Blog Yazmak İçin 6 Önemli Sebep

 


Bloglar neden önemlidir? Birçok blog yazarı zaman zaman blog yazmaya devam etmeli miyim, bloglar okunuyor mu, artık blog olayı bitti mi gibi soruları kendine sorar. Dönem dönem okunma oranlarının azalıp arttığı bir gerçek. Ancak hiç kaygılanmayın: Bloga yazmak hala önemli ve blog sayfaları hala okunuyor!!! Bu yazıda size blog yazmak için 6 önemli sebep vereceğim. Eminim okuyunca siz de bana hak vereceksiniz.


Blog yazmak hala geçerli mi? Rakamlar kesinlikle öyle diyor.

Search Engine Journal'e göre dünyada her gün 70 milyon yeni gönderi var ve web'in %42'si yalnızca WordPress üzerine kurulu. Sonuç olarak, blog oluşturma hala bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.


Aslında, yakın zamanda yapılan bir ankette, videolar, infografikler, e-kitaplar ve çevrimiçi etkinlikler gibi mevcut tüm içerik pazarlama modlarının dışında, işletmelerin %90'ı son 12 ay içinde markalarını pazarlamaya yardımcı olmak için blogları kullandı. 

Makale yazarlığı da yaptığım için son birkaç yıldır bu kişisel olarak da gözlemlediğim bir gerçek. Firmalar artık mutlaka web sayfalarında bir blog kısmı açıyor ve düzenli olarak yazı girişi yapıyor. Bu şekilde yeni müşteri potansiyelinin arttığı artık tüm dünyada biliniyor.


Ancak, internetteki aşırı içerikle okunmayı nasıl başarabiliriz?


Bunu doğru bir stratejiyle ve SEO gibi blog oluşturma ile ilgili önceliklere odaklanarak ve birazdan tartışacağımız okuru/müşteriyi anlamak için zaman ayırarak başarmak mümkün.


Ancak, SEO'ya  veya bir içerik pazarlamacısıysanız, yine de blog stratejileri oluşturmaya veya blogları dış kaynak kullanmaya zaman ayırmaya değip değmeyeceğini merak edebilirsiniz. Evet buna değer!


Sosyal medya, içerik stratejisinin önemli bir parçası haline gelse de bu, blogların tarihin tozlu raflarına kalkacağı anlamına gelmiyor.


Blog yazmak daha fazla trafik getirir ve marka bilinirliği ve otoritesi oluşturmaya yardımcı olabilir. Ve bu olası satışlar ve trafik müşterilere dönüşür ve bir hedef kitle oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca blog makaleleri sosyal medyaya göre daha sistemli ve ulaşılırdır. Bugün yaptığınız bir Instagram paylaşımının bir ay sonra hala bulunabileceği şüpheli. Sosyal medyada blog gibi kategoriler de bulunmadığı için paylaşımlar çabucak yokoluyor.


Ancak şirketinizin hedeflerini karşılayan etkili bloglar oluşturmak başka bir konudur.

Bu nedenle, önemli olmalarına rağmen, kitlenizin ilgisini çeken ve büyüten ve insanları markanızın web sitesine geri çeken etkili bir strateji oluşturmak için zaman ayırmanız çok önemlidir. Firma ve markaların bu konuda uzman kişilerle çalışması da ayrıca önem taşıyan bir konudur.

Blog Yazarlığı Neden Hala Önemli?

Şimdi, blog yazmanın markalar için neden gerekli olduğunu ve en iyi markaların bloglarının sürekli gelişen çevrimiçi pazarlama çağında etkili olmasını sağlamak için kullandıkları stratejileri öğrenelim. 


1. Blog Yazmak Sadakat Ve Güven Oluşturur

Belirtildiği gibi, bloglar sadakat ve güven oluşturmaya yardımcı olur. Ama nasıl?

Tüketicilerin kullanabileceği tavsiyeler ve güvenilir bilgiler sağlamak, tartıştığınız konularda otorite oluşturacaktır.

Bloglar, kitlenizi yavaş yavaş beslemenin ve sektörünüz ve ürün grubunuz söz konusu olduğunda uzmanlığınızı kanıtlamanın harika bir yoludur.

İçeriği iyileştirmenin önemli bir parçası, uzmanlık, otorite ve güvenilirlik anlamına gelen E-A-T konseptidir.

Bir sıralama faktörü olmasa da Google, E-A-T'nin algoritması ve içeriği nasıl analiz edip tanıdığı için gerekli olduğunu paylaşıyor.

Bu, içeriğinizin, içerik ve site genelinde doğru, bilgilendirici ve yardımcı bilgilere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bu konuda daha fazla bilgi için https://www.searchenginejournal.com/google-eat/ yazısına göz atabilirsiniz.


2. Blog Yazmak Görünürlüğü Artırır

Harika içerik oluşturmanın bir sonraki kısmı, arama motorunun optimize edildiğinden emin olmaktır. Sektörünüzdeki tüketicilerin sorduğu soruları yanıtlayan bloglar SEO için faydalıdır.

Ek olarak, ilgi çekici ve benzersiz başlıklarınız ve alt başlıklarınızın yanı sıra iyi araştırılmış benzersiz içeriğinize anahtar kelimeler eklemek, görünürlüğü artırmanın kesin bir yoludur.

Dahili bağlantı, görünürlüğü artırmanın başka bir yoludur. Sitenizdeki diğer sayfalar, bloglar ve ürün sayfaları arasında bağlantı kurma, marka görünürlüğü, farkındalık ve otorite oluşturmaya yardımcı olabilir.

Konuyu tam olarak ele aldığınızdan ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralamanıza yardımcı olacak uzunluğu karşıladığınızdan emin olmak için tartıştığınız konuyla karşılaştırılabilir blogların uzunluğuna bakmak da önemlidir.

Görseller, içeriğinizi ve görünürlüğünüzü geliştirmenin başka bir harika yoludur. Şimdi marka bilinirliğine geçelim.


3. Blog Yazmak Marka Bilinirliği Yaratır

Yeni ve orijinal içerik, markanızı diğer rakipleriniz arasında daha öne çıkarabilir.

Okurlar sorularına cevap ararken veya daha fazlasını öğrenmek istediklerinde, markanız SERP'lerin başında yer alır ve onlara ihtiyaç duydukları bilgileri verir.

Blog stratejisine ne kadar çok yatırım yaparsanız, yalnızca SERP'ler için değil, sosyal medyadaki paylaşımlar yoluyla da marka bilinirliğini artırmak için o kadar fazla potansiyele sahip olursunuz.

Bir konuda yazı hazırlarken, google'da o konuda sorulan soruları da bir gözden geçirmenizde fayda var.

4. Blog Yazmak Yeni Potansiyel Müşteriler Yaratır

Tüketiciler içeriğinizi beğenirse, muhtemelen daha fazlasını isteyeceklerdir.

E-posta listenize abone olmalarını sağlayarak yeni potansiyel okurlar/müşteriler edinebilirsiniz.

Okurlar sitenizdeki içeriğinizi okumayı seçerlerse, içeriğinizi zaten beğenirler ve daha fazlasını öğrenmek isterler. Benzersiz, yardımcı içerik sayesinde markanızla daha fazla ilişki kurulur.

Daha sonra, bilgilerini hızlı bir şekilde girip okumaya devam edebilmeleri için blogun sonunda veya kaydırdıklarında abonelik seçme açılır penceresini dahil edebilirsiniz.

5. Blog Yazımı Etkileşimi Artırır

Çoğu içerik pazarlamacısının hedeflerinden biri, yeni ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurmaya devam etmektir.

Bloglar, tüketicilerin sosyal medyada başkalarıyla paylaşması için ürünleriniz veya hizmet gönderilerinizden daha fazla paylaşılabilir içerik sağlar.

Müşterileri bilgilendirmenin, ipuçları veya nasıl yapılır bilgileri sağlamanın ve markanızla daha fazla bağlantı kurmanın harika bir yolu.

Zamanla, içeriğiniz aracılığıyla tüketicilere markanızı yavaş yavaş hatırlatmak, okuyucuları uzun vadeli müşterilere dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca bloglar, müşteri yolculuğuna ilginç noktalar ekleyebilir ve içeriğinizi paylaşmak için farklı fırsatlar sunabilir.

Son olarak, tüketicileri zaten ilgilendikleri veya hakkında bilgi edinmek istedikleri konularla meşgul ederek etkileşim için daha fazla heyecan yaratır.


6. Blog yazmak, Okurun/Müşterinin İhtiyaçlarını Anlamanızı Sağlar

Genel olarak, tüketicilerin blogları okumak için yeterli zamanı yoktur, bu nedenle onları sayfada tutmak için onlarda neyin yankı uyandıracağını bulmak önemlidir.

Kendinizi müşterinin yerine koymaya ve sorularını yanıtlamaya çalışmak,  hem size hem de okur/ müşteriye fayda sağlayabilir.

Bu şekilde, hedef pazarınızı daha fazla araştırmak ve anlamak için zaman ayırmış olursunuz ve onlar da ihtiyaç duydukları bilgileri alırlar.

Bloglar ayrıca incelemeler ve geri bildirimler bırakmak için davetkar bir alan sunar. İyileştirme için harika alanlar ve blog katılımı için yeni fikirler bulabilirsiniz.

Örneğin, birisi bir soru bırakmış olabilir ve bu soru, başka bir blog gönderisi için harika bir konu oluşturur. Yorumlarda okurla interaktif iletişimde bulunmak bu konuda sizi geliştiren bir konu olacaktır.

Gelecekte ilham almak, müşterilerle bağlantı kurmak ve ihtiyaçlarını anlamak için mükemmeldir.


Bloglamanın Geleceği Nedir?

Blog oluşturma, onu optimize etme stratejileri ve okuyucularla etkileşime geçmek için en iyi uygulamalar açısından yıllar içinde oldukça dönüşüm geçirdi.

Google Trendler, içerik pazarlaması ve blog oluşturmanın bir noktada birleştiğini gösteriyor, ancak artık odak bir bütün olarak içeriğe kayıyor.

Anahtar kelimeleri ve Google'ın duymak istediğini düşündüğünüz şeyi girmeniz yeterli değildir.

Tüm içeriğin ustalıkla hazırlanmış ve iyi düşünülmüş olması gerekir. İnanması güç gelebilir ama dünyada profesyonel firmalar, organik trafiği olan, özgün, doğal bloglarla reklam çalışması yapmayı tercih ediyor. O yüzden SEO bilginiz bulunması önemli olsa da, içerik hala en büyük önemi taşıyor.

Şimdi, hedefe ulaştığından emin olmak için blog içeriğinizi nasıl yeniden canlandırabileceğinize bakalım.Değişen Zamanlara Nasıl Uyum Sağlayabilirsiniz?

Bloglar söz konusu olduğunda, odaklanılması gereken temel nokta, nicelikten çok kalitedir.

Markanızın görünürlüğüne yardımcı olabileceğini düşündüğünüz için sadece onları üretmek için bloglar üretmeyin.

Arama motorları, sürekli gelişiyor ve içeriği değerlendirmede daha usta hale geliyor.

Ayrıca, insanların kilit noktaları bulmanın zor olduğu uzun, bitmeyen içeriği okumaya da zamanları yoktur.

İçerik, açıklayıcı ve ilgi çekici başlıklar ve alt başlıklar ile etkili anahtar kelimeler içeren net, özlü içeriğe ihtiyaç duyar.

Bir konuyu tam olarak tartışmak değerlidir, böylece birileri onu anlayabilir, ancak aynı zamanda konuyu dağıtan gereksiz uzunluğa da gerek yoktur.

Ek olarak, yalnızca genel iş hedeflerini karşıladığınızdan değil, aynı zamanda hedef pazarınıza gerçekten ulaştığınızdan ve onu anladığınızdan emin olmak için uzun vadeli bir içerik stratejisi oluşturmak çok önemlidir.


Çok Kanallı Hikaye Anlatımı İlerlemenin Anahtarı

İçerik hâlâ kral ama kanallar yani platformlar artık kraliçe. Çok kanallı hikaye anlatımı, içeriği farklı platformlara nasıl yaydığınızla ilgilidir. İçeriğinizi uyarlayabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz çok sayıda sosyal medya sitesinin olması daha geniş kitlelere ulaşmayı sağlar.


Hedef pazarınızın nerede devreye girdiğini görün.


Belki Facebook veya Instagram'dır belki Twitter ya da başka bir platform. Bunu ancak deneyerek ve sonuçları analiz ederek anlayabilirsiniz. Size fayda getirmediğini düşündüğünüz platformları eleyin ve sadece fayda gördüklerinize odaklanın.

Google İşletme Profiliniz gibi içerik paylaşabileceğiniz işletme listelerini veya dizinleri de inceleyebilirsiniz. Google Yayınlarını paylaşabilirsiniz.


Görsel İçerik Daha Fazla Okuyucu Çeker

Resimlerin, infografiklerin, kısa videoların ve diğer görsel içeriklerin iç içe geçmesi konularınızı ayırmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca konuları daha iyi vurgulamanıza, zor kavramları açıklamanıza ve okuyucuların ilgisini canlı tutmanıza yardımcı olabilir.


Arama Motorlarında Görünür Olun

Görünürlük oluşturmak için benzersiz içerik üretmek ve okuyucuların ilgisini çekmeye odaklanmak çok önemlidir.

Ayrıca içerik oluştururken okuru/müşteriyi göz önünde bulundurmak da içeriğin SERP'lere düşmemesi veya benzer içerikler arasında kaybolmaması için hayati önem taşır.

Rakiplerinizin neler yaptığını ve SERP'lerde neyin iyi sıralandığını araştırmak, markanızın görünürlüğünü artırmak için bir başlangıçtır.

O halde benzersiz bir açı bulmak veya tüketicilerin aradıklarına yanıt verirken konuştukları konu üzerine inşa etmek, ilgi çekici sıralama blog içeriği oluşturmak için mükemmel dengedir.


 Etkili bir blog stratejisinin merkezinde en iyi SEO uygulamaları yer alır.

İçeriğinizin ve genel web sitenizin arama motorlarının gerektirdiği uzmanlığa, yetkiye ve güvenilirliğe sahip olduğundan emin olmak için SEO geliştikçe stratejinizi değerlendirmek önemlidir.

Çevrimiçi pazarlama stratejisindeki tüm değişikliklere rağmen, bloglar bir sütun olmaya devam ediyor.

Bloglar yalnızca müşteri adayları getirmekle kalmaz, aynı zamanda hedef pazarınız için marka bilinirliğini de artırır. Altına biraz zaman ayırarak basit SEO taktiklerini ve hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı öğrenin, kesinlikle gelişen bir blog gönderileri temeline sahip olacaksınız.

Maddelerde verilen bilgiler hem okura yönelik yazan blog yazarları hem de profesyonel firmaların blog sayfaları için faydalı öneriler içeriyor. Sonuçta okur veya müşteri, arayışınız ne olursa olsun zamana ayak uydurmak ve kendinizi geliştirmek çok önemli.

Son olarak önemli bulduğum bir nokta da pek çok blog yazarının düştüğü bir hata: sadece blog yazarlarına yönelik yayınlar yapmak. Örneğin mim yayınları veya blogların bir konu seçip hazırladığı seri yayınlar sadece blog yazarlarını ilgilendiriyor. Hedefiniz buysa sorun yok. Ancak geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız daha profesyonel düşünüp kendi nişinizde konular üretmelisiniz. Sadece blog yazarı beni okur diye düşünüp hareket ederek kendinizi belirli bir çevreye sıkıştırmayın. Tabii ki blog yazan insan başka blogları da merak eder ancak unutmayın ki bloglara blog yazarı olmayan okur da uğruyor. Onları itip uzaklaştırmak ve bir daha size uğramamalarını sağlamak da, okuru blog sayfanıza bağlamak da sizin elinizde.

Blog sayfamız bizim karvizitimizdir. İş dünyasında da pek çok kapı açabilir. O yüzden hakkınızda nasıl bir fikir verdiği çok önemlidir. 

Umarım verdiğim bilgiler sizin için faydalı olmuştur. Herkese iyi ve uzun soluklu bloglamalar dilerim:)

Blogger konulu diğer yazıları da okumak ister misiniz 😊

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Blog yazmak çok keyifli bir şey bence de. Başlarken hobi olarak düşünmüştüm ama yıllar geçtikçe hayatımın bir parçası gibi hissetmeye başladım. Son dönemlerde blog üzerinde motivasyonumu düşürecek bazı sorunlar yaşasam da pes etmemeye karar verdim. Yazınızı okumak bu konuda bana motivasyon oldu, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelişmeye de zaman ayırmak ve yenilikler denemek motivasyonu arttırabiliyor. Gerçekten sevdiği için yazınca insan konu bulmakta da zorlanmıyor çünkü yazmak bir kendini ifade şekli. Yazarak kendini ifade edemeyen insanlar heves edip blog açmamalı. Zorlama ile ancak bir yere kadar gider.

   Sil
 2. Çok faydalı bilgiler derlemişsin Deryacığım. Emeğine sağlık
  Bloglar hak ettiği yerde ve kalıcı olmalı. Motivasyon çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Blog olayı asla bitmedi ben de bunu tekrar vurgulamak istedim. Ülkemizde hala hak ettiği yeri bulamasa da dünyada blog sayfaları hala önemli. Ancak yazımda da belirttiğim gibi yabancı ve Türk firmalar blog bulundurmanın önemini kavramış durumda. Bu da kolay kolay geçmeyecek bir rüzgar. Pek çok iyi blog yazarı bu anlamda profesyonel olarak firmalar için çalışabilir.

   Sil
Daha yeni Daha eski