Lucinda Riley- Seven Sisters Serisi ve Beklenen Son Kitap 'The Story of Pa Salt'

Seven Sisters "Yedi Kızkardeşler", Lucinda Riley'nin Pleiades hakkındaki bir efsaneye dayanan bir roman serisidir. Yıldızlı gökyüzünde görülebilen aynı adı taşıyan yedi yıldız, yazara yedi kız kardeş hakkında bir dizi yaratma konusunda ilham verdi. Maia'nın aile köklerinin gizemini ortaya çıkarmak için Rio'ya maceralı bir yolculuğa çıktığı ilk cilt 2014'te yayınlandı. "The Storm Sister" ve sonraki devam kitapları, Maia'nın üvey kız kardeşlerini konu alıyor. Her kitapta bir kızkardeşin hikayesi ve aile geçmişi anlatılıyor. Kitaplar birbirinden bağımsız da okunabilir. , ancak tüm kitaplar en son kitaptaki sırları açığa çıkarmaya bir adım daha yaklaştırdığı için eminim ilk kitaba başladıktan sonra tüm kitapları okumak isteyeceksiniz. Kızkardeşler neden evlatlık olarak seçildi? Her birinin dünyanın dört bir yanından seçilme nedeni neydi? Pa Salt neden onlara bu isimleri verdi? Seride yanıtlanması gereken pek çok soru var ve hepsinin anahtarı son kitap.

Serinin son çıkan kitabı - The Sory of Pa SaltAtlas-The Story of Pa Salt - Pa Salt' ın Hikayesi, adlı serinin son kitabının bu kadar sabırsızlıkla beklenmesinin önemli bir nedeni var. Lucinda Riley, kitapları yazarken hastalandı ve son kitabı bitiremeden yaşamını yitirdi. Ancak kitabın konusu ve kurgu notları hazırdı. Böylece kitabı oğlu Harry Whittaker tamamladı. Kitap yayınlanır yayınlanmaz satış rekorları kırdı. Bu yaz basılan kitabı benim üye olduğum kütüphaneden de alıp okuyabilmek için isim listesine adımı yazdırmam gerekti. Upuzun bir liste vardı:) Ancak tüm yanıtları bulabildiğim bir kitap olduğu için uzun bekleyişe değdi.

 Elbette, Riley'nin tüm romanları gibi, Seven Sisters da kısmen geçmişte, kısmen de günümüzde geçiyor.

Seven Sisters Serisi Kitapları


Lucinda Riley Hakkında

Lucinda Riley
Görsel: Wikipedia


Yedi kız kardeşle gelen başarı: İrlandalı yazar Lucinda Riley, dünya çapında üne öncelikle “Yedi Kızkardeşler”i konu alan ve şimdiden 30'dan fazla dile çevrilen tarihi romanlarıyla ulaştı. 1967'de Kuzey İrlanda, Lisburn'de Lucinda Edmonds olarak dünyaya gelen Riley, okuldan ayrıldıktan sonra tiyatro ve televizyon oyuncusu olarak başarılı bir kariyere başladı. Hastalandıktan sonra yazmaya yöneldi ve Londra tiyatro dünyasında ve Hollywood'da geçen ilk romanı Lovers & Players'ı 1992'de yayımladı. Yazar, uzun bir yaratıcı aradan sonra Lucinda Riley olarak başka kitaplar yazmadan önce, doğum adı Lucinda Edmonds altında toplam sekiz roman yayınladı. Şimdiye kadarki en büyük başarısı, İngilizce'de "Yedi Kızkardeş" olarak adlandırılan ve mitolojide önemli bir rol oynayan Ülker (Pleiades) takım yıldızına alegorik olarak atıfta bulunduğu "Yedi Kızkardeşler" hakkındaki çok ciltli destanıdır. Bu serideki romanların tamamı 30' dan fazla dilde yayınlanmaktadır. Lucinda Riley, kocası ve çocuklarıyla birlikte İngiltere'nin Norfolk kentindeki evi ile güney Fransa'daki Provence arasında dönüşümlü olarak yaşıyordu. Ancak Yedi Kızkardeş serisinin son kitabını yazarken hastalığına yenik düştü ve yaşamını yitirdi. Sevilen yazarın ölümü, okurlarını çok üzdü.

Harry Whittaker Hakkında

Lucinda Riley-Harry Whittaker
Görsel:https://www.leidschdagblad.nl/cnt/dmf20230116_40987030


Harry Whittaker 1990'larda büyüdü ve ilk yıllarını İrlanda'nın çok kırsal batı kıyısında, televizyon alımının zayıf olduğu ve internetin olmadığı bir yerde geçirdi. Böylece Harry'nin annesi ona hikayeler anlatarak onu oyaladı. Bundan ilham alan Harry, ödüllü bir BBC radyo sunucusu ve İngiltere'nin en tanınmış doğaçlama gruplarından birinin önde gelen üyesi olarak bir hikaye anlatıcısı da oldu. İlk kitap yayını olan ve sevgiyle anlatılan »Koruyucu Melek« serisiyle Harry ve annesi, daha ilk andan itibaren küçük büyük herkesi büyüledi.

Pleiades Nedir?
Pleiades, çıplak gözle görülebilen açık bir yıldız kümesidir. Türkçe' de Ülker diye de biliniyor. Messier kataloğunda M45 tanımına sahiptir. Onlar bizim galaksimiz olan Samanyolu'nun bir parçasıdır. Adlarını Yunan mitolojisindeki Pleiades'ten aldılar.

Pleiades (mitoloji)

Pleiades. Elihu Vedder'in tablosu, 1885, Metropolitan Museum of Art, New York.

Pleiades, Yunan mitolojisinde periler olarak kabul edildi. Onlar titan Atlas'ın ve Oceanid Pleione'nin kızlarıdır. Atlas kökenli oldukları için Atlantisliler olarak da bilinirler.


Efsane

Orion'un Boiotia çayırlarında güvercinlere (peleiades) dönüşene ve bir takımyıldız olarak gökyüzüne yerleştirilene kadar takip ettiği Artemis'in bakire arkadaşları oldukları söylendi .


Başka bir hikayeye göre, kardeşleri Hyas'ın ölümünün üzüntüsünden, cennete yükseltilmeden önce kız kardeşleri Hyades ile birlikte kendi canlarına kıydılar.


Pleiades, ambrosia'yı Zeus'a getirmek için güvercinler gibi uçtu. Argo'nun da geçmek zorunda olduğu kaya kapısından uçmak zorunda kaldılar - Plegades veya Symplegaden. Bu güvercinlerden biri, bu uçuşun bedelini  canlarıyla ödediler .


Bir ölümlüyle evlenen tek Pleiades olan Merope, Sisifos'u Hades'ten geri getirmede etkili oldu, ancak sonuçta bu birliktelikten o kadar utandı ki, gökyüzünde kız kardeşlerinden daha sönük parladı.


Pleiades kızkardeşlerin İsimleri:


Alkyone, Halcyone

Asterope veya Sterope

Elektra

Kelaino

Maia

Merope

Taygete

Kaynak: Wikipedia, lovely books, lucinda riley web page

Bu kitapları okudunuz mu:

Mrs. Einstein

The Other Einstein

Beautiful Mutants

9 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. İlk ikisini okudum diğerleri henüz Türkçe olarak yayımlanmadı ama basıldıklarında devam etmeyi düşünüyorum. Ben en başında kızları evlat edinen babanın hikayesini merak etmiştim yazarın tamamlayamadığı kitap bu öyleyse. Başka birinin tamamlamasını sevmiyorum ama bizde 8. kitap basılırsa eğer ona da bir bakarım. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet son kitapta babanın hikayesini ve kızların evlat edinme sırrını öğreniyoruz. Ben de ilk kitap olan Maia nın hikayesini ve bir de son kitabı çok sevmiştim. 💞

   Sil
  2. Türkçe çevirileri nasıl peki Gül Hanım? Orijinalinden çok kopuş var mı? Çeviri kalitesi yeterli mi?

   Sil
 2. Son çıkan kitabın kapağı daha güzelmiş. Kitabın tamamlanması iyi olmuş takipçiler için. Konusu güzelmiş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Almanca çevirilerin kapakları çok daha güzel buradan bakabilirsin istersen

   https://www.google.com/search?client=ms-android-xiaomi-rvo3&sca_esv=558035255&sxsrf=AB5stBi6-8fl27tl90dBwYkPAPzTtXHOZw:1692340931494&q=lucinda+riley+schwestern+reihenfolge&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjQw72gzeWAAxUZ_7sIHeZrAygQ0pQJegQIChAB&biw=393&bih=741&dpr=2.75

   Sil
 3. lucinda yı da not aldım :) senden bayağı bir liste yaptım bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senden yapıyorum okuma listesi 😁

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Çok güzel bir seri. Kütüphaneden alıp okuyunca iyi oluyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski