kitabı ile hem kurgusal olmayan hem de kurgu türünde ödüllü bir yazardır. Stanford Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık okudu ve Berkeley Üniversitesi'nde Haas İşletme Fakültesi'nden MBA derecesi aldı.

Tüm profesyonelliğine rağmen Irvin Yalom, eşinin ölümünden sonra uzun bir süre kendine gelemedi. Ancak bugünlerde 90 yaşının üzerinde ve hala yazmaya devam ediyor. Kitabı okumaya karar verirseniz, bolca mendili hazırda bulundurmanızı tavsiye ederim. Okurken o kadar ağladım ve üzüldüm ki, diğer kitaplarına devam etsem mi diye şüpheye düştüm ancak neyse ki şimdilerde okuduğum Aşkın Celladı yüzümü güldürdü:)

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Og Mandino-University of Sucess

En Çok Satan 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Gary Chapman-Aileler İçin Sevginin 5 Dili

Dale Carnegie-Toplu Eserleri

Flaurence Littauer-Kişiliğinizi Tanıyın

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

Daha yeni Daha eski