Hydrangea Annabelle - Kartopu Ortancası Bakım İpuçları

 Hydrangea Annabelle: Kartopu Ortancasının Bakımı

 Dikim, gübreleme, kesme ve çoğaltma için ipuçlarıBahçe paylaşımlarımı takip edenler ortancaları ne kadar sevdiğimi bilirler. Bugün de sevdiğim bir çeşitten bahsetmek istedim. Top top çiçekleri nedeni ile kartopu adı verilen Annabelle ortancaları, ev bahçesindeki en güzel kalıcı çiçek açanlar arasındadır. Annabelle ortanca, hobi bahçıvanları arasında özellikle popülerdir. Kompakt çalı, hem küvette hem de çiçek tarhında etkili bir şekilde sahnelenebilir.

Kartopu ortancaları, oldukça büyük, çoğunlukla beyaz (ancak pembe veya mor da olabilir) çiçeklere sahip orta büyüklükte bir çalıdır. Bu çeşidin bakımı genellikle çok kolaydır ve iddiasızdır ve hem saksıda hem de çiçek tarhlarında yetilebilir. Ancak kendini en iyi hissettiği yerler bahçelerdir.

Resimde gördüğünüz tek bir çiçek. Neredeyse bir yemek tabağı boyunda.


Dona ve soğuğa karşı  hassas olan ve bu nedenle en geç ilkbaharda buz azizlerinden sonra toprağa ekilmesi gereken diğer ortanca türlerinin aksine, kartopu ortanca Annabelle dona dayanıklıdır. Bu nedenle, ilkbaharda doğru zamanı kaçırdıysanız, çiçeklenme döneminin bitiminden sonra sonbaharda da dikebilirsiniz.Ortancalar arasındaki minimum mesafe 120 cm olmalıdır. Çalılar sığ köklü oldukları için köklerini geliştirmek için daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Tek bir kök dipten de sürdüğü için kısa sürede yayvan bir çalı formunu alır.

Genç bitkiler ilk birkaç hafta çok suya ihtiyaç duyarlar. Toprağın kurumasına asla izin vermeyin, daima nemli olmalıdır. Suyun hızla buharlaşmasını önlemek için toprağı 1,5 cm'lik bir malç tabakasıyla kaplayabilirsiniz. Ağaç kabuğu malçı veya saman gibi doğal malzemeler bu amaç için en uygun olanlardır. Genel olarak ortanca zaten suyu seven bir bitkidir.

Top ortanca, güneşte olduğu kadar hafif ve yarı gölgede de iyi hisseder. Hydrangeaceae familyasındaki tüm bitkiler gibi Annabelle'in de düzenli ve bol miktarda sulamaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden tam güneşte ise yeterince sulandığından emin olmalı ve bitkinin ihtiyacına göre davranmalısınız.Ortanca Annabelle ne kadar hızlı büyür?

Kartopu ortanca her yıl 10 ila 50 cm boyunda büyür. Büyüme oranı bakıma ve yere bağlıdır. Süs çalısı 130 cm genişliğe ve 150 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Birkaç taban sürgünü ile yoğun, geniş, gür büyüme çeşidin tipik bir özelliğidir. Bahçemde bir kaç tane kartopy ortanca çalısı olduğu için yerini sevdiğinde hızla büyüyüp yayıldığını söyleyebilirim. Her sonbahar oldukça derin bir kesim yaparsanız bir sonraki yıl yerlere saçılmadan iyi bir formda kalır.

Çiçeklenme zamanı ne zaman? 

Annabelle ilk büyük top şeklindeki çiçeklerini Haziran ayının sonunda oluşturur. Sadece çiçek tarhını süslemekle kalmaz, aynı zamanda kesme çiçek olarak da idealdirler. Boyutları sayesinde çiçek topları vazoda solist olarak da güzel bir figür oluşturur.Hangi eşlik eden bitkiler uygundur?

Gölge ve yarı gölge için yardımcı bitkiler: Gölgeli bahçe için popüler bitki ortakları Japon akçaağacı ve şimşirdir. Hafif gölgede veya güneşte, çeşitlilik Alman süsenleri ve pembe petunyalarla ekilebilir Kısmi gölgede çiçek tarhı: uygun eşlik eden bitkiler sardunyalar "Rozanne", Rudbeckia "Goldsturm", gibi çiçekler. Kafkasya unutma beni de beyaz renkle iyi bir tezat oluşturur.

 Güneşli çim kenarları için dikim ipucu : Tam güneşte ortancaları begonyalar, deniz yosunu, tahta kuzukulağı, phlox, stonecrop, Loosestrife, Fournier's touringia ve kadife çiçeği ile birleştirebilirsiniz.

Ortanca 'Annabelle', besin açısından zengin ve iyi drene edilmiş toprağı tercih eden son derece sağlam bir bitkidir. Derin budamayı tolere eder. 

Tüm ortancalarda olduğu gibi, "Annabelle" çeşidinde de doğru bakım belirleyici bir rol oynar. Küçük çalının hızla büyüyüp çiçek oluşturabilmesi için çok fazla suya ve uygun gübreye ihtiyacı vardır. 


Kartopu ortancaları için uygun destek 

Büyük çiçek topları ağırdır ve düzgün desteklenmezlerse yerlere kadar sarkabilir ve hatta kopabilirler. Bunu önlemek için sürgünleri bir destek halkası ile sabitleyebilirsiniz. Bu en iyi ekim sırasında yapılır, ancak alternatif olarak çiçeklenme döneminin başında da kullanılabilir.

Gübreleme yaparken 

Bu arada, doğru gübre aynı zamanda çalıyı daha dayanıklı hale getirebilir. Annabelle, tüm önemli besinleri içeren orman gülü gübresini tercih ediyor. Boynuz talaşı ve sığır gübresi de bu amaç için idealdir. Bununla birlikte, diğer ortanca çeşitleri gibi, Annabelle de kireci tolere edemez, bu nedenle kireç gübresinden kaçınmak daha iyidir. Bizimkilerin yanında orman gülleri olduğu için sadece orman gülüne verdiğimiz gübre ile yetiniyoruz. Zaten yeterince gelişiyor. Ancak büyük tarhlar ve saksılarda daha fazla besine ihtiyaç duyabilir.

Merdiven kenarında gördüğünüz artık sonbahardaki hali.


Annabelle ortanca budama: nasıl ve ne zaman?

Annabelle, ilkbaharda donlar biter bitmez, veya sonbaharda yapıldığı sürece ağır budamayı çok iyi tolere eder. Bu, çalıya tekrar filizlenmesi ve iyileşmesi için yeterli zaman verir. Kartopu ortanca biraz ilgi ile muhteşem güzellikte kocaman beyaz çiçekleri ile size müteşekkir oduğunu gösterir. Bununla birlikte, çiçek topları çok ağır olabilir ve sürgünlerin desteklenmesi gerekebilir Alternatif olarak, ortancayı üçte bir oranında kısaltabilirsiniz. Bu durumda çiçek topları o kadar büyük olmayaz ve bitki bir destek halkası olmadan idare edebilir Solmuş çiçekleri Ağustos ayı başına kadar keserseniz, ikinci çiçeklenme denilen şeyi teşvik edebilirsiniz. Ortanca, Ekim ayına kadar çiçek açacaktır.

Kartopu ortancasının çoğaltılması

Yine kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum bu konuda da. Ortanca tepesinde tek bir yaprak olacak gibi bir dal kesilir, bu yaprak da ortadan kesilir ve dal toprağa ekilir. Bu şekilde kolayca çoğaltılabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlkbaharda Bahçemiz

Forsythia-Altın Çanak Çalısı

Acer Palmatum ve Çeşitleri

Gül Bahçemin Hikayesi

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemeyiniz tıklanabilir link olan yorumlar yayınlanmaz. Please don' t add your links at the comments they will not published.

 1. Ortanca diye adlandırılan bu çiçek türünün hepsine bayılıyorum. Bir kez denedim yetiştirmeyi ama bulunduğum yerin havasını sevmedi sanırım. Şimdi başka bir yerdeyim, bir kez daha denemek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortanca her ortamı sevmiyor. İstanbul'da yaşarken teneke kovalarda yetiştiriyordum ama zor oluyordu. Hep gölge yere taşıyordum. Buradaki kadar da büyümüyordu.

   Sil
 2. ne güzel çiçekmiş öyle o :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski