Der Donnerstagsmordclub-Huzurevi Sakinlerinin Cinayet Kulübü

 


Dolu dizgin kitap yorumlarına devam ediyoruz. Umarım bıkmamışsınızdır:) Çocuklara Almanca dersinde önerilen kitapları ben de okuyorum. Bu sayede hiç aklıma gelmeyecek kitaplar ve yazarlar tanıma şansım da oldu. Der Donnerstagsmordclub yani Türkçe' ye çevirirsek Perşembe günü cinayet kulübü de bu kitaplardan biri. Beklemediğim kadar ilgimi çeken ve bitene kadar elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Sanırım ardından bir iki kitap daha geldi ama onları henüz okumadım. Kitabın Türkçe Perşembe Günü Cinayet Kulübü

Der Donnerstagsmordclub (Spoiler İçerir)

Esprili, özgün ve sıcakkanlı huzurevi sakinleri

Pastoral Kent ilçesindeki lüks huzurevlerinde, eski bir gizli ajan olan zeki Elisabeth, eski bir sendika lideri olan çabuk sinirlenen Ron, eski bir psikiyatrist olan titiz ve son derece dürüst İbrahim ve eski hemşire Joyce, çok alışılmadık bir şekilde vakit geçiriyor: Hepsi çözülmemiş suç vakalarını çözmek için her perşembe bulmaca odasında toplanan bir kulübün parçası. Ancak bu kez oyun gerçeğe dönüşüyor. Kapılarının önünde bir cinayet işlendiğinde, dört maceracı huzurevi sakininin soruşturma hevesi doğal olarak uyanır ve hatta yerel polis karakolunun baş müfettişi bile onların yaratıcılığına hayret eder.


Maceracı emekliler

Coopers Chase huzureviyle zengin olan inşaat müteahhidi Tony Curran İngiliz anahtarıyla öldürülür. Katil olay yerine üç eski arkadaşın olduğu bir fotoğraf bırakıyor. Bunlardan biri, tanınmış bir boksör ve kulüp üyesi Ron'un oğlu olan Jason Ritchie'dir. Bu fotografın kurbanla ne ilgisi vardı? Tabii ki “Cinayet Kulübü” davayla ilgileniyor. Kahramanlarımız, yakın zamanda Londra'dan taşınan DCI Chris Hudson ve PC Donna De Freitas tarafından destekleniyor. 


Richard Osman hakkında

Richard Osman, İngiliz televizyon sunucusu, yapımcısı ve son zamanlarda yazardır. Polisiye roman fikri, "olağanüstü hikayeleri olan sıra dışı insanlarla dolu" lüks bir huzurevindeki bir akrabasını ziyaret ettiğinde aklına geldi. Osman, "suç projesi"yle gerçekten mücadele etmek için ihtiyaç duyduğu cesareti ünlü İngiliz polisiye yazarı Mark Billingham'dan (Tom Thorne serisi dahil) aldı. Osman, ilk romanıyla çoğu yazarın hayalini kurduğu şeyi başardı: Perşembe Cinayet Kulübü, Büyük Britanya'da bir milyondan fazla kopya satarak en çok satanlar listesinin zirvesine çıktı. İngiliz basını, klasik rahat üslupla yazılmış bu küçük roman için övgülerle doluydu. 
Richard Osman, romanı  bayağılığa kaymadan, gerilim, mizah ve sıcaklık arasındaki doğru dengeyi nasıl bulacağını ustalıkla biliyor. Yazar, yaşlılarla asla dalga geçmiyor, onları ciddiye alıyor ve kendi imkanlarıyla savaşmalarına izin veriyor. 


Ama roman  sadece komik değil. Osman aynı zamanda yaşın karanlık taraflarını da hassas bir şekilde gösteriyor: Elisabeth'in kocası demansla mücadele ediyor, eski profesör Bernhard yıllar sonra hala karısını kaybetmenin acısını çekiyor ve Penny'nin kocası John her gün onun yatağında oturuyor ve ona şefkatle sarılıyor. Onunla konuşuyor - oysa ki onu duyamayacağını çok iyi biliyor. Hudson, De Freitas ve diğerleri hâlâ gerçek aşkı ararken, yaşlılar gerçek aşkın ölümle bitmediğini sıcak ve dokunaklı bir şekilde gösteriyor.

Merak etmeyin, her şeye rağmen romanda yeterince heyecan var.  Bu polisiye roman sizi epeyce eğlendirecek. Olay örgüsü birkaç kez şaşırtıcı bir hal alıyor. Richard Osman bu kitapla etkileyici bir başlangıç ​​yapıyor. Polisiye cinayet  sevenler bu romanı mutlaka okumalı. Perşembe Cinayet Kulübü akıllıca inşa edilmiş, eğlenceli ve insan sıcaklığıyla dolu. Elisabeth, Ron, Ibrahim ve Joyce kendilerine has özellikleriyle ve bazen de tuhaflıklarıyla okuyucuların kalbini hızla kazanıyorlar. İnsan bir an önce yeniden perşembe olmasını diliyor.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Türkiye' de Online Kütüphaneler

Gece Gelen-Tess Gerritsen

Die Tochter Der Goldsuchers

The Thirst-Jo Nesbo

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Yazarı hiç duymamıştım, konu çok ilgi çekici. Huzur evinde yaşananları merak ettim. Tanıtım için teşekkürler. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yeni tanıştım ama akıcı bir kalemi var sevdim ☺️

   Sil
 2. bu yazarın başka bir romanını aldım, ingilizce, yakında okuycam :) çok iyi diye övgülerini okudum da, :) thursday murder club mystery :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski