Einfach Typisch-Kişiliğinizi Tanıyın-Florence Littauer


Geçtiğimiz yıl okuduğum kitapları artık bitirip bu yıla geçsem iyi olacak ama arada iyi gidiyorum taslaklar bitecek derken hep bir şey çıkıyor:) Biraz da detaycı biriyim sanırım özellikle bazı konularda yazacaksam ıncığını cıncığını araştırıyorum. Bazen kendime kızıyorum ama vazgeçemiyorum da bu kurcalama araştırma huyumdan 👀.

Özellikle sağlık yazısı yazacaksam daha da detaylı araştırıyorum.

Kişiliğinizi Tanıyın Kitabı Ne Anlatıyor?

Arabanızı hiç otoparkta bulamadığınız oldu mu? Yoksa tatil bavulunu bile tam bir plana göre hazırlayan ve hiçbir şeyi unutmayan tiplerden misiniz?


Muhtemelen dört mizaç tipini duymuşsunuzdur -popüler optimist, güçlü kolerik, melankolik ve barışçıl soğukkanlı...

Kapsamlı bir mizaç testi ve birçok mizahi anekdot, sizi her bir mizaç ve kendine has özellikleriyle eğlenceli bir şekilde tanıştırıyor. Ayrıca kendi bireysel, hatasız kişilik profilinizi de tanıyabilirsiniz.


Yazar, ilgili mizacın tüm yaşam görüşünüzü nasıl etkilediğini empatik ve özlü bir şekilde açıklıyor. Kişisel güçlü yönlerinizi nasıl geliştireceğinizi ve zayıf yönlerinizi nasıl azaltacağınızı öğrenme - ve aynı zamanda diğer insanların özelliklerine ilişkin anlayışınızı da geliştirme imkanı buluyorsunuz..

Kitabı uzun zaman önce okumuştum. Evde de çiftler için olanı vardı. Geçen yıl tekrar bir okuyayım dedim. Kitapta ayrıca testi yapma imkanınız da var. Ancak takıldığım nokta hep şu oluyor: Bazı insanlar 4 kişilik tipinin özelliklerini de taşıyabiliyor. Ki bu insanlara ben de dahilim. 

Okurken aa bu kolerik kişilik özelliği bende de var, aa bazen evet melankolik kişiliğine uyuyorum veya diğer kişilik özelliklerinden kendimde bulduğum oluyor. Dolayısı ile tam olarak ben sadece şuyum diyemiyorum. Sadece tek tip özellikleri taşıyanlar belki bu konuda daha şanslıdır bilemiyorum. Veya 4 tiplemeyi de iyice özümseyip iyi yanlarını geliştirmeye çalışmak en doğrusu olur.

Kişisel gelişim veya kendini tanıma kitapları seviyorsanız Florence Littauer bu alanda klasikleşmiş bir isim. Bir şans verebilirsiniz. Artık çok eski bir kitap olduğu için kütüphanelerde veya ikinci el bulma şansınız da olabilir.

Bu arada geçen gün aklıma geldi bloga da yazayım dedim Facebook'ta da güzel kitap grupları oluyor. Bir iki kez pdf değiş tokuşu yapmıştık veya aradığım bir kitabın pdf'sini göndermişlerdi. Bu alternatif de değerlendirilebilir bence.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Dale Carnegie-Toplu Eserleri

En Çok Satan 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Gary Chapman-Aileler İçin Sevginin 5 Dili

Og Mandino-University of Success

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Bu tür kitapları seviyorum. Edinebilirim ben bunu.. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir başucu kitabı aslında. Dönem dönem test yapilıp bazı bölümlere tekrar bakılabilir. Zaman içinde biz de değişim gösteriyoruz ☺️

   Sil
 2. Genellikle 4 karakter tipinden özellikler taşırız. En ağırlıklı özelliklerimizi yansıtan ana karakter tipimiz olur. Dale Carnegie çok severim. Kişisel gelişimcilerin atasıdır:) Kaleminize sağlık. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim hep biraz karışık çıkıyor 🤣🤣🤣. Carnegie gerçekten de bu alanda iyi.

   Sil
 3. çok severim türkçesi veya ingilizcesi varsa okuruum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var var deep. Türkçesi Kişiliğinizi Tanıyın. İngilizce de var ☺️

   Sil
 4. Bana da hep öyle olur, tek bir tip çıkamam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet karmakarışık çıkıyorum. Olsun çok yönlüyuz ya ondan Handan 🤣

   Sil
 5. Facebook'ta kitap PDF'si bulabileceğim aklıma gelmezdi. Öneri için teşekkürler. Aradığım birkaç kitap var. Bir de oralara bakayım, belki bulurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üye olduğum bir iki grup vardı bulursam grup linkini de paylaşırım.

   Sil
Daha yeni Daha eski